Zmena času vo Windows

Sekcia: Ostatné 17.05.2014 | 15:32
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

Dá sa nejako zabrániť tomu, aby sa mi po každom prepnutí z Windows na Ubuntu a naspäť o hodinu posunul čas vo Windows?

Neviem, či to robí aj po vypnutí Windows, keďže ich kvôli dlho trvajúcemu štartu vypínam zriedka, obvykle len hibernujem.

    • RE: Zmena času vo Windows 17.05.2014 | 16:03
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Áno. Stačí nastaviť aby Windows uchovávalo v UEFI BIOSe čas v UTC. Viac info je na podpore fy.Microsoft.

      • RE: Zmena času vo Windows 17.05.2014 | 21:36
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ale Windows to je past vedle pasti, niektoré zas ten čas v UTC nemajú radi. Našťastie je toto už mimo môj záber.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Zmena času vo Windows 17.05.2014 | 22:05
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      pokiaľ viem tak v Linuxe sa dá nastaviť či má alebo nemá používať čas v UTC

      Happy falling
    • RE: Zmena času vo Windows 17.05.2014 | 23:05
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ja som si vždy myslel (aj si myslím), že ak je na PC dualboot, tak pri prepnutí do druhého systému je potrebné prvý systém korektne ukončiť - čiže ho vypnúť, nie uspať. Práve v takomto prípade môže dochádzať k istým výkyvom správania sa určitého HW. 

      • RE: Zmena času vo Windows 18.05.2014 | 03:09
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

        No, už mám s tým jednu skúsenosť, keď som na NTFS partíciu hibernovaných Windows presunul celý obsah karty z foťáku... Mal som potom čo robiť, kým som to všetko obnovil. :-) Ale to už je ošetrené, pri štarte Linuxu (resp. aspoň Ubuntu) mi to NTFS partíciu nepripojí, ak sú Windows hibernované.

        Nechce sa mi vypínať Windows, lebo potom prídem o nervy, kým mi znova nabehnú...

        • RE: Zmena času vo Windows 18.05.2014 | 09:25
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To nepripojenie disku ak nebol korektne odpojený (alebo bol vytrhnutý z uspatého systému windows) je pokiaľ viem vývhodzie chovanie a nepotrebovalo to ošetrovať.

          • RE: Zmena času vo Windows 18.05.2014 | 20:55
            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

            No veď som to neošetroval ja, ale vývojári. Pred pár rokmi to východzie nebolo - viď moju skúsenosť.

            • RE: Zmena času vo Windows 18.05.2014 | 21:05
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Bolo. Jednoducho to vypísalo že disk nie je v konzistentnom stave, a následne pripojenie neprebehlo. Pamätám si to veľmi dôverne aj s tými návodmi ako to pripájať násilím.

              • RE: Zmena času vo Windows 18.05.2014 | 23:16
                Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

                Tak to potom u mňa nefungovalo. Nie som taký frajer, aby som to nejako komplikovane pripájal len kvôli tomu, aby som tie fotky na NTFS nasáčkoval pod Linuxom. Keby to nebolo išlo bez akýchkoľvek zádrheľov, nechal by som to tak a urobil by som to neskôr pod Windows. Až o niekoľko mesiacov neskôr (myslím, že medzitým som Ubuntu upgradol na novšiu verziu) som prvýkrát zaregistroval pri štarte hlášku, že danú partíciu nemôže pripojiť.

                • RE: Zmena času vo Windows 19.05.2014 | 00:25
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Tá kontrola pri pripojení disku na jeho korektné odpojenie z predchádzajúceho prostredia bola už od zrodu ntfs-3g. A tie jedno až dvojriadkové návody na odstavenie kontroly sa aj tu vyskytovali s železnou pravideľnosťou.

                  • RE: Zmena času vo Windows 19.05.2014 | 02:32
                    Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

                    Ja verím, že tých návodov sa nájde kopec, ale aký by som mal dôvod snažiť sa obabrať niečo, čomu ani nerozumiem, keď stačí reštartnúť počítač a urobiť to korektne pod Windows? Iná vec by bola, keby mi Windows nešli a potreboval by som zachrániť dáta. Ale Windows boli funkčné a ja som presunom na NTFS pod Linuxom naopak o dáta prišiel.

                    • RE: Zmena času vo Windows 19.05.2014 | 07:24
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Jednalo sa o jeden z legendárnych návodov o ktorých sa tradovalo že ich každý musí splniť. Tento jeden bol založený na zlej práci s prenosnými NTFS diskami ktoré ľudia neodpájali, len vytiahli. Pokus o pripojenie takéhoto disku generoval rovnakú chybu ako pokus o pripojenie disku z hibernovaného Windos. Holt, a dôsledkom takéhoto návodu bolo niečo veľmi smutné.

                      PS: tých návodov bolo skutočne veľa aj tu, na tomto portáli.

        • RE: hibernované Windows 18.05.2014 | 12:40
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

          Nemožeš mountovať hibernovanú partíciu Windows ako je bežné tj. read/write

          Ak predsa len chceš počas práce v Linuxe mať pripojenú takúto Win (napr. sda2) (hibernovanú) partíciu, môžeš iba ako read

          príkaz ako root:

          mount -o ro /dev/sda2 /mnt

          to značí môžeš IBA čítať dáta z Win.

          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • RE: hibernované Windows 18.05.2014 | 20:58
            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ

            Veď si už na to dávam pozor, ak náhodou rátam s tým, že budem potrebovať zápis na NTFS, tak stroj reštartnem. Ale zvyčajne si vystačím s Dropboxom alebo Google Apps.

            Vtedy som to však nevedel, netušil som, že po štarte Windows o všetko prídem. A ošetrené to očividne ešte nebolo, nemusel som obchádzať žiadne prekážky, jednuducho som z karty presunul fotky na disk ku ostatným.