BSD systém na desktop

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.05.2013 | 23:25
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Zdravím banda,

  

rozmýšľam, že by som si trochu rozšíril povedomie o linuxových systémoch. Dlhodobo robím s nejakými ubuntu based systémami, čo je síce pekné a funkčné, ale veľa nového sa na tom nenaučím. Tak by som rád zas trochu pozrel niekde inde, konkrétne do BSD systémov. Tu je mojich pár otázok:

  

1) aké BSD vybrať? Mám v pláne používanie v dualboote spolu s Win7

2) má niekto skúsenosti s Dropboxom v BSD systémoch?

3) nebudú nejaké problémy s grafickou kartou AMD Radeon 3850? Uzavreté ovládače u mňa fungujú len na 1024x768 (vo Windows stačí na akékoľvek hry pri slušných detailoch), ubunťácky open ovládač ide celkom fajn. Nemám v pláne drviť hry, ale tak nech to aspoň OpenTTD pustí :)

4) neviem presne ako fungujú partície v BSD, ale je možné jednoducho formátovať EXT4 na niečo bežné v BSD a neskôr to znovu naformátovať? Nie je problém s prácou s dátami na NTFS diskoch?

  

Používam menej výkonný 64bit CPU a dám prednosť trochu konzervatívnejšiemu desktopu, teda mate/xfce/lxde...

    • RE: BSD systém na desktop 22.05.2013 | 23:36
      Avatar odpoved   Návštevník
      Skus freebsd a mozes poskusat ZFS - a daj vediet - sam som zvedavy :)
    • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 00:19
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      na desktop je vhodny PC-BSD
      • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 08:59
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        +1
    • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 00:20
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      inak vsetko dolezite je popisane v handbooku k freebsd.
    • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 13:40
      Avatar este neviem   Návštevník
      to by ma zaujmalo co uz sa len naucis ked si nainsalujes pc-bsd a na nom si spustis openttd
      • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 15:15
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        naučím sa na pc-bsd stavať vláčiky a som veľmi zvedavý, či to bude rovnaké ako v inom OS :) ale nie, je to pre mňa neznámy systém a chcem ho trochu spoznať. Pri mojom šťastí som si istý, že narazím na nejaký problém a niečo sa naučím jeho odstraňovaním :)
    • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 15:36
      Avatar este neviem   Návštevník
      no to kazdopadne vymenis synaptic za porty a velkolepo to pridas do systemu sa o tvoje vedomosti vsetci potrhaju
      • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 16:00
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Keď sa chce na rozdiel od Teba vzdelávať, nech sa vzdeláva. A mimochodom BSD sa odlišuje vo viacerých ohľadoch aj pre koncového užívateľa od systému používajúceho synaptic.
        • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 16:22
          Avatar este neviem   Návštevník
          ok tak mi napis 3 veci koli ktorym je lepsie bsd ako linux alebo jeden dovod preco nasadit bsd oproti linuxu nech sa aj poucim.
          • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 16:28
            Avatar este neviem   Návštevník
            • Príspevok bol vymazaný.
            • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 18:41
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              Smiešne je, že si nepochopil otázku. A ak chceš tri dôvody, tak sú tu : vyskúša si to, získa prehľad a naučí sa to. A o tej tretej bola otázka.
            • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 19:04
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              Byt na mieste admina linuxosu uz by si si tu nezapisal...
              • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 19:19
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                • Príspevok bol vymazaný.
                • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 21:21
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  Zla cesta. Myslim si, ze ten trendto svedci za vsetko. Aj dospiet sa patri, ak ma byt kvalita vysledkom mudrosti.
            • RE: a.k.a. Hoferek 23.05.2013 | 20:34
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj 'este neviem'-nick. WOW !!!! Staré zlaté časy ....
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • RE: a.k.a. Hoferek 23.05.2013 | 21:21
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                -1
              • RE: a.k.a. Hoferek 23.05.2013 | 21:28
                Avatar chatpall   Používateľ
                myslel som si ze ty s tvojim vekom to mas v hlave v poriadku. mohol by si uz prestat. to uz hranici s navstevou ujka psychologa... sam viem, navstevoval som.
                NERUSTE TENTO UCET!!!
              • RE: a.k.a. Hoferek 23.05.2013 | 21:33
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                • Príspevok bol vymazaný.
              • RE: a.k.a. Hoferek 23.05.2013 | 21:40
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                • Príspevok bol vymazaný.
                • RE: a.k.a. Hoferek 23.05.2013 | 21:52
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník
                  Pokiaľ tu chceš znova tvrdiť že otvorená provokácia znamená staré zlaté časy, tak by si sa mal zveriť do rúk odborníkovi. Sem sa tie Tvoje otvorené provokácie vrcholne nehodia. Vrátane tejto čo si to znova a opakovane nadhodil.
                  • RE: a.k.a. Hoferek 23.05.2013 | 22:01
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                    Môj milý.

                    Niektoré veci chápeš lepšie a niektoré zasa horšie ... Mimochodom, B.M.V.R.

                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 21:58
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              • Príspevok bol vymazaný.
          • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 19:17
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            čo je lepšie, čo je horšie... chce to niekto riešiť? ja nie.
            • RE: BSD systém na desktop 23.05.2013 | 19:23
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              Ak máš rozdielne mutácie jedného pôvodného druhu, tak otázka čo je lepšie a čo je horšie nedáva zmysel. Tak ako niekomu viac chutí koriander, inému viac chutí čili. Sú to korenia, ale každé je určené na naplnenie iných očakávaní. Pokiaľ to s tým nevyskúšaš, tak nebudeš vedieť. Informácia načo sa používa koriander alebo čili je v teoretickej rovine bezcenná ako výsledky tokijskej burzy pre drevorubača.
      • RE: BSD systém na desktop 24.05.2013 | 09:09
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Zamykám

    • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 03:17
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Prepáčte priatelia, skúsil som inú taktiku, premazal som invektívy a diskusia môže pokračovať. Nemusíte si potriasať rukami ako je ten druhý dobrý, ale snažte sa protiargument podložiť faktami.

