Kontrola CD a formát CD-RW

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.10.2013 | 09:49
Ubuntu   Návštevník

Ahojte, mozte mi prosim poradit software pre ubuntu, ktory by mi skontroloval, ci je uz napalene cd komplet citatelne ( napalene bolo pred rokom ), a dalsi software ktory by mi naformatoval cd-rw medium, ktore bolo zle napalene? Pre windows som oba programy pouzival, ale neviem si spomenut ako sa volali, inak by som hladal nahradu pre ubuntu... Vopred Vam dakujem za rady

    • RE: Kontrola CD a formát CD-RW 26.10.2013 | 10:26
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ahoj,

      Zisťovať či je CD čitateľné moc nemá význam. Dosť veľa mechaník vráti zlé dáta ak nevie prečítať stopu. Takže ak to nemáš s čím skontrolovať, tak nič.

      A vymazať napálené RW médium vie hádam každý program na napaľovanie. Nie sme predsa na Windows že by sme si v základnej inštalácii vystačili s poznámkovým blokom, malovaním a kalkulačkou. V nich sa zle napaľuje.

      • RE: Kontrola CD a formát CD-RW 26.10.2013 | 11:51
        Avatar Ubuntu   Návštevník

        Ubuntu Pre mna to ma vyznam, pre teba mozno nie. Vymazat napalene cd vie skoro kazdy program, ked vie cd rozpoznat. No mne zlyhalo napalovanie pri 80% a po zasunuti cd ho nevie rozpoznat. Ked sa mi to stavalo vo windowse tiez nevedelo rozpoznat, ale bola moznost urobit normalny erase cez program bez rozpoznavania toho RW, presne to potrebujem. Dik aj tak za snahu ..

        • RE: Kontrola CD a formát CD-RW 26.10.2013 | 12:53
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ak je problém len v tom, že sa Ti nespustí dialóg s otázkou čo chceš robiť s vloženým CD, tak to nie je problém ale dôsledok. Skús ten program spustiť z menu.

          Inak, programy ako wodim alebo cdrdao či cdrecord to zvládnu. Pokiaľ ovšem nezblbla kalibrácia laseru a vypalovačka neprestrelila do dátovej oblasti. Vtedy máš smolu.

    • RE: Kontrola CD a formát CD-RW 26.10.2013 | 11:19
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      napr. K3b, nainštaluješ ho cez centrum softvéru

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: Kontrola CD a formát CD-RW 27.10.2013 | 14:54
      Avatar menom   Používateľ
      Ahojte, mozte mi prosim poradit software pre ubuntu, ktory by mi skontroloval, ci je uz napalene cd komplet citatelne

      Na to netreba žiadny špeciálny program stačí dať kopírovať obsah toho CD/DVD na harddisk do nejakého priečinka/adresára.Ak to prebehne a nevyhodí dáku chybu tak je médium OK.

      • RE: Kontrola CD a formát CD-RW 27.10.2013 | 16:25
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nechcem Ti kaziť ilúzie, ale už som mal mechaniku čo pri chybe čítania poskytla falošné údaje bez reportovania chyby. Takže tento neskorý test je zbytočný. Dokonca aj kôli tomu, že po zlyhaní média sú údaje navždy stratené.

        Ono, kedysi existovali mechaniky čo poskytovali info o čitateľnosti média čím dokázali predpovedať zlyhanie, ale bolo ich máličko.

    • RE: Kontrola CD a formát CD-RW 27.10.2013 | 22:33
      Avatar Ubuntu   Návštevník

      Nie je prikaz na vypocet md5 sumy, ked to zlyha tak bude cd necitatelne?