Linux - co v pripade problemu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.12.2013 | 22:43
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

Zdravím, mám otázku z kategórie začiatočníckych. Má Linux nejaké núdzové riešenie pre prípad zlyhania systému, ako napr. CTRL+ALT+DEL vo Win? Momentálne - po pokuse o upgrade na 13.10 - mám nefunkčnú inštaláciu Ubuntu. Nemám to teraz kedy riešiť, preto Linux nepoužívam vôbec. (S dátami problém nemám, všetko dôležité mám v cloude.) Ale keďže je Ubuntu prvý OS, občas sa stane, že mi nabootuje. A vypnúť sa už potom korektne nedá, zatiaľ jediné riešenie, o ktorom viem, je "tvrdé" vypnutie počítača. Existuje nejaká klávesové skratka, o ktorej neviem, alebo mám smolu? Do menu sa nedostanem.

    • RE: Linux - co v pripade problemu 22.12.2013 | 22:46
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      ctrl+alt+f1...6 dostanes sa do terminalu, kde sa mozes prihlasit a pocitac napriklad restartovat cez sudo reboot, alebo tiez vyriesit problem s bootovanim

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Linux - co v pripade problemu 22.12.2013 | 23:09
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        moze to byt aj nezdareny update/upgrade , odporucam po prihlaseni do konzoly zadat

        sudo apt-get -f install

        • RE: Linux - co v pripade problemu 02.01.2014 | 22:53
          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

          Konecne som si nasiel trochu casu, Ubuntu mam obnovene (predbezne bez reinstalacie, vdaka za rady), ale k spokojnosti mi este nieco chyba... Po prihlaseni mi vzdy vyskoci okno "Authentication request" s poziadavkou na zadanie hesla ku Google uctu. Platne heslo mi to nevezme, tvari sa, ze je heslo chybne. Nepomohlo ani odstranenie uctu z Online uctov, tak neviem, ktora aplikacia to pyta. Posta v Thunderbirde (problem s heslom v minulosti) mi teraz chodi. Druhy problem: Ked spustim Thunderbird, pise mi, ze ma problem s otvorenim adresara "Contacts". Pokusil som sa ten adresar vymazat (menu Nastroje --> Adresar), ale nic sa nedeje, zo zoznamu adresarov nezmizol. Teda aby som bol presny, obidva spominane problemy mam dvojmo (pouzivam dva Google ucty). Vie mi niekto poradit?

    • RE: Linux - co v pripade problemu 22.12.2013 | 23:51
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Klávesová skratka CTRL+ALT+DEL vo windows sa pokiaľ viem využívala na uzamknutie počítača, zmenu hesla, odhlásenie alebo uspanie počítača. V Linuxe tá klávesová skratka slúži na aktiváciu runlevel 6.

    • RE: Linux - co v pripade problemu 18.01.2014 | 17:19
      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

      Poraďte, čo ešte v Ubuntu potrebuje heslo ku Google účtu okrem e-mailu (ten mi už chodí korektne) a Online účtov. V Online účtoch som obidva Google účty odstránil, aj tak mi vždy po prihlásení vyskočí okno Authentication request (viď prílohu), ktoré nerešpektuje platné heslá. Neviem, či to s tým súvisí, ale aj screenshot som musel robiť cez Gimp, nešlo mi to ani z klávesnice, ani cez príkaz gnome-screenshot.

      • RE: Linux - co v pripade problemu 18.01.2014 | 18:48
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        zavisi podla aplikacii co mas nainstalovane, napada ma chrome, IM klinet, insync...

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: Linux - co v pripade problemu 24.01.2014 | 21:56
      Avatar Juraj   Návštevník

      Dobrý deň, kúpil som si nový notebook a mam tam linux. Nejde mi tam takmer nič stiahnuť ako napr. Steam, Chrome, Mozila, Adobe Flash Player, Nostale, Need for speed a atd. Z internetu sa mi to stiahne ale potom mi to nejde otvoriť, objaví sa mi taká tabuľka s chybou. Čo mám robiť???

      • RE: Linux - co v pripade problemu 24.01.2014 | 22:04
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Aká distribúcia tam je?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux - co v pripade problemu 25.01.2014 | 17:15
      Avatar Juraj   Návštevník

      Linux SuSE.

      • RE: Linux - co v pripade problemu 25.01.2014 | 17:34
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

        Nejde mi tam takmer nič stiahnuť …. Treba si uvedomiť, že Linux nie je Windows a netreba všetko ťahať z netu. Neviem, ako je to z Centrom softvéru v Suse, nikdy som toto distro nepoužíval, ale pokiaľ sa nemýlim, tak Open Suse používa balíčkovací systém rpm. POZRI SEM

        To znamená, že ak niečo budeš sťahovať z netu, tak to musia byť balíčky rpm. Napr. Chrome stiahneš TU atď. Inak treba v prvom rade hľadať v Centre softvéru a inštalovať programy odtiaľ.

        Pre viac info, prípadne riešenie problémov je k dispozícii aj CZ portál OpenSuse

    • RE: Linux - co v pripade problemu 25.01.2014 | 22:33
      Avatar Juraj   Návštevník

      ale mne to ide stiahnuť, len mi to nejde otvoriť poprípade inštalovať

      • RE: Linux - co v pripade problemu 25.01.2014 | 22:37
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        napríklad fireox tam už máš, tak načo inštalovať? btw z akého si mesta? môže ti to niekto zo susedov ukázať

      • RE: Linux - co v pripade problemu 26.01.2014 | 02:01
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Linux nieje MS Windows. Steam, Chrome, Mozila, Adobe Flash Player má väčšina distribúcií v zdrojoch softvéru. Takže si otvoríš nejakého správcu softvéru, ten si balíčky sám stiahne a nainštaluje.

        Pokiaľ sa chceš hrať hry pre MS Windows, tak potrebuješ emulátor MS Windows - Wine. Prípadne nejaké jeho nadstavby ako Play On Linux.

        Hlavne si prepni vysielač občas na príjem.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Linux - co v pripade problemu 26.01.2014 | 11:20
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        centrum software v SuSe sa myslim vola Yast. Otvorit ho, dat vyhladat pozadovane programy, oznacit na instalaciu a stlacit "Pouzit" ... forum zaoberajuce sa aplikaciami a instalaciou je presne na tomto odkaze.

    • RE: Linux - co v pripade problemu 26.01.2014 | 11:46
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      ale mne to ide stiahnuť, len mi to nejde otvoriť poprípade inštalovať

      Ak inštalácia RPM balíkov funguje na rovnakom princípe ako s DEB balíčkami v Ubuntu, tak by sa po kliknutí na súbor mal otvoriť inštalátor balíkov a nainštalovať stiahnutý súbor. Ak to tak nie je, tak kliknúť na súbor pravým tl. myši → Vlastnosti a v Právach zafajknúť spustiteľnosť súboru.

      V prostredí KDE (Suse ho má tiež ako východzie) je taká zvláštnosť, že ak sa stiahnutý balíček nachádza v nejakom adresári, tak inštalátor tento balík nenainštaluje. treba stiahnutý balík presunúť na plochu alebo mimo adresára. Neviem, či je to v novšom KDE zmenené alebo nie.

    • RE: Linux - co v pripade problemu 27.01.2014 | 00:19
      Avatar migrena   Návštevník

      Zdravim.

      Podla Vasho uvodu usudzujem, ze zacinate s Linuxom. Pri Vasom probleme mi napadla trivialna vec, tak ak tomu tak nieje, neurazte sa.

      Neskusate nahodou spustat *.exe subory v Linuxe? Ak ano, to sa Vam bez napr. Wine nepodari.

      Programy sa v Linux instaluju, ako uz bolo spomenute.