Fungovanie na cestách iba v ramke

Sekcia: Ostatné 06.05.2014 | 22:48
Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

Mám 8GB ram, i3-3110m , používam Ubuntu 12.04 Gnome 3.4.2.

Zaujímalo by ma konkrétne, ktoré zložky systém číta/na ktoré zapisuje pri prehliadaní internetu, pri prehliadaní obrázkov, tvorení dokumentov v libreoffice alebo len tak, keď nič nerobím.

Dá sa nejako štatisticky zaznamenať, do ktorých konkrétnych zložiek, čo a koľko systém zapísal alebo z nich prečítal?

Cieľ: vyššia výdrž na batériu, keďže by bol disk v standby režime.

Predstavoval by som si to nejak tak, že by som pomocou skriptu tie konkrétne zložky skopíroval na ramdisky, popripájal, ešte do jedného ramdisku by som vložil súbory, s ktorými mienim pracovať a HDD prepol do standby režimu. Potom neskôr by som zase dané zložky zosynchronizoval a NB normálne vypol prípadne už robil so zapnutým HDD.

Bolo by niečo také možné?

    • RE: Fungovanie na cestách iba v ramke 07.05.2014 | 08:25
      Avatar asdfasdf   Návštevník

      Pouzi strace na zistenie ktore subory sa program snazi otvorit:

      strace program 2>&1 | grep open
      

      Napr. u mna su pocty suborov taketo:

      $ strace libreoffice 2>&1 | grep open | wc -l
      120
      $ strace chromium-browser 2>&1 | grep open | wc -l
      865
      $ strace firefox 2>&1 | grep open | wc -l
      1356
      

      Realne je ich tam trosku menej:

      $ strace firefox 2>&1 | grep open | grep -v NOENT | wc -l
      696
      

      Myslim ale ze aj tak budes musiet cely rootfs dat do ramdisku alebo budes musiet pouzit/vytvorit specializovane distro s minimom zavyslosti a len s aplikaciami ktore potrebujes.

    • RE: Fungovanie na cestách iba v ramke 07.05.2014 | 08:53
      Avatar z   Návštevník

      si nainštaluj systém na kľúč a disk môžeš nosiť v taške. mne sa to osvedčilo.

    • RE: Fungovanie na cestách iba v ramke 07.05.2014 | 10:59
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      1. Prehliadanie internetu: daj si cache prehliadača do RAM disku, rovno aj s TMP adresármi a možno aj LOG adresármi. V tomto prípade je to podobné ako keď ladíš systém pre zníženie zápisu SSD
      2. Prehliadaní obrázkov: Ak sú tie obrázky na disku, tak ich opírovanie ich napchá do diskovej cache a na disk sa už nepristupuje.
      3. Tvorenie dokumentov: Tu nemá zmysel eliminovať zápisy na disk kôli autosave.
      4. Keď nič nerobíš: Tu sa dá poradiť aby si vtedy ten stroj buď vypol, utlmil (suspend to ram) alebo hibernoval na disk.
      • RE: Fungovanie na cestách iba v ramke 28.11.2014 | 08:52
        Avatar Zandra   Používateľ

        Dobrý chcel by som VPS na cstrike Minecraft SAMP ale mohol by biť na mesiac zdarma aspoň aby som si odskúšal a potom zaplatil nepoznáte nijaky taký hosting ? okrem pipni.cz a mam tam stale už 2 mesiace zablokovaný server a nechcu my to odblokovat tak žiadam nijaky VPS hosting :)

        ZANDAR XARA
        • RE: Fungovanie na cestách iba v ramke 28.11.2014 | 09:08
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Neviem kto ťa učil po slovensky ale klobúk dolu...

          A čo sa týka otázky tak si vytvor novú tému.

          • RE: Fungovanie na cestách iba v ramke 30.11.2014 | 11:08
            Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

            :D :D :D ...a ja už som sa potešil, že niekto po dlhej dobe zareagoval :D

            • RE: Fungovanie na cestách iba v ramke 30.11.2014 | 18:53
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ale však si odpovede dostal.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org