formátovanie externého disku

Sekcia: Hardware a Drivery 05.01.2014 | 10:09
Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

Zdravím páni. ja neviem či som debil, ale normálne nám problém naformátovať externý disk tak aby bol použiteľný. stále mi tam robia problém prístupové práva. nemôže ho používať iný user okrem toho, z ktoré ktorého konta som ho formátoval. prístupové práva na súbory som menil ale vždy sa to vráti späť.

    • RE: formátovanie externého disku 05.01.2014 | 10:56
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Formátovanie disku vytvára súborový systém. Pri tej operácii obvykle prídeš o na ňom nahrané súbory. Prístupové práva zvykne uchovávať súborový systém, ak to podporuje.

      V Tvojom prípade to ale vyzerá že máš v fstab nastaveného užívateľa pre ten disk keďže nechceš použiť automatiku. Čo je v /etc/fstab na tom stroji?

      • RE: formátovanie externého disku 05.01.2014 | 19:14
        Avatar martin   Návštevník

        toto # /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # <file <mount <type> <options> <dump> <pass> # / was on /dev/sda1 during installation UUID=2e4968e7-f26f-4dfb-b5f6-8026118b0e9e / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /home was on /dev/sda6 during installation UUID=e2fb54ce-9821-46a9-8a32-5cad6abf9ce4 /home ext4 defaults 0 2 # swap was on /dev/sda5 during installation UUID=a4d24fa0-3186-4025-a55b-6037e4874bb4 none swap sw 0 0

        • RE: formátovanie externého disku 05.01.2014 | 20:28
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Aha, tak toto vyzerá byť v niečom inom. Čo máš v súboroch /proc/self/mounts a /etc/mtab ?

          PS: Skús to uzavrieť do tagu pre a nie p. Zlé formátovanie textu sa naozaj zle číta

          • RE: formátovanie externého disku 05.01.2014 | 21:10
            Avatar Martin   Návštevník

            mounts mi nejde otvoriť súbor má 0B a etc/mtab je

            /dev/sda1 / ext4 rw,errors=remount-ro 0 0
            proc /proc proc rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
            sysfs /sys sysfs rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
            none /sys/fs/cgroup tmpfs rw 0 0
            none /sys/fs/fuse/connections fusectl rw 0 0
            none /sys/kernel/debug debugfs rw 0 0
            none /sys/kernel/security securityfs rw 0 0
            udev /dev devtmpfs rw,mode=0755 0 0
            devpts /dev/pts devpts rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620 0 0
            tmpfs /run tmpfs rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755 0 0
            none /run/lock tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880 0 0
            none /run/shm tmpfs rw,nosuid,nodev 0 0
            none /run/user tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755 0 0
            none /sys/fs/pstore pstore rw 0 0
            /dev/sda6 /home ext4 rw 0 0
            systemd /sys/fs/cgroup/systemd cgroup rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd 0 0
            /dev/sdb1 /media/martin/extdisk fuseblk rw,nosuid,nodev,allow_other,default_permissions,blksize=4096 0 0
            

            • RE: formátovanie externého disku 05.01.2014 | 23:10
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              FS type fuseblk? Ti vyzerá na disk s NTFS. Pri ňom je síce možné zmeniť práva a vlastníka súborov na disku, ale tieto práva sa nezmenia a ostane to vo vlastnáctve užívateľa ktorý bol prihlásený v grafike v okamihu keď sa pripájal ten disk.To je ale niečo iné ako opisuješ. Vieš ten problém opísať? Lebo to čo si zatiaľ opísal nedáva zmysel.

              PS: Ak Ti to v inom Linxe funguje, taj si porovnaj v mtab aleno mounts ako Ti ten disk porovnalo tam. Ja žiaľ nepoužívam NTFS (nemá pre mňa žiadnu hodnotu), ale matne si spomínam že sa pracovalo s FS NTFS3G a tomu názbu aj zodpovedal balíček ktorý zabezpečoval relatívne bezproblémovú prácu s NTFS diskami.

    • RE: formátovanie externého disku 05.01.2014 | 21:28
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      Ešte som zabudol dodať, že problém mám pri mint16 kde. Ide mi o to, aby mi ten hdd fungoval na každom pc, teraz funguje len na tom, na ktorom som ho formátoval a musím byť prihlásený, z iného účtu už disk nefunguje.

    • RE: formátovanie externého disku 05.01.2014 | 22:53
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ

      Je mozne, ze ten disk nejak poskodeny (nedal si ho napr. bezpecne odpbrat niekedy v minulosti) a prepina sa do stavu read-only. Skus nanho spustit dosfsck, co to hodi.

      • RE: formátovanie externého disku 06.01.2014 | 07:08
        Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ

        Pre NTFS to bude ntfsfix ale budes si musiet asi nainstalovat ntfs baliky, co spomina Wlasaty

        • RE: formátovanie externého disku 06.01.2014 | 08:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Taká drobnosť, ten ntfsfix s tým nič nemá. Keby mal poškodený systém, tak ho nepripojí alebo pripojí len na čítanie.

          • RE: formátovanie externého disku 06.01.2014 | 21:39
            Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ

            Viacejkrat sa mi uz stalo napr. s USB klucom, ze bol filesystem nejako poskodeny a niekedy sa namountoval ako rw a inokedy ako ro. Jeden system si s tym poradi, iny nie, vacsinou Windows vs. Linux, ale mozu to byt aj rozne linux distribucie s odlisnou verziou ovladacov. Pri windows filesystemoch clovek nikdy nevie ako je to v linuxe odladene.

    • RE: formátovanie externého disku 06.01.2014 | 18:26
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      tak disk som naformátoval na inom pc a súbory nám od zálohovane a prístupné na každom pc. predtým som ju nim mohol pristupovať iba ja so svojho konta. Takže všetko OK, len ma mrzí že neviem čo bolo vo veci. Ale Ďakujem všetkým za ochotu.