raspberry pi

Sekcia: Hardware a Drivery 22.01.2014 | 13:05
miiisa   Návštevník

ahojte,

chcem si kupit raspberry pi model B a riesim par problemov:
hlavny problem je,ze mam iba porty(cisto bez hubu.)
1. chcem tam RAID 1,tj 2 rovanke WD RED 1000gb -3.5" --> tj,zapojil by som ich na 1. USB a spravil softwarovi RAID-> pravdepodobne by nanich bol natiahnuty aj OS.

2. print-server -> pripojeny cez USB

3. pridat este 1,5TB disk-> na dake to multimedialne zdielanie na sieti.

otazka teda znie,je moje rozdelenie "USB portov" dobre?

zatial rozmyslam o taktomto zdroji: Link text
co som nasiel,tak samotne PII potrebuje minimlane 0.7A wd zdoje potrebuju dokopu na 12v 1.1A+ten 1,5TB disk ktory neviem aku ma presne spotrebu.

je vidno daky problem s mojim riesenim co chcem dosiahnut? ak hej,som otvoreny kazdemu poznatku.

    • RE: raspberry pi 22.01.2014 | 19:52
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Základný problém bude treba vyriešiť pomocou meniča z 12V na 5V. Ďalšie problémy ako výkon USB vetvy pre obhospodarovanie viacerých diskov naraz a funkčnosť zdroja bez záruky asi nemá zmysel rozoberať. Malina je síce LeGo, ale asi by bolo rozumné použiť iné riešenie.

      • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 01:49
        Avatar miiisa   Návštevník

        takze vlastne kvalitnnejsi zdroj,to chapem. a na tom setrit nebudem.

        • RE: raspberry pi 02.02.2014 | 21:40
          Avatar vama   Návštevník

          Odporucam tiez kvalitnejsi zdroj, pretoze mam osobnu skusenost stymito zdrojmi a nie celkom dobru. Po prvom spusteni nastal prieraz na usmernovacej diode a zdroj nesiel. Po vymene chvilu isiel ale potom zas nastal prierez, cital som viacero komentarov na tento problem a nebol som jediny ;)

    • RE: raspberry pi 22.01.2014 | 20:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      K bodu 1., nestojí softvérový RAID1 za kulové (Čo som počul)? Tu by asi viac skúseností podal Wlasatý (Teda aj mňa by to zaujímalo).

      Nechápem bod 2.

      Bod 3. je limitovaný priepustnosťou USB2 a tá je nízka. Na pozeranie filmov to stačí, ale pozeranie viacerými užívateľmi bude problém.

      Zdroj potrebuješ 5V, približne 5A.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: raspberry pi 22.01.2014 | 21:39
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Dôvod prečo by mal SW RAID1 stáť za kuloárové si neviem predstaviť. Iná vec je jeho nevhodné nasadenie, tak ako v tomto prípade. Keby si dal chalan na to jediné USB v maline k tomu aj lacnú externú zvukovku, tak bude počuť káble kýchať.

        Mno, za NAS čo má byť spoľahlivý sa týmto spôsobom nešetrí. Najmä nie použitím zdroja čo predajca zobral zo zberného dvora, teda tak vyzerala tá ponuka z ebay.

        • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 01:53
          Avatar miiisa   Návštevník

          preco je nevhodne nasadenie ? ja totiz chcem mat tie data na 2 diskoch,keby jeden padol,tak budu na druhom a tam mam fotky z dovoleniek atd...

          • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 08:53
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Fotky z dovoleniek. Keď zoberieme do úvahy že jedna fotka má v dnešnej dobe cca 5MB alebo viac, a z dovolenky nie je problém vyťažiť cca 100 až 200 surových fotiek, tak sa jedná približne o rovnaký objem dát ako z jedného HDi filmu:

            $ stat Beasts\ of\ the\ Southern\ Wild\ \(2012\)\ BluRay\ 720p\ 700MB.mkv | grep -e Size
              Size: 734016904       Blocks: 1435040    IO Block: 4096   regular file
            $ mkvinfo Beasts\ of\ the\ Southern\ Wild\ \(2012\)\ BluRay\ 720p\ 700MB.mkv | grep -e Duration -e Display
            | + Duration: 5599.647s (01:33:19.647)
            |   + Display width: 1280
            |   + Display height: 696
            
            Tento objem dát ale budeš zapisovať naraz na dva disky, a rýchlosťou "čo to dá", nie koľko potrebuješ na čitanie jedného HDi streamu. Za domácu úlohu si pozri koľko reálnych USBčiek má RPi a čo všetko je na ne priamo na doske vyvedené. Tak isto si pozri či stíha čítanie HD filmu z USB disku, zápis bude na tom podobne. Ale zápis v Tvojom prípade na RAID Mirror bude mať viac ako dvojnásobný prietok oproti HDi filmu. A zamysli sa či ten slabý CPU bude zvládať obsluhovať vyšší prietok na USB ako generuje HD film.

            Neviem ako Ty, ale ja budem mať podobný problém keď sa mi nepodarú povysávať kompaktný stroj slúžiaci ako NAS. Ale, to si vyberiem radšej nový router s dvoma USB portami ktorý má v sebe dosť šťavy na živenie takýchto vecí.

            PS: Doteraz som nepochopil prečo nevyviedli SATA port na RPi, ale tým úkonom degradovali použitie daného stroja.

      • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 01:37
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ

        Este je asi vhodne spomenut, ze Ethernet je pripojeny na USB zbernicu. Inak ako uz pisal WlaSaTy...

      • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 01:47
        Avatar miiisa   Návštevník

        bod dva->
        potrebujem mat nazdielanu tlaciaren pre 3 pc.

        tak jasne su tam dake nevyhody,ale nestavm nic takeho,proste ten raid1 mam na fotky.-keby disk kapol
        tunak mas porovanie Link

        tak ono je to vsetko na domacu stavbu,takze nepredpokladam,ze budeme kukat 2 filmy naraz v uber HD kvalite...

        • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 11:07
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak teraz to už dáva zmysel, z "2. print-server -> pripojeny cez USB" sa to dalo len tušiť.

          Čo sa týka SW RAID, tak zlé jazyky tvrdia že sa raz začas rozbije. 101 krát na tomto fóre opakujem že RAID nieje záloha, stačí jedna burka ... Pokiaľ sa bojíš o fotky, hoď si ich ešte niekde, však uložných priestorov zadara je dosť.

          Záverom, rovnako ako píše Wlasatý, toto riešenie celé vysí na pomalosti USB2 a hľadaj radšej niečo s SATA konektorom. Tu je pekný zoznam otvoreného HW, tak napr. niektoré modely OLinuXino.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 11:55
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ono, máloktoré ARM dosky majú viac ako jeden SATA port, a to v prípade ak chce nahodiť tri disky neodporúčam riešiť hniezdom. Tie hniezda boli totižto pre SAS a degradovali SAS na niekoľkokrát SATA. A navyše stáli peniaze a občas blbli.

            Takže, ak to má mať jednu alebo viac tlačiarní a nejaké tri pevné disky, tak tam už ani router (a alternatívny FW) s USB portami nesiaha. Tam by bolo rozumné pozrieť na hotový NAS aj s USB portami, hotový Microserver alebo si zložiť niečo ako mini desktop s zdrojom a krabicou ktorý sa bude väčšinu času tváriť ako NAS. Do TCO by som odporučil zarátať aj spotrebu.

      • RE: raspberry pi 24.01.2014 | 03:04
        Avatar samalama   Návštevník

        mdadm vobec nestoji za kulove.

    • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 16:41
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      moj osobny nazor je ze by si mal zvazit kupu nejakeho NAS-ka a do toho dat dva disky a mas raid jak visity, krasna zaloha... Trebars Synology ale to je ztych drahsich ale kvalitnejsich

      • RE: raspberry pi 24.01.2014 | 03:05
        Avatar samalama   Návštevník
        krasna zaloha

        raid je teda fakt krasna zaloha...

      • RE: raspberry pi 24.01.2014 | 03:05
        Avatar samalama   Návštevník
        krasna zaloha

        raid je teda fakt krasna zaloha...

        • RE: raspberry pi 24.01.2014 | 11:00
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          RAID síce nie je záloha, ale znižuje pravdepodobnosť straty údajov pri poruche HW. A to je dosť žiadúce pri zálohách a archivácii. Pri archivácii je ovšem potrebné mať viacero kópií na rôznych geografických lokáciách. Ľudovo povedané, jednu na NB alebo desktope a druhú na NAS (hoci aj s RAIDom). A poprípade tretiu na externom disku ktorý sa pripája len výnimočne. Alebo jednu u seba, a druhú u kamaráta cez VPN. Na oplátku zas môže mať kamarát zálohu zas u mňa.

          • RE: raspberry pi 25.01.2014 | 16:19
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Pod toto sa môžem podpísať.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: raspberry pi 24.01.2014 | 11:45
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          ano dakujem za upozornenie :) clovek je tvor omylny.. ale snad kazdy vie ako som to stym NASkom myslel.

    • RE: raspberry pi 23.01.2014 | 19:24
      Avatar joe   Návštevník

      Jednoznacne nejaky NAS

      • RE: raspberry pi 27.01.2014 | 01:26
        Avatar muchomurka   Návštevník

        aj ja som za lepší NAS , na toto raspberry nie je vhodne žial , a ešte nezabudni na APC zdroj , a nejaku ochrannu zasuvku kvalitnejsiu , ...

    • RE: raspberry pi 31.01.2014 | 15:37
      Avatar skywaker   Návštevník

      dobry den prajem vsetkym raspberry pi som mal jedine mozne riesenie bez nejakych hackov bolo kupit si usb kolisku pre pevne disky s externym napajanim a takto mi to bezalo ako fileserver s 320gb diskom v pohode. teraz rozmyslam nad VIA APC8750 http://www.tme.eu/sk/details/apc8750/systemy-embedded/via-technologiesinc/# problem je ze oficialne na tom bezi len android ale procesor to ma ako raspberry pi. oproti raspberry ma vyhodu ze ma 4x usb porty, VGA vystup aj ked ma aj hdmi, cchel by som na to ak by som si to kupil nahodit najlepsie nejaky linux ARCH alebo Debian.. prosim dalo by sa to?