win 7 prechod na Linux aky???

Sekcia: Ostatné 25.05.2014 | 22:01
viliam   Návštevník

Dobry vecer chcem sa opytat mam netbook Asus s win 7 starter a chcel by som prejst na Linux poradite co bude najvhodnejsie ktory Linux jedna sa mi o pracu na nete ,emaily a ak by bolnejaky program na faktury dakujem za rady.

    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 25.05.2014 | 22:50
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Otázka, prečo chceš prejsť na Linux? Čo od toho čakáš? Pokiaľ slobodu, nesledovanie od NSA, tak sa pýtaš správne. No nič nieje zadarmo, treba sa niečo málo naučiť, keď si ochotný sa učiť rád pomôžem. Nečakaj že ten prechod bude bezbolestný.

      Rád ti pomôžem, napíš presne čo od Linuxu čakáš.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 28.05.2014 | 00:28
        Avatar viliam   Návštevník

        no preco prechod na linux preto asi ze mam uz dost toho vydrbaneho oknousu:))a hlavne ma sere ako sa to ubera do peknej riti stym oknousom vid okno8.co odtoho cakam aspon to ze to bude lepsie slapat ako to co mam teraz.zadara to nechcem rad si to aj kupim neni problem len kde a ako zacat a este mam v merku jednu novu masinku : http://www.tovarkuvam.sk/acer-e1-522-45004g50mnkk-amd-a4-5000-qc-1-5g-15-6-wxga-led-uma-4gb-500gb-dvdrw-wl-bt-cam-linux_d98127.html a prave tam je nejaky Boot-up Linux.a ucit sa je dobre hlavne zaujimave nove veci ale dakujem za tvoju odpoved dufam este daco popiseme pane.

        • win 7 prechod na Linux aky??? 28.05.2014 | 13:10
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          viliam: v teme "nestartuje notebook" boli nazory na Asus/Acer notebooky, to len ako poznamka. Boot-up Linux moze znamenat, ze tam bude Linpus t.j. nabootuje do textoveho rezimu - a ako zaciatocnik koncis. Treba mat uz pripravene LiveCD/DVD/USB s distribuciou, pre ktoru si sa rozhodol a nastudovany zakladny postup how-to. A nebude na skodu mat zolika - priatela na telefone, dobru naladu a pozitivne myslenie :)

          Mna takisto dlazdice motivu Win8 nakopli do "sekty" Linuxakov a vobec toho nelutujem.

        • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 28.05.2014 | 14:49
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Na začiatok nič nekupuj a vyskúšaj napr. Ubuntu, alebo Linux Mint. V Linuxe je to trochu iné ako vo svete Windows. Je tu na výber z veľa distribúcií a aj desktopových prostredí. Tak napr. Ubuntu s Unity sa podobá iOS a Linux Mint s Mate, alebo Cinamon viac klasickým Windows. Existujú aj eshopy kde predávajú notebooky s predinštalovaným plnohodnotným dektopovým Linuxom. Tebou odkazovaný notebook bude mať asi Linpus ako spomína aj vxmery a ten býva väčšinou bez grafického prostredia, čo samo nieje problém si ho tam doinštalovať.

          Pokiaľ sa rád učíš, tak ťa Linux určite bude baviť. Je s ním kopec srandy, tak napr. Matrix cat /dev/urandom

          lspci ti vypíše všetko čo je zavesené na PCI, ale pokiaľ chceš len grafickú kartu tak to pošleš rúrou do ďalšieho príkazu čo ti vyfiltruje výraz VGA. lspci | grep VGA a tak ďalej, sam´zábavné veci :)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 25.05.2014 | 23:11
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      GnuCash je v repozitároch každej rozumnej distribúcie. A ktorý Linux? Tak to záleží aj od železa na ktorom to pôjde. Ale, vyskúšaj ich. Dá sa to aj bez inštalovania.

    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 15:08
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      ja som začínal s greenie. aj vďaka tomu že Stano bol ochotný kedykoľvek odpísať na akúkoľvek somarinu som zostal pri Linuxe. :)

    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 15:20
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      V čom sa teraz robia faktúry?

      • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 15:41
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        V tom, čo stále : stačí Ti na to účtovný systém. V prípade prenajatého webshopu za 3E to rieši samotný webshop.

      • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 28.05.2014 | 00:31
        Avatar viliam   Návštevník

        teraz robim faktury v programe: Faktury Plus a chcem program a nie online faktury pretoze fakturujem v ramci EU a to hlavne do DE a ktomu je potreba vyplnenia vsetkych udajou a aj sluzieb nie iba sumy:(((

        • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 28.05.2014 | 04:11
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Čiže zákazníkom dodávaš faktúry aj s dodacím listom. To musí zvládať každý jeden fakturačný systém, len si človek musí zapnúť aj "invoice" popri "bill".

    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 15:42
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      Väčšina linuxových distribúcií je "LIVE". Čiže si distribúciu stiahneš, napáliš na DVD a vyskúšaš bez inštalovania. Ak sa Ti zapáči môžeš si ju nainštalovať. Ktorú distribúciu odporučiť, to záleží od "železa", ktoré používaš. Čo sa týka vyskúšania môžeš skúšať aj vo win 7, pomocou virtuálu (napr. virtualbox, vmwareplayer, ....). Ak sa Ti vyskúšaný systém zapáči, môžeš inštalovať. Aj pri inštalácii máš možnosť výberu, môžeš mať napr. dualboot, čo znamená, že pri štarte si vyberáš medzi Linuxom a Win 7. Príjemné skúšanie prajem.

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 19:58
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

        Ja osobne som spokojný s online-fakturáciou pre malých živnostníkov https://www.faktury-online.com/index.php?page=vitajte

        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 21:40
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Čo sa týka faktúr (účtovníctva) tak by som odporúčal FlexiBee je to pre Linux aj Windows. Ceny sú v pohode.

          Inak Open/LibreOffice takéto veci v pohode zvláda, nejaké veci sa dajú posťahovať aj z netu.

          Faktúry online od nerenomovanej firmy by som vyslovene neodporúčal, jedine že chceš celé svoje knowhow niekomu zdarma darovať a ukázať kde sa dajú zarobiť prachy aj s databázou zákazníkov a cenovou politikou. To sa potom konkurencia zakladá veľmi rýchlo.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 22:21
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

      určite máš pravdu, ale ak to niekto využíva ako ja, že napíše 12 faktur za rok kde je len cena, tak som nikomu neprezradil nič viac ako si môže ktokoľvek zistiť na živn. registri.

      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 26.05.2014 | 22:37
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        To by som si stiahol niečo do OpenOffice, niečo som kedysi aj našiel na internete. Napísal to Slovák, alebo Čech, vedelo to pár fjučúr. Teda existuje aj pár slobodných programov, len sú to už roky keď som po podobných veciach pátral. Osobne si myslím že väčšina účtovníctva pre Win bude v pohode behať pod Wine, pretože to nič moc extra nepotrebuje a pokiaľ to nieje prasácky napísané.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 28.05.2014 | 09:03
      Avatar Peter Fodrek   Návštevník

      Treba sa opytat.

      Mate niekoho v okoli, kto pracuje s Linuxom?

      Ak ano:

      Potom si vyberte distribuciu, ktoru pouziva on. bude vam vediet presne poradi

      Ak nie:

      Potom su dobre Ubuntu, alebo openSUSE

      Co sa tyka uctovnictva.  Nas osobne GNUCash na firemnu spominane flexibee, aj ked pre SR nema jednoduche len podvojne uctovnictvo.

    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 04.01.2015 | 14:14
      Avatar kamowski   Návštevník

      tému fakturácie v linuxe riečime aj tu:
      http://www.linux-mint-czech.cz/fakturacia-a-sklad-v-linuxe-ii-profit-este-raz/

    • RE: win 7 prechod na Linux aky??? 07.01.2015 | 16:24
      Avatar r76   Návštevník

      Zkus PCLinuxOS.CZ ,mimochodem web už je v novém kabátě a vypadá hezky.