minimalizovanie pouzivania hdd

Sekcia: Konfigurácia 16.05.2013 | 13:48
adykr   Návštevník
Prajem dobry den. Chcel by som poprosit o radu ako nastavit puppy linux, alebo nejaky iny co mi odporucite tak, aby pouzival hdd len pri bootovani, ked sa natiahne cely system so vsetkymi zlozkami i software do ram pamete a hdd odstavi. A to az tak ze vypne otacanie platni a ani neswapuje. Zapne hdd len ked je to nevyhnutne pri instalacii softwaru alebo pri aktualizaciach. Ide mi o zivotnost hdd. Konieckoncov su ram pamete lacnejsie ako hdd. Cize ked sa opotrebuje ram, tak ma to tak netrapi ako pokazeny hdd. Puppy linux pouzivam na laptope ale mam aj PC kvoli hram so sedmickou a vsimol som si ze windows pridavne hardisky vypina (okrem toho hlavneho). Mat preto taky sikovny linux co maximalne setri systemovy hdd by bolo super.
    • RE: minimalizovanie pouzivania hdd 16.05.2013 | 19:13
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Ono, je možné aj mať celý systém pri štarte presunutý do RAM a pri vypnutí synchronizovaný na disk. Ale, toto životnosť disku nepredĺži. Disky sa vypínajú kôli spotrebe. Samotné zastavovanie a roztáčanie diskov je najväčšia záťaž na ložiská disku kôli preťaženiu známemu z fyziky. Ale, ak sa s tým chceš pohrať, tak samotný Puppy Linux má na svojej stránke návod ako ho neinštalovať. Kľudne si ho pozri.
    • RE: minimalizovanie pouzivania hdd 16.05.2013 | 20:03
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Ako Wlasoš píše, plus pridám, ty na kompe nič nerobíš? Však zapnem komp niečo robím a chcem aby sa to uložilo. Nasralo by ma keby niečo spadlo a dáta boli v RAM. Teda disk cache v Linuxe využíva voľnú RAM, takže pridáš RAM znížiš počet zápisov.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: minimalizovanie pouzivania hdd 17.05.2013 | 18:56
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Pokiaľ to chce len na terminál, tak nepotrebuje zápis na disk.

        Ale, každopádne tá príručka na ktorú som odkazoval existuje a je určená presne na pokrytie požiadaviek ako má on.
        • RE: minimalizovanie pouzivania hdd 17.05.2013 | 19:31
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          V tom prípade áno.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org