      PS: Prepáč mi to Mirec, ale už podľa mňa nemá zmysel ďalej trpieť tieto provokácie, keď sme sa rozhodli portál zdvihnúť na vyššiu úroveň. Bližšie informácie odovzdám osobne.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 10:51
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
      Priatelia, prosím Vás nehľadajte chyby na sebe navzájom. Nie je to rozumné. Vždy hľadajte to čo nás všetkých spája. Čo sa týka Stana a jeho Greenie linuxu bol pre začiatočníkov naozaj super. Najmä funkcie červeného a zeleného jablka veľmi uľahčili prácu začiatočníkom. Za túto jeho snahu mu patrí veľká vďaka. Dnes v Greenie pokračuje BAKY. Ak ho chcete skúsiť, nech sa páči - http://greenielinux.org Je plne funkčný a pre všetkých dostupný. Na záver len jedna otázka: Prečo by aj ubunťák - greeniesta nemohol vyskúšať aj iné systémy?
      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 11:34
        Avatar este neviem   Návštevník
        nech ich kludne skusa ale preco preboha sa pyta ake bsd si ma vybrat clovek ktory uz neviem kolko rokov pouziva linux, uz by mohol mat aspon trochu vedomosti a vediet sa porozhliadnut
        • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 14:21
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          Keď si vyberáš distribúciu, tak je dobrá voľba vybrať si z toho čo používa najviac ochotných ľudí. Ber túto otázku tým pádom ako ľahký dotazník alebo anketu. A zamysli sa pred tým, ako sem dáš zas niečo odveci čo bude len chabým pokusom o kritiku. Tvoje chovanie pôsobí rozmaznane.
          • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 15:16
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            ja som sa tiez pytal, ci si mam dat PC-BSD alebo debian na notebook. ... a to pouzivam linux uz dobrych 7 rokov.
          • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 16:58
            Avatar rozhodni sa   Návštevník
            nabuduce ked sem prides tak sa uz konecne rozhodni...
            • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 17:10
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              Vieš koho mi pripomínaš s týmto podjebávaním? Ale on používa dosť často škaredé slová. Ty iba formulácie.
              • RE: BSD systém na desktop 27.05.2013 | 19:29
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                Môj milý ...

                Niektoré veci chápeš lepšie a niektoré zasa horšie.

                Prečo tu používaš škaredé slová (podjebávať).  FUJ! hanbi sa!

                A prečo neustále vykladáš veci za druhé osoby ? Veď nechaj ich konečne, aby sa vyjadril, lebo iba oni majú k tomu čo povedať. Ty si, môj milý iba obyčajný hulvát ...

                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • RE: BSD systém na desktop 27.05.2013 | 19:43
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Rozmýšľal som nad upozornením za to slovo, tak priatelia držte prosím diskusiu v rámci slušnosti.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: BSD systém na desktop 25.05.2013 | 15:57
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          prečo sa pýtať, aké BSD na desktop? 1) neviem, čo je udržiavané a čo nie 2) neviem, čo používajú ľudia na tomto fóre 3) neviem, ktorý BSD systém je ako vhodný na desktop, pretože BSD systémov je viac a rozhodne nepoznám všetky po mene a ak by som aj začal nejako menovať, nemusím poznať niečo vhodné na toto použitie. Z BSD systémov ma napadá FreeBSD, OpenBSD a NetBSD - plus rôzne systémy vychádzajúce z BSD. A práve preto sa rozhliadam a gúglim, pýtam sa na fóre, prezerám distrowatch.
          • RE: BSD systém na desktop 27.05.2013 | 06:52
            Avatar skywaker   Návštevník
            Stano dobra rada nad zlato: nestan sa distribucnym turistom. ak chces vyskusat nahod si virtualbox a tak si skus v prvom rade by som zacal FreeBSD a potom OpenBSD. hlavne je to o vyskusani si aspon tych technologii ktore BSD svet ponuka. nemusis si hned davat BSD na normalny disk. to aky ma BSD balickovac ake ma vychytavky zistis aj z virtualu. a keby ta to nepustilo tak si davaj pozor kedze BDS systemy treba instalovat opatrne aby si si "nepokazil" rozlozenie disku.. ak freebsd odporucam 9.1 a ale skor skus OpenBSd to ma lepsiu podporu pre Radeony. openbsd si pekne pridas do NTLDR vo win7 viac www.openbsd.org, www.undeadly.org
            • RE: BSD systém na desktop 27.05.2013 | 19:36
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              K tej virtuálke sa prikláňam aj ja. Menovite kôli rozdielnemu prístupu k disku. LSD Unix používa aj slice a s tým si človek môže zavariť ak nevie čítať. Už som Tue s niekým rozoberal čo preskočil v príručke DRAGONFLYBSD.
          • RE: BSD systém na desktop 27.05.2013 | 10:18
            Avatar este neviem   Návštevník
            1) na kazdej stranke daneho projektu mas latest news 2) ked chces vediet co pozivaju ludia mal si spravit anketu, ta o clankoch je tu uz dost dlho 3) ked sa nad tym zamyslis tak vyhoda bsd na desktope oproti linuxu nulova takze strata casu.Na desktope chces predsa pracovat a nie kompilovat dva tyznde radeon grafiku aby ti siel openttd.