čo pridávate do linuxovej distribúcie?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.08.2014 | 15:17
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

V súčasnosti je naozaj veľa distribúcií, s rôznym výberom softvéru. Aké programy vám však chýbajú? Čo a prečo pridávate?

Pýtam sa pre prípravu média so zdrojmi softvéru. Hľadá sa inšpirácia :)

    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 15:40
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      a nie je to individualne?

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 15:57
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Preto to sem dávam, lebo viac ľudí znamená viac rôznych potrieb

    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 15:59
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Vlc, gnome-chess, audacious, filelight, chrome/chromium, midori, filezilla, mc, uck

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 16:38
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Keďže ja fičím terazky na Xubuntu:

        - do preč išel Abiword, Gnumeric a nejaké prehrávače

        - Pridal som Open Office, VLC, nejaký grafický HWINFO, Guvcview, Skype, PDF Editor

        - plánujem niečo na strihanie videa a zvuku

        a to je tak nateraz asi všetko.

    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 16:37
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ja? Nič. Správna distribúcia má obsahovať všetko potrebné pre pokrytie základných potrieb. Ak sa vyskytnú nejaké špecifické potreby, tak ich riešim dodatočne. Ale list aplikácií ktoré by som sa snažil vždy po inštalácii akejkoľvek distribúcie nemám, aj keď som Linux začal používať už v minulom tisícročí. Výnimkou je ovšem gentoo, ale to nie je distribúcia. Gentoo je metadistribúcia obsahujúca v základe len system (minimal). Teda až na jednu drobnosť, vyhadzoval som [Open,Libre] Office (org) a nahradzoval ho gnome office ktoré malo nižšie nároky na HW a zapadlo do mnou používaného gnome desktopu. Ale to je o výkone stroja a nie o výbere aplikácií, a v dnešnej dobe to už nie je potrebné. Dnešný mobil má lepší HW ako stroj na ktorom som to office zamieňal.

      Ak sa chceš opýtať ktoré alternatívne programy ľudia preferujú na úkor predinštalovaných a prečo, alebo ktoré aplikácie by radi videli v Greenie, tak to preformuluj.

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 16:49
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        zaujímavá odpoveď. skúsim preformulovať otázku v tomto prípade takto:

        - aké programy používaš ty a myslíš si, že sú pre začiatočníka až pokročilého (nie experta) zaujímavé, dobre použiteľné a tak podobne?

        - aké programy by si odporučil na DVD, ktoré obsahuje výber z ubuntu repozitárov? Teda veci, ktoré možno z neho ľahko doinštalovať do ubuntu/greenie/mint/whatever a logicky by po tom siahla hlavne cieľová skupina - ľudia bez internetu alebo s pomalým či dátovo obmedzeným internetom?

        • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 18:05
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Prvú časť otázky máš zodpovedanú. A druhú časť máš z nej priamo vyplývajúcu. Ak chceš reálne informácie, tak môžeš využiť dve cesty. Tebou obľúbenú anketu alebo automatické kolektovanie štatistických údajov. Anketa, tak ako táto otázka Ti nepokryje štatistickú vzorku užívateľov, a to kolektovanie údajov bolo tŕňom v oku až ho museli zrušiť.

          A navyše, Linux sa vyvíja tak rýchlo, že bez internetu s použiteľnou rýchlosťou nestihne apikovať záplaty a rád sa zapojí do zombienet-u. Inak, neviem čo považuješ za slabý internet. Ja som s Linuxom fungoval aj na pomalšej sieti ako je teraz tá brzda po vyčerpaní flat internetu.

          • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 18:09
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            k rýchlosti a dátam: ani ja nemám problém s pomalým netom, ani iní ľudia s dostatkom skúseností. Ale čo úplné lamky?

            automatické zbieranie samozrejme poznám - na to som sa pozrel pred položením tejto ankety. pridané sú populárne programy, i tie, o ktorých som ani nevedel, ale inde majú popularity dosť. A keďže to bude asi hlavne pre ľudí na slovensku a v česku, tak sa pýtam takouto anketou práve tu.

            • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 18:22
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ani úplné trúby si nevypnú záplaty a nebudú sa sťažovať že im ide pomaly napríklad jutúb keď inštalujú nový SW alebo záplaty. A anketu môžšéš dať vľavo dole.

              • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 18:26
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                ehm... takú trúbku mám od seba teraz 3 metre, a to má legálny win7, výkonný pc a ide mu to ako keby to bol stroj stavaný na Windows 98... nikdy nepodceňuj ľudskú lenivosť a hlúposť :)

                Anketa od mňa tam teraz je. tu ma ale skôr zaujíma, čo ľudia používajú. tak to by muselo byť brutus veľké množstvo možných odpovedí. kolega hore sa vyjadril tak ako som si prial, napríklad.

                • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 19:18
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Od rýchlosti internetu si zázrakom prešiel k rýchlosti PC.

                  K tomu zoznamu:

                  $ wc -l /var/lib/portage/world
                  216 /var/lib/portage/world
                  $ time emerge -1evp world | wc -l
                  1268
                  $
                  

                  Chceš to presnejšie?

    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 18:31
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Času moc nieje, ale už som začal písať skript čo z Ubu spraví celkom fajn distro :) Teda toto je len časť kde sa pridávajú odstraňujú balíčky. Potom ešte skripty čo sa ťa pýtajú či chceš ikony na ploche (osobne nepoužívam) a iné ptákoviny.

      #!/bin/bash
      
      # Install WM
      apt-get --yes install icewm lxpanel compton numlockx hsetroot wmctrl spacefm
      
      # Install communication programs
      apt-get --yes install xchat pidgin mumble
      
      # Install dev programs
      apt-get --yes install git bluefish filezilla ghex
      
      # Install graphic programs
      apt-get --yes install inkscape gimp blender meshlab freecad pycam
      
      # Install multimedia programs
      apt-get --yes install pavucontrol vlc
      
      # Install tools
      apt-get --yes install gjs scrot whois curl synaptic
      
      # Install local webserver
      apt-get --yes install mysql-server-core-5.5 mysql-server-5.5 libaio1 mysql-client-core-5.5 apache2-mpm-prefork libaprutil1 libapache2-mod-php5 php5-mysql php5-common  libaprutil1-dbd-sqlite3 php5-readline mysql-client-5.5 libhtml-template-perl libterm-readkey-perl libaprutil1-ldap mysql-common php5-cli libmysqlclient18 apache2-data php5-json libapr1 apache2 mysql-server apache2-bin libdbd-mysql-perl libdbi-perl
      
      # Remove unnecessary packages
      apt-get --yes remove ubuntu-desktop compiz-gnome ibus ibus-gtk ibus-gtk3
      
      # Set wallpaper
      wget http://kernelultras.org/usr/share/pub/bedna/KU_wallpaper_color.png
      hsetroot -extend KU_wallpaper_color.png
      
      # Set IceWM
      # Coming soon
      
      # Make directory for user specific programs
      mkdir Programs
      # Add bookmarks for Programs to Gnome3 (Nautilus) ...
      echo "file://$HOME/Programs" >> .config/gtk-3.0/bookmarks
      
      # Make directory for games trigger
      mkdir Games
      # Add bookmarks for Games to Gnome3 (Nautilus) ...
      echo "file://$HOME/Games" >> .config/gtk-3.0/bookmarks
      
      # Set Gnome2/3 theme
      # Coming soon
      
      # End
      echo ""
      echo "###############################################"
      echo ""
      echo "==============================================="
      echo "KERNEL ULTRAS buntu READY on `tty`. Enjoy!"
      echo "==============================================="
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 18:50
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        díky, Blender ma napríklad vôbec nenapadol

        • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 19:16
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ak ti do toho môžem kecať, tak numlockx, hsetroot, wmctrl by som určite dal do základnej výbavy. To že nieje numlockx by default ma štve, ja viem že veľa ľudí má čínske nootebooky bez numerickej klávesnice, ale zas tí čo ju majú si to musia uháčkovať sami. hsetroot rovnako, prečo nechať užívateľa hľadať kde si zmeniť pozadie keď je napríklad na tento nástroj zvyknutý a ešte ho môže poučiť aj v skriptoch, toto žiadne klikátko nenahradí. wmctrl jak by dal, nastaviť si správanie okien podľa svojich predstáv by mala byť samozrejmosť a nie vec podivínov :)

          Niečo rozumné na IRC, Pidgin a podobné na to zrovna nehodia. Beriem to tak, kde si môžeš posťažovať na softvér keď nie na IRC daného developera? Ja viem v bugzille, ale kto to tam bude písať a kto čítať, keď si môžete spolu pokecať a vyriešiť to hneď.

          git, curl, wget, to je v každom druhom návode a nebýva to zvykom mať by default, možno by som ešte pridal cmake.

          Ty tuším používaš LXDE, to má tuším vlastný kompozitor, ja používam compton, možno by stál za test.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 14.08.2014 | 19:29
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            všetky tieto veci pridávam, sú to krpčeky :)

            • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 05:04
              Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

              Stano, ešte by si mohol urobiť verziu kde by nebolo skoro nič. Teda napríklad svokor používa iba vlc a operu, ja 5 :)

              • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 05:12
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                Bola. Či ešte bude, to uvidíme. Opera je len stará a alfa

                • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 08:32
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ubuntu a Debian minimal installation CD je už dávno hotové. Inak k tým programom od Bedňu: Myslíš si že ich BFU niekedy v živote použije?

                  • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 09:16
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                    Ako náhodná vzorka BFU, myslím že nie. Nemal som clue že také niečo existuje.

                    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 10:39
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Keď o tom napíšem článok, tak by si to aj vyskúšaľ, alebo je to škoda roboty?

                      Teda keď ťa tu máme ako vzorku, tak som to využil :)

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 10:52
                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                        Pokiaľ bude článok Slovensky a nie v sudo apt-get install -r+f/ bash jazyku, prečo nie? :)

                        • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 11:05
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Je toto dostatočne slovensky?

                          Pokiaľ áno, nachystaj si niečo do virtuálky, alebo na extra partíciu a možno sa mi to cez víkend podarí zosmoliť.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 11:16
                            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                            Celkom dostatočne, i keď do takých vecí som sa nepúšťal. Na hranie mám 40G partíciu, terazky je tam stará otvorená susa 11.3/32b.

                            Môže byť alebo treba niečo novšie?

                            • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 11:46
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Požívam veci ktoré majú nemenné nastavenia už roky, takže malo by to byť OK. Ten OS má ešte podporu? Pokiaľ áno daj si tam aspoň zbehnúť updaty, nech sa s tým potom nemusíš párať.

                              i keď do takých vecí som sa nepúšťal
                              Ver si že si hacker, je to v tebe nebráň sa tomu a vzdelávaj sa budeš sa mať v živote lepšie :)

                              Potom keď niekomu ukážeš ako ovládaš desktop, tak zahodí Windejsi aj s Jabkom :)

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 12:20
                                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                                Ja tak môžem hack-núť akurát tak skobu do záchodovej poličky.

                                Zuza pôjde preč, mám čerstvú Mätu alebo #!.

                                Asi končím, aby ma Stano neposlal do riti, že mu spamujem tému:)

                                • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 15.08.2014 | 15:13
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                  Stano má rád #! :)

                                  A môžeš napísať čo tam pridávaš :)

                                  • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 17.08.2014 | 13:14
                                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                                    #! už je tam. Páni, chodí to jak gula :)

                                    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 17.08.2014 | 13:51
                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                      A tu máš sľubovaný článok. http://linuxos.sk/clanok/vytvorte-si-desktop-pod-svojich-predstav-iii-diel-/

                                      Dlhšie mi trval boj s našim CMS ako napísanie článku, nepodarilo sa mi ani formátovanie ako som chcel.

                                      Odkaz pre Mireca, buď tam hoď len klasický HTML formulár, alebo MarkDown, toto je nepoužiteľné.

                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 17.08.2014 | 14:14
                                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                                        No z hsetroot som hotentot, rozhodol som sa domrviť ntb po návrate z dovolenky. Majte sa tu zatiaľ pekne a nehádajte sa :)

                                        • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 17.08.2014 | 14:17
                                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                          Peknú dovolenku, tak po dovolenke tu už budeš mať aj niečo ďalšie.

                                          Čo sa týka hádiek, však to poznáš, čo sa škádlivá to sa rado má :)

                                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 17.08.2014 | 02:37
      Avatar flak   Návštevník

      avidemux, curlew, qbittorent,  fbreader,  smplayer,  gnome-system-monitor, rfkill ak neni

    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 17.08.2014 | 15:30
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      K nametom vxmery-ho pridavam este google chrome /uz avizovali prichod 64 bit. google chrome a jeho vyhody/ + nevyhnutne aj viber, aj ked je zatial len pre 64 bit. procesory.

    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 17.08.2014 | 17:39
      Avatar partizan Arch  Používateľ

      Ja pridavam v Archu (KDE prostredie) nasledovne: deadbeef, digikam, darktable, gimp, (s)mplayer, mc, yakuake, krusader, gwenview, ktorrent, k3b, avidemux, kdenlive, easytag, krename, gparted

      Arch & Metal
    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 18.08.2014 | 19:04
      Avatar Marek   Návštevník

      Tu som včera pisal komentar ale nejak sa nezobrazil.Tak základnú myšlienku. Menej je viac. Distribúciu nerobí softvér ale konfigurácia a priadaná hodnota ktorú prináša. Rovnako pridanú hodnotu tiež možu priniesť umelecké diela ako obrázky, ikonky, fotografie atď. Skladať distribuciu zo softvéru je hlúposť, distro stoji na myšlienke. 

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 18.08.2014 | 22:50
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

        +1

        :-)

        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 11:28
      Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

      jednoznačne skype !!! ďalej sa zbavujem nepotrebností ako totem lebo vlc úplne stačí a je to aj to najlepšie na linux ! ďalej ubuntu-restriced-extras potom témy plno musím zhánať všade po internete :D (témy jednoznačne ***** !) určite niečo ako clementine nech je to jednoduché ale má to veľa funkcii ak si chcem poriadne zahrať minecraft nalejme si čistého vína openjdk neni to pravé orchevé hlavne čo sa fps týka takže toho sa zbavujem a javu inštalujem s tadeto https://launchpad.net/~webupd8team/+archive/ubuntu/java na mc fórach je toho plno takýchto návodov od tohoto jednoduchého až po zložité

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 11:30
        Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

        jo a hociaký iný bittorent klient ako transmission fuj .... ničo čo má aj nejaké funkcie

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 11:32
        Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

        PS tento balík ti stiahne a nainštaluje originál oracle javu ! dokonca ju vie aj aktualizovať 100 spokojnosť ! + nainštalovať jej plugin do brosweru tiež zvládne automaticky !

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 11:34
        Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

        a zabudol som na kdenlive ktorí sa vyrovná aj sony vegas a to nehovorím len ja !

        • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 11:52
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          No suhlasim s tebou asi v 3 veciach. VLC je super, tak isto aj transmission je lepsie vymenit pokial clovek rad taha velke objemy a casto po bittorrent protokole - moje odporucanie je KTorrent.

          Co sa tyka Javy, no pokial to niekto vyuziva ako ty tak neni o com :) = Vymena

          Ale s tym Skypom.... to mi trha srdce, ako moze, nejaky uvedomely clovek ktory pouziva slobodny operacny system, doslova rozburat myslienku toho OS a nasypat tam taky hnoj. Ja viem, uz tu boli na to temy tak isto ako aj na systemd. Nebudem rozsirovat a ohne nenavisti no len mi to neda...

          Ktym temam +1. Ked si vie clovek dobre spravit svoj desktop tak vie aj celkom dobre "prilakat" neznalcov tohto OS a ukazat im ze Widle niesu vsetko co tu mame.

          • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 12:02
            Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

            skype tiež nemám rád ale každý ho používa a inak sa nedotelefonujem ....

            • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 12:13
              Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

              <style>p { margin-b</style>aj keď mi tak nevadí uzavretý kód vlastne vôbec (ťa možno sklamem) ale vadí mi 1.že to vlastní Microsoft lebo tý nevedia nič iné než veci poviem to tak že skur**** a nanucovať uživatelovy čo nechce 2.že z prvého vyplýva je to dobabrané 3. ako keby na Linux naschvál robili horšiu variantu

              • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 12:53
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                nesklames :) to co ta s*re je to iste co vacsina linuxakov vcetne mna

          • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 15:23
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            Mne sa zas transmission veľmi osvedčil, a to torrenty mám fakt rád. Ale mne stačí čokoľvek a nepoužívam KDE či Javu. Do lxde/xfce nepoznám nič lepšie

            • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 15:29
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Stano ale ved KTorrent mozes pouzivat aj v XFCE/LXDE. Ja som transmