operacny system

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.05.2013 | 21:36
Granko   Návštevník
Ahojte zaujima ma ci moze v propietarnom systeme byt nejaka GPL aplikacia ako napr. Bootloader GRUB?
    • RE: operacny system 29.05.2013 | 21:53
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Otvorené časti musia zostať otvorené (ak bol napr. bootloader kvôli niečomu modifikovaný musia byť zdrojáky upravenej verzie dostupné). Uzatvorené časti môžu zostať uzatvorené kým neporušujú licencie knižníc s ktorými sú zlinkované.

      Je celkom bežné dostať sa takto k podstatnej časti firmvéru rôznych komerčných zariadení (ja mám napr. zddrojáky kernelu a bootloader TV prijímača + objektové kódy užívateľského rozhrania). Uzatvorená časť však naďalej zostáva uzatvorená.

      • RE: operacny system 29.05.2013 | 23:09
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Potvrdzujem, s prípadom ktorý si konkrétne uviedol nieje po právnej stránke žiadny problém.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: operacny system 30.05.2013 | 10:50
        Avatar miso   Návštevník
        Uzatvorené časti môžu zostať uzatvorené kým neporušujú licencie knižníc s ktorými sú zlinkované.
        Cize majme napr. sharevare aplikaciu ktora bola vyvinuta v prostredi MS Windows pre prostredie MS Windows. Ak tuto aplikaciu niekto pribali na linuxove CD spolu s wine, z aplikacie sa razom stava GPL "derived work" pretoze zrazu je/bude zlinkovana s kniznicami projektu wine (co na tom ze je to len reimplementacia MS kniznic) a dopusta sa porusenia licencie GPL? Dobre wine ma myslim LGPL licenciu, ale ak by mala GPL?
        • RE: operacny system 30.05.2013 | 23:52
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Nemôžeš zlinkovať GPL a proprietarny kód.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: operacny system 30.05.2013 | 23:58
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Teda upresním to je veľký rozdiel zlinkovať a pribaliť, pribaliť môžeš, zlinkovať nie.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: operacny system 31.05.2013 | 12:15
              Avatar miso   Návštevník
              Pochybujem, ze ak by doslo k zalobe, tak by zalovali kazdeho jedneho uzivatela co take CD strcil do mechaniky a teda sa to unho pri load time zlinkovalo, alebo vyrobcu linkera. Skor si myslim ze zaloba by bola vedena proti tomu, kto to tak namixoval. Takze v praxi vtom az taky velky rodiel byt nemusi. Ale mozem sa mylit.
          • RE: operacny system 31.05.2013 | 12:04
            Avatar miso   Návštevník
            Cize odpoved na moju otazku: Ak by wine malo GPL licenciu, bolo by ho mozne pouzivat na spustanie kodu s licenciou nekompatibilnou s GPL, je nie?
            • RE: operacny system 31.05.2013 | 18:31
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              Pozri si rozdiel medzi statickým a dynmickým linkovaním a potom si ešťe raz prečítaj odpovede. Popritom si môžeš pozrieť aj znenie GPL licencie rôznych verzií.
    • RE: operacny system 30.05.2013 | 11:15
      Avatar Granko   Návštevník
      Cize ak bude kernel operacneho systemu propietarny moze sa distribuovat spolu s grafickym prostredim pod GPL napr. Gnome/KDE a pod.?
      • RE: operacny system 30.05.2013 | 23:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Jasne že môže, GPL nevylučuje distribúciu s proprietárnym softvérom, pokiaľ každá časť bude mať zachované svoje licencie.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: operacny system 30.05.2013 | 12:34
      Avatar Marek Žatko Fedora 18  Používateľ
      Podľa mňa môže koexistovať Proprietárny soft s Open source softom s GPL, ale: 1) myslím že padá záruka 2) keď GPL soft "ohrozí" ten proprietárny soft tak môže zodpovedať za škody ten čo to tam dal (ten GPL soft) 3) amíci sú dosť zaťažený na zisk a myslím že sa im to páčiť nebude, určite niečo vymyslia (viď. Apple a jeho pravidlá AppStore)
      • RE: operacny system 30.05.2013 | 12:47
        Avatar Marek Žatko Fedora 18  Používateľ
        Sorry: nie zaťažený ale zaťažení (tá hrúbka v takom pokročilom veku :-))
      • RE: operacny system 30.05.2013 | 23:56
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Zničenie systému a záruka nemá nič dočinenia s licenciou používaného softvéru.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: operacny system 31.05.2013 | 14:04
          Avatar Marek Žatko Fedora 18  Používateľ
          Nie ja som nemyslel licenciu. Myslel som situáciu keď vzniknú škody, to ide mimo licenciu (aj keď niektoré prop. riešenia sa aprióri zriekajú zodpovednosti za škody). Treba skôr myslieť na takéto záležitosti. Licenčne s tebou súhlasím: z právneho hľadiska je to kóšer (kombinácia licencií). V reále však proprietárne (uzavreté) riešenia tvrdo presadzujú pozíciu sily: viď Linus, keď ukazoval neslušné gesto Nvidii (nemyslím, že riešil licenciu). Ale máš pravdu. Môj príspevok bol trochu off-topic.