Inštalácia Linuxu a výmena HDD

Sekcia: Konfigurácia 13.01.2014 | 18:26
BMX   Návštevník

Čaute. Chcem sa opýtať čo by to spravilo, alebo ako by sa to chovalo, keby som na počítači nainštaloval Linux na HDD a potom ten disk použil v inom PC? Išlo by samozrejme o rovnakú architektúru 32 alebo 64-bit ale rozdielyný HW. Je to možné spraviť?

    • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 18:53
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak nepoužiješ binárne ovládače na grafickú kartu alebo WiFi kartu, tak to pôjde. Maximálne sa poprehadzujú nejaké zariadenia.

      Otázkou je ale načo, keď máš možnosť jednoducho si urobiť LiveUSB s rezervovaným miestom do ktorého si v pohode dáš čo chceš. Na jednu stranu to má nižšiu cenu a vyššiu mobilitu, ale na druhú to nie je moc stavané na intenzívny zápis. Za 6 až 8 Eur máš cca 8G flash disk v kovovom púzdre ktorý pripneš karabinkou na kľuče. Ale torrent by ho asi popravil.

    • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 19:31
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nemusí ísť ani o rovnakú architektúru, pretože i386(i686) v pohode chodí aj na 64bite. Ako píše Wlasatý problém môže byť binárny blob napr. od Nvidie, ale pokiaľ aj na druhom kompe bude tiež Nvidia, tak ani to by nemal byť problém. Slobodné ovládače ako napr. Nouveau netrpia väčšinou žiadnym problémom. Ja som upgradoval HW prenesením disku do kompu o niekoľko generácií modernejšieho a všetko išlo.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 19:53
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Áno, takto sa bežne rieši napríklad migrácia z fyzickej mašiny na virtuálnu, alebo inštalácia stroja čo nemá možnosť štartu inštalačného média, alebo ak človek jednoducho klonuje viacero takmer identických strojov. Ale, moc to nie je vhodné ak chce mať človek natiahnutý systém napríklad na externom hdd ktorý bude zo sebou ťahať kade tade. Vtedy je lepší liveUSB už len kôli skladnosti.

    • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 21:23
      Avatar unix   Návštevník

      Nerob to!

      Je to riziko s tym diskom a riziko aj pre ten disk HDD, a hrozi ti aj strata udajov.

      BTW, cudujem sa, ze co ti to za "pomoc" radi ten wlasaty, miesto toho, aby ta ako novacika pred tym vyvaroval. Je to typicky slovensky "odborník", co sa takto zabáva a trolluje

      • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 21:49
        Avatar tatarix   Návštevník

        ten dlzen ta prezradil :) daj si uz konecne pohov...

        • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 22:26
          Avatar ...   Návštevník

          ;-)

          ta sranda však za to stoji.

          :-D

      • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 23:18
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Čo také hrozné by sa mohlo stať? Odlomiť pin? To som už raz sám letoval, záloha dôležitých vecí je samozrejmosť. Ide najskôr o inštaláciu systému na HDD a potom prenesenie do kompu, kde nieje možnosť spustenia inštalácie cez externé médium.

        Osobné invektívy nepridávajú komentáru váhu, skôr znižujú autorovu dôveryhodnosť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 13.01.2014 | 23:35
          Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

          robil som to asi dva roky, nosil som si disk z chalupy domov na aktualizácie a inštaláciu softvéru. Bolo to pohodlnejšie ako ťahať celý kombajn.

          • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 14.01.2014 | 11:22
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pri SoHo segmente sa dá vyriešiť update a inštalácia balíčkov aj týmto spôsobom. Ale, ak chce človek ušetriť za notebook, alebo nechce ten notebook zbytočne ťahať po rôznych sporadických akciách, tak je ozaj rozumnejšie mať LiveUSB. Ale, konečné riešenie závisí od požiadaviek. Tie tu však nevidím, a tak môžem skonštatovať že všeobecná otázka bola niekoľko krát zodpovedaná rôznymi ľuďmi ktorí sa na odpovedi zhodli.

            • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 14.01.2014 | 12:09
              Avatar BMX   Návštevník

              Jasné, rozumiem. Nejde mi o nosenie disku stále zo sebou, chcem iba naištalovať Linux vopred na jeden disk ktorý pôjde potom do staršej, ešte nezloženej mašiny.

              • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 15.01.2014 | 13:39
                Avatar 12k   Návštevník

                Blby postup. zloz si tu PC, zaobstaraj si LiveCD toho Linuxu a nainstaluj to na ten harddisk priamo z LiveDVD na ten disk. Ta istalacia urobena na inom HW ti na 99 percent nepojde.

                • RE: Inštalácia Linuxu a výmena HDD 15.01.2014 | 14:01
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Prosím ťa nepíš tu neoverené veci.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org