ext3 stále plný

Sekcia: Konfigurácia 16.04.2014 | 12:35
steev   Návštevník

 Čaute, mám problém na svojom staršom notebooku. Neviem, či chybou HDD , alebo akou príčinou sa to stalo, avšak systémová partícia naformátovaná ako ext3 sa stále tvári ako plná. Zmazal som už naozaj veľa dát , no nepomohlo. Tak som skusil v failsafe konzole fsck, avšak bez výsledku. Je možné takto pokazený súborový systém ešte niečim obnoviť? (do systému sa prihlásim ako uživateľ len na konzolu, avšak od roota mi funguje aj grafika cez startx).

Vopred vďaka za rady.

    • RE: ext3 stále plný 16.04.2014 | 12:42
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      avšak systémová partícia naformátovaná ako ext3 sa stále tvári ako plná.

      Je vytvorený v systéme samostatný /boot oddiel? Lebo ak áno, tak by mohol byť zaplnený starými jadrami. Ako vyzerá výstup z terminálu:

      df -h 
      df -i
    • RE: ext3 stále plný 16.04.2014 | 20:57
      Avatar vojto   Používateľ

      Ak je filesystém (FS) plný, treba vymazať minimálne 1/20 kapacity celého FS. Až potom sa v ňom objaví cez df nejaké voľné miesto.

      V ext2, ext3, ext4 FS sa už pri ich vytvorení alokuje 5% ich kapacity pre použitie výhradne root-tom. T.j. keď sa disk (po zobrazi cez df) javí ako zaplnený, root používateľ a teda procesy s UID root stále dokážu do FS zapisovať nové dáta. V takom prípade ak sa aj vymaže/zapíše zopár dát, FS sa bude stále tváriť rovnako - že je plný.

      • RE: ext3 stále plný 16.04.2014 | 21:45
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        naozaj by pomohol vypis

        df -h

      • RE: ext3 stále plný 17.04.2014 | 02:25
        Avatar samalama   Návštevník

        Ak je filesystém (FS) plný, treba vymazať minimálne 1/20 kapacity celého FS. Až potom sa v ňom objaví cez df nejaké voľné miesto.

        to je co za somarina!?

    • RE: ext3 stále plný 17.04.2014 | 08:07
      Avatar steev   Návštevník

      Sorry, včera som sa k tomu nedostal, dúfam, že sa podarí, a ten výpis sem dnes (asi až večer) hodím.

    • RE: ext3 stále plný 17.04.2014 | 17:24
      Avatar steev   Návštevník

      Tu je sľubovaný výpis df:

      [root@steev /]# df -h
      Súborový systém       Veľk  Použ Dost  Pou% Pripojený na
      /dev/sda2             6,3G  6,1G     0 100% /
      /dev/sda6              24G   19G  4,9G  79% /mnt/win_d
      /dev/sda1             6,4G  5,9G  489M  93% /mnt/win_c
      [root@steev /]# df -i
      Súborový systém       I-uzly   IPouž   IVoľ  IPou% Pripojený na
      /dev/sda2               408K    185K    224K   46% /
      /dev/sda6                  0       0       0    -  /mnt/win_d
      /dev/sda1               585K     34K    552K    6% /mnt/win_c
      [root@steev /]#

      • RE: ext3 stále plný 17.04.2014 | 18:16
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

        Mohol by si ešte postnúť výpis z:

        dpkg --list | grep linux-image
        a výpis postni ako predformátovaný text, aby sa to dobre čítalo (kliknuť na "Typy obsahu" → Predformátovaný text) Inak 6,3 GB na systém ja veľmi málo. Len samotný systém po nainštalovaní zaberie viac ako 5 GB. Čo je na sda6 a sda1, ten výpis je dosť zvláštny, no ja dúfam, že nejde o WUBI inštaláciu.

        • RE: ext3 stále plný 17.04.2014 | 18:24
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ešte je zaujímavý výstup z napríklad du -ks /var/cache/apt/archives/. Ale, ak inštaloval binárne ovládače (virtualbox, nvidia, ati, ...), tak má nielen veľa jadier, ale aj hlavičkových súborov jadra a podobne.

    • RE: ext3 stále plný 17.04.2014 | 19:54
      Avatar steev   Návštevník

      Uvolnil som ešte 1.1GB pamäti, a už mi to píše cca 200MB volných, a funguje aj obyčajný použivateľ už v grafike. 

      du -ks /var/cache/apt/archives/ ,mi však nefunguje.. jedná sa totiž o distro Mandriva 2009, v ktorej je použitý RPM balíčkovací systém. Akým spôsobom by som si najjednoduchšie mohol cez RPM spraviť poriadok ešte v starých kerneloch a balíčkoch? Totiž to miesto mi z disku zmizlo dosť odrazu (bez toho, že by som na systémový disk niečo kopíroval). Vyčistil som /home/steev/tmp. Existuje aj nejaký sw, ktorý by vedel prečistiť dočasné zložky celého systému?

      • RE: ext3 stále plný 17.04.2014 | 20:50
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ohľadom odinštalácie nepotrebných a zastaraných balíčkov, skús si pozrieť návod na použitie, nájdeš v ňom odpovede aj na otázky ktoré sa ešte len chystáš vysloviť.

        A k tým dočasným súborom, tak mne sa mažú automaticky pri štarte systému.

      • RE: ext3 stále plný 18.04.2014 | 02:48
        Avatar samalama   Návštevník

        posli vypis z:

        du -sh /*

    • RE: ext3 stále plný 18.04.2014 | 14:15
      Avatar Steev   Návštevník

      [root@steev usr]# du -sh /*
      13M     /bin              
      16M     /boot             
      56K     /dev              
      0       /dhcpcd           
      25M     /etc              
      655M    /home             
      8,0K    /initrd           
      89M     /lib              
      3,0M    /lost+found       
      4,0K    /media            
      25G     /mnt
      91M     /opt
      du: nie je možné pristupovať k `/proc/8807/task/8807/fd/4': Adresár alebo súbor neexistuje
      du: nie je možné pristupovať k `/proc/8807/task/8807/fdinfo/4': Adresár alebo súbor neexistuje
      du: nie je možné pristupovať k `/proc/8807/fd/4': Adresár alebo súbor neexistuje
      du: nie je možné pristupovať k `/proc/8807/fdinfo/4': Adresár alebo súbor neexistuje
      0       /proc
      39M     /root
      9,3M    /sbin
      4,0K    /srv
      0       /sys
      60K     /tmp
      3,4G    /usr
      122M    /var

      Samalama, vďaka za užitočný príkaz, pomocou neho sa mi podarilo efektívnejšie spraviť poriadok v /home adresári:) Teraz mám v roote voľných 1,4GB, čo snáď bude na nejakú dobu stačiť (dáta ukladám na druhý disk, a tempy budem mazať). Čo sa týka adresára /usr, tak v ňom najviac miest azaberajú adresáre "share" a "lib". (aj)Do týchto adresárov sa inštalujú aplikácie cez RPM?

      • RE: ext3 stále plný 18.04.2014 | 15:09
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        hlavne do nich, tak sa pripadne zbav nepouzivanych aplikacii.

    • RE: ext3 stále plný 18.04.2014 | 18:19
      Avatar Steev   Návštevník

      Musím teda porobiť poriadky poriadky, nech má systém životný priestor:) Páni, vďaka za rady, zas som o niečo múdrejší:)

      • RE: ext3 stále plný 18.04.2014 | 18:36
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nechcem byť na Teba zlý, ale neprerozdelíš ten disk radšej nejak inak? Už len kôli tomu, že IDE disky sa ťažko zháňajú a vyhodením zopár balíkov si urobíš flek len na chvíľku.

      • RE: ext3 stále plný 18.04.2014 | 19:27
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

        ... ešte jedno, aký je asi veľký tá windows_partícia s C:, tú ktorú montuješ do foldera /mnt v Linuxe?

        Máš tam rezervované do max. 25 GB, čo je dosť veľa lebo používaš z toho 6%, rozumieš ??

        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: ext3 stále plný 22.04.2014 | 08:30
      Avatar steev   Návštevník

      Ono je to staručký notebook, používam ho už len občasne. Pri najblyžšom probléme tú mandrivu 2009, ktorú tam mám teraz, aj tak asi vymažem, a dám tam kubuntu. Vtedy to už prerozdelím rozumnejšie. Keď som s tým PC ešte študoval, mal som to rozdelené cca 6GB pre windows, 6GB pre linux, a ostatné voľné miesto - dátový disk. Ten starý systém som chcel rozbehať z časových dôvodov, a tiež kvôli tomu, že som sa s takýmto problémom u EXT3 partície ešte nestretol. Naozaj som netušil o 5 percentách partície použitelných len administrátorom, a práve preto mi bolo záhadou, že disk, ktorý sa tvári ako plný, dokáže do grafiky pre roota nabehnúť v pohode :)

      • RE: ext3 stále plný 22.04.2014 | 11:32
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tá rezerva 5% je kôli tomu aby sa nezlikvidoval FS pri jeho preplnení a slúži výlučne pre ROOT-a aby stroj dokázal ako tak naštartovať aspoň do režimu údržby a aby ostalo nejaké miesto pre prípadnú opravu disku. Bez toho by to išlo kompletne do kopru.

        Môžem potvrdiť aj z čerstvej skúsenosti. Na externom disku 1T som robil detailnú kontrolu platní, a bez rezervy mi to vytuhlo keďže nebolo miesto na preliatie z žurnálu do dátovej oblasti. I keď u mňa to nebolo na 5 rokov starom EXT3 ale na čerstvo vytvorenom EXT4 s 4k blokmi. Rezerva sa dala rozumne vypnúť posledne na EXT2 kde žurnál nebol, ale to by som na moderných diskoch neriskoval.

        • RE: ext3 stále plný 23.04.2014 | 06:22
          Avatar kcla   Návštevník

          SWAP je už minulosť ? či sa už posiela všetko do RAM . ;)

          • RE: ext3 stále plný 23.04.2014 | 13:57
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Swap sa v dnešnej dobe používa už len na hibernáciu keďže ceny RAM sú už dlhú dobu dosť nízko. Ale, to neplatí pre staré mašiny ktoré nezvládali alebo ich vlastník nemal k dispozícii viac ako 1G RAM. Pamäť pre staré herky je totižto oveľa drahšia.