Rozdelenie disku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.07.2013 | 11:53
29dexter93   Návštevník
Nazdar , potreboval by som poradit so správnim rozdelením disku.Prechádzal som z win na linux tak mi niesu jasne typy partícií.Momentalne mam jeden oddiel , ktorý ked preinstalujem linux zmaže všetky dáta.Potreboval by som to spravil klasicky na 2x oddiely . Prvý by bol systémový a druhý dátový (klasika , windows c: , d:) . Dalej by som potreboval vediet na čo slúži oddiel swap a či je pri 2gb ram nevyhnutný.takže v skratke potrebujem len poradit ake oddieli spraviť aby pri reinstalle ostali dáta .A ešte či sa to dá spraviť počas behu linuxu napr. cez správcu diskou (prikladám screen so súčastným rozdelením).Zatial díky. Konfigurácia: Netbook: Toshiba NB500 , 2gb ram , Intel Atom , 250gb hdd Systém : Linux Mint 15 xfce
    • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 13:32
      Avatar Milos.dh   Návštevník
      Nazdar. Disk ktorý je pripojený (označený) ako "/" je systém, to musí byť. Ak máš aj iba jednú časť disku, pri inštalácií jej musíš zadať takto že to je systém.

      Ak chceš si oddeliť svoje veci tak si vytvor ďalšiu časť disku a tu pripoj ako "/home". Celá časť disku čo bude takto pripojená, označená bude tvoj domovský priečinok (vo win "moje dokmenty"). Takto by ti to malo stačiť ja to tak robím už roky. Na systém "/" dávam maximálne 20-25 giga a ostatné ako "/home"

      Ak to spravíš takto a budeš niekedy preinštalovávať Linux aj za iný, a pri inštalácií ich znova rovnako pripojíš (ale sformatovať dáš iba systém "/"!!!) Tak ti celé "/home" zostane aj s tvojími vecami. Dokonca aj z nastaveniami programov, ikonami na ploche (lebo plocha sa nachádza v "/home").

      Všetky programy si totižto ukladajú nastavenia do "/home" v skytých priečinkoch. Skrytý je každý ktorému začina názov bodkou .opera .vlc .firefox . Takto si nový Linux načíta pôvodné nastavenia, záložky z prehliadačov, dokonca raz mi začala hrať hudba odtiaľ, kde som ju v starom systéme zastavil :D Ak zmažeš priečinok niektorej aplikácie, vytvorí si ona nový, ale aplikácia je "vynulovaná, ako nová".

      Keď si dáš aj ty bodku pred názov, tak sa skryje ten priečinok (nájdeš ho že odokryješ skryté priečinky, alebo ctrl+h)

      Disk sformatuj na EXT4 a to nemusíš riešiť. SWAP je miesto na disku kde si systém ukladá veci keď máš plnú RAM (stránkovanie vo win). Je dobré ho dať minimálne veľkosti RAM, lebo keď dáš hibernovať PC tak sa všetko ukladá z RAMky tiež tam. A keby bola plná aby sa to tam zmestilo.

      Ak niečo som zložito napísal, pýtaj sa :D

      (ostatné ako /boot /usr nemusíš riešiť)
      • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 13:36
        Avatar Milos.dh   Návštevník
        ... a ešte som zabudol, ten jeden disk ktorý máš keď chceš rozdeliť prídeš o všetky dáta, zálohuj si ich.

        Počas behu to nespravíš, lebo systém beží s tej istej časti disku, ktorú chceš meniť, deliť, formátovať. Spravíš to pri novej inštalácií.
      • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 14:58
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        +1 vždy /home na extra partíciu.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 16:49
        Avatar 29dexter93   Návštevník
        Paráda ,toto som potreboval vysvetliť, velmi pomohlo :) ale zostala ešte jedna nezodpovedaná otazka a to je aký typ mám dať pre system (\) a aký typ nastavit pre dáta (\home).. Typ myslím ako ex3,ex4 a tak. Tomu sa vobec nerozumiem.
        • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 18:45
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Na desktop ext4 systém aj /home.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 19:27
            Avatar 29dexter93   Návštevník
            takže aj system (\) aj data (\home) mozem dat dat ext4 ?
            • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 20:08
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Áno, momentálne Ext4 ponúka na desktope slušnú kvalitu.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 13:33
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

      Ahoj. Dôležité.

      Najprv si vo Windows defragmentuj disk a potom si cez jeho (Windows Disk Management) nástroje zmenši celú diskovú Windows-partíciu jednoduchým postupom pomocou zatiahnutia myškou.

      Celý Linux LM sa Ti potom automaticky nainštaluje (po spustení inštalačného DVD) na uvoľnené miesto na disku.

      :-)

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 13:38
        Avatar Milos.dh   Návštevník
        Už nemá win particiu, iba Linuxovú :)
      • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 16:50
        Avatar 29dexter93   Návštevník
        To že ja win už nemám vobec , potrebujem to poriešit cisto len cez linux :)
    • RE: Rozdelenie disku 24.07.2013 | 23:39
      Avatar 29dexter93   Návštevník
      Díky všetkým za reakcie , vyriešené , možete LOCK.