ako rozdeliť disky

Sekcia: Konfigurácia 12.02.2014 | 16:48
Peter   Návštevník

Zdravim, ako rozdeliť disk keď mám SSD 32GB a 1,5TB. Na linux chcem použiť cele SSD + 500GB z druhého disku. No na 1.5TB disku mam 1TB NTFS partíciu o ktorú nechcem prísť a nemám ju kam zálohovať. Dík

    • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 17:18
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

      Aky je to HW, myslim pocitac?

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 18:18
      Avatar PETER   Návštevník

      Ano PC.

    • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 18:18
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      V tom prípade si si odpovedal sám. Daj linuxový systém na SSD ako / a užívateľské dáta na prázdnu 500G oblasť /home. Zvyšný NTFS disk by sa mal objaviť aj sám niekde v /media. Ak nie, tak ho trochu nasliníme a on sa tam zmestí.

      Ale, silno by som odporúčal od niekoho si aspoň požičať externý disk na zálohu.

      • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 18:28
        Avatar Peter   Návštevník

        A kam swap?

        • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 18:59
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          swap ak potrebuješ tak ešte oddel z 500GB disku o veľkosť akú chceš pre swap a tam daj swap.

          • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 19:31
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Swap sa hodí na hibernáciu, a tá sa používa aj na desktopoch. Takže, aj ja som za swap na tom platňovom disku kôli životnosti. Niekto by mohol namietať rýchlosťou SSD, ale to o dosť zníži životnosť.

            • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 21:14
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Otázne je či pri SSD disku budeš ešte hibernovať. Ten rozdiel už nieje tak hrozný. Ja mám síce swap a aj SSD ale ešte som nikdy nehibernoval.

              • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 21:30
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Jedna vec je rýchly štart, a druhá zas spomenúť si "čo som to mal rozrobené". Počítač nie je len FB a nejaká gameska, ale napríklad roztriedenie vlastných fotiek a iné. Nie, mobilom nefotím. Možnosť beztrestne to odložiť je u mňa podmienená hibernáciou.

                • RE: ako rozdeliť disky 12.02.2014 | 21:40
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  Vidíš ja aj keď mám otvorené mrte výkresov na ktorých robím, tak buď nevypnem komp len vypnem monitory alebo uložím robotu a vypnem ho. Aj tak mám swap len 1GB a ramky 8GB takže aj tak nemôžem hibernovať.

                  • RE: ako rozdeliť disky 13.02.2014 | 10:45
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Keby si mal SWAP o veľkosti ktorá udrží hibernačné dáta na platňovom disku, tak ušetríš za elektriku. To uspanie na disk ajtak komprimuje údaje ktoré sú aktuálne použité, takže to nie je až tak pomalé ako by sa zdalo.