Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom?

Sekcia: Konfigurácia 26.06.2014 | 11:54
pablo   Návštevník

Ahojte všetci.
Mám taký problém - neviem kedy mi to vzniklo, ale zistil som, že kláves pre diakritiku (dĺžeň a mäkčeň) mi okamžite pri stlačení napíše dĺžeň alebo mäkčeň a nie až po stlačení ďalšieho klávesu - čiže namiesto "ď" mi napíše "ˇd", prípadne "Á" napíše ako "´A" a podobne. Proste nemá nastavený tzv. mŕtvy chod...

Používam Xubuntu 14.04 32-bit a mám taký dojem, že to súvisí s tým, že sa mi stratila možnosť nastavenia metódy vstupu z klávesnice (mám tam namiesto "IBus" a "defalt" len možnosť "žiadna").  Je možné, že sú to navzájom nesúvisiace chyby...

Keď prepnem na iného užívateľa, tam je to všetko v poriadku.

Netuším, ako sa volá konfiguračný súbor, ktorým sa to dá nastaviť, viem, že je určite v užívateľovi. Môže mi niekto pomôcť, alebo je jediná možnosť zmazať nastavenia užívateľa a znovu to všetko nastaviť?

Vďaka. (Toto som písal na inej mašine, preto mi napísalo správne "ď".) 

    • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 26.06.2014 | 13:13
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Aj si si odpovedal sam. Najjednoduchsie je vytvorit noveho usera a presypat stare data. Takto sa ti opravia chyby ktore si si tam sposobil a mozes zacat od znova pekne.

    • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 26.06.2014 | 21:45
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      iBus je prvé čo odstraňujem z každého distra.

      iBus, systemd, bla bla sú vírusy čo zabili Linux.

      Pretože je ťažké napísať

      setxkbmap -option grp:switch,grp:shifts_toggle,grp_led:scroll "us,sk(qwerty)" & # keyboard switcher
      A som pánom vo svojom kompe a robí to čo chcem ja a nie vizonári.

      Vizionári všetkých krajín polibte mi prdel.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 27.06.2014 | 12:32
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ten príkaz je transparentný a funguje aj keď je aktívny iBus a SystemD, mám to odskúšané. A namiesto neho si môžeš predsa urobiť globálny konfigurák pre klávesnicu pre všetkých užívateľov.

        PS:Akurát som si neni istý či dávaš za vinu iBus a SystemD to že si užívateľ sám rozmrvil konfiguráciu.

        • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 27.06.2014 | 12:36
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Bohužiaľ mne nastavenia klávesnice ktoré mám v štartovacom konfigu IceWM, iBus vždy prevalil. Evidentne sa aktivuje až po štarte WM.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 27.06.2014 | 14:14
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ja nemám žiadme nastavenia, takže mi ich nemal čím prevaliť. Ale vidím, že sa to tu zas zvrháva na odsudzovanie triedneho nepriateľa, momentálne preberá štafetu iBus po SystemD.

    • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 06.07.2014 | 12:54
      Avatar tomáš   Návštevník

      Pardon ale z tejto debaty som sa nakoniec nevysomaril, slo by tu diakritiku sprevadzkovat aj bez vytvarania noveho uzivaltela? Kubuntu som nahodil vcera a bezprostredne po pridani slovenskej qwerty klavesnici mi diakritika fungovala normalne, dnes uz mam vyssie popisany problem a neviem to zvratit, mohli by ste mi prosim objasnit to riesenie?

      Diky

      T.

      • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 06.07.2014 | 14:38
        Avatar tomáš   Návštevník

        Jé, vyhodil som iBus a už to fachá! Ď :-)

        • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 06.07.2014 | 14:50
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tým si prišiel o možnosť zadávania zložitejších písmenok ako napríklad čínske znaky, a dokonca Ti môže zblbnúť aj zobrazovanie.

          • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 06.07.2014 | 16:29
            Avatar tomáš   Návštevník

            Problém to nakoniec vyriešilo len čiastočne. Do textových polí v mozille aj v chrome to teda funguje. V pohode napíšem "Ď" problém sa však presunul do libreoffice, ktorý naďalej odmieta užívanie mŕtvej klávesy. Spomínal si globálny configurák, čo by obnášalo také niečo vytvoriť? Myslíš, že by zabral na libreoffice? Prezatiaľ fungujem na google-docs online. Diky

            PS: Čínske znaky mi prezatiaľ nechýbajú :-)

            • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 06.07.2014 | 17:03
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ono, vypnutie ibus ti nevyrieši to, že si pokazil konfiguráciu. Ak to chceš vyriešiť, tak si prestav tú konfiguráciu do pôvodného stavu.

              A s tým globálnym konfigurákom? To bola odpoveď na Bedňove riešenie "ako si človek zapne anglicko slovenskú klávesnicu". Škoda že to jeho riešenie nesúviselo s pôvodným problémom.

            • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 06.07.2014 | 18:46
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Keď hodíš do terminálu

              setxkbmap -option grp:switch,grp:shifts_toggle,grp_led:scroll "sk(qwerty),us" &
              Nezaberie?

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Ako obnoviť kláves s mŕtvym chodom? 17.07.2014 | 23:06
                Avatar tomáš   Návštevník

                Diky moc za tip! Tento prikaz vsak problem nevyriesil...

                T.

    • Téma uzavretá 22.07.2014 | 11:40
      Avatar pablo   Návštevník

      Pre mňa je téma uzavretá, prípadne sa môže aj zamknúť...