manjaro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.07.2014 | 20:52
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Na LinuxOS boli krátke články o systéme Manjaro, tak som sa rozhodol trochu to otestovať. Akurát píšem z LiveCD, a prinášam svoje prvé dojmy.

  1. Systém má odporúčané ISO s XFCE, zaberá 1.2GB
  2. už pri spustení je k dispozícií Hardware detection tool. Okrem iného je v úplne prvom boot menu aj Slovenčina, vrátane možnosti vybrať si klávesnicu (áno, pred začiatkom bootovania samotného GUI systému)
  3. správca súborov inštaluje bez závislostí alebo s nimi, kto ako chce. závislosti sa dajú v GUI aj pekne doinštalovať. Navyše je správca súborov napísaný veľmi prehľadne a zaberá pritom minimum miesta, v porovnaní napríklad so Synapticom
  4. na ploche je návod, nechýba uvítacia obrazovka. Škoda, že je PDF prehliadač nič moc. Až brutus light, nepozná ani koliesko myšky: RaktPDF 0.0.1; Copyright (c) 2007 Tilman Sauerbeck
    • RE: manjaro 14.07.2014 | 08:48
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      S tym pdf-kom to posrali, to je pravda...

      Ale zasa, kto chce tak si moze instalnut novy :)

    • RE: manjaro 14.07.2014 | 11:02
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Tie blogy tu stále sú, mohol si to dať pod ne. Ak má chybu Manjaro napríklad v dokumentácii, tak by bolo lepšie nahlásiť to priamo im. Oni asi nebudú čítať slovenský web.

      • RE: manjaro 14.07.2014 | 11:03
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        samozrejme súhlasím. Oťukám si systém poriadne v prvom rade, toto sú len moje prvé dojmy. Dokumentácia je 10MB súbor PDF s obrázkami, ale program na jeho spúšťanie je nafigu. možno ho oživujú a raz z neho niečo bude. neviem po pravde...

        • RE: manjaro 14.07.2014 | 11:08
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Nebude, mrtve sa ozivit neda :)

          • RE: manjaro 14.07.2014 | 11:10
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            asi je to fakt len na to, aby sa to vymenilo za niečo iné. ale je to dosť blbé, keď je na ISO dosť miesta. Tu je inak ukážka, aké je to celé BIG :D

            ftp://code-monkey.de/pub/raktpdf

            • RE: manjaro 14.07.2014 | 11:15
              Avatar Benji Arch, Debian, Mint  Používateľ

              Jééj, také mám aj ja :-))

              • RE: manjaro 14.07.2014 | 11:17
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                s tym sa ani nechval :)

                To je dost malo :) mali tam supnut nieco normalne

                • RE: manjaro 14.07.2014 | 11:26
                  Avatar Benji Arch, Debian, Mint  Používateľ

                  Preto je to tam to "Jééj" :)

        • RE: manjaro 14.07.2014 | 12:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Na jednu stranu chceš minimalistickú distribúciu zaberajúcu čo najemenej miesta, a na druhú strani Tu vadí že zaberá až príliš málo miesta.

          Ani sa Ťa pre istotu nebudem pýtať čo si stváral cez víkend. Mňa skoro zožrali komáre v lužných lesoch, hudba bola až do rána keď krčmár vypol poistky a išiel spať.

          • RE: manjaro 14.07.2014 | 12:50
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            minimalistická distribúcia má odkedy viac ako 1GB? len hovorím, že je tam trochu divne vybraný program. ale samozrejme niekomu môže stačiť, tak to netreba riešiť.

            bol som na kopci, v skanzene bol kultúrny program, tak som ako správny lukostrelec ohrozoval okoloidúcich :)

            • RE: manjaro 14.07.2014 | 12:56
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ono, inštalačné CD môže mať aj cca 50M a zvyšok si poťahá zo siete. Ale presne toto neguje možnosť stiahnúť si všetko niekde kde je rýchly internet, a doma to v klude nainštalovať bez potreby ťahania ďalších 3G záplat a doplnkových programov zo siete. Skús sa zamyslieť prečo to tam dali. Trošku Ti pomôžem: nie každý je pichnutý do optiky, alebo aspoň na nejaký kovový kábel typu krútená dvojlinka na dedinskom DSL.

              • RE: manjaro 14.07.2014 | 13:14
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                však mne je to jasné a neviem čo sa rieši. osobne by som tam dal radšej to a radšej to... no preto je viac distribúcií. každý si vyskladá čo chce a pridať niečo nie je problém. len píšem, že by som namiesto programu na pár kb dal program čo má možno 3MB.

                • RE: manjaro 14.07.2014 | 13:45
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Tú veľkosť riešiš Ty, takže hádam vieš čo. A pri výmene programu s veľkosťou pár K za pár M by sa dalo pokračovať. Potom by z toho ostala robustná distribúcia čo zaberá v základnej zostave na disku 10G.

            • RE: manjaro 14.07.2014 | 21:42
              Avatar samalama   Návštevník
              • RE: manjaro 14.07.2014 | 22:13
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Každá pohybová aktivita je zdraviu prospešná, okrem šúchania myšou. To spôsobuje syndróm karpálneho tunelu.

    • RE: manjaro 14.07.2014 | 12:18
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      jednu dôležitú vec riešim, možno by s tým niekto vedel poradiť. ako rozchodiť kontrolu gramatiky? aspell a spol v manjaro repe nie je pre slovenčinu. stiahol som z internetu a tak mi pozná jazyk v prehliadačoch. a vlastne vo všetkom - okrem libreoffice. tam mi nepomohli ani rozšírenia, ani reštarty, ani nič. po stlačení F7 napíše, že je všetko v poriadku, aj keď nie je...

      • RE: manjaro 14.07.2014 | 12:25
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        divné, po hodine trápenia funguje. neviem akým spôsobom sa opravilo. pravdepodobne pomohol reinštal LO, čo je trochu divná cesta v Linuxe...

    • manjaro 17.07.2014 | 11:21
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Práve som dočítal rýchlo-recenziu na Chakru, Arch+KDE.

      Nie je to ako za športiak pripojiť obytný príves?

      Inak, vyzerá to celkom fajn. Alternatíva ku Manjaru?

      • RE: manjaro 17.07.2014 | 12:35
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        osobne nie som na Arch žiadny expert, je to pre mňa vlastne z veľkej časti neznámy svet - no prečo by tam KDE nemalo pasovať? KDE, tak ako každé iné prostredie, má svoje vychytávky. A áno, je náročnejšie (a ja osobne ho nepoužívam a nikdy som si veľmi neobľúbil štvorkovú radu), tak kde inde to dať ako na rýchly systém? Keby som chcel KDE, išiel by som do rýchleho systému. Okrem Archu a jeho kamošov ma napadá napríklad PCLinuxOS či Mageia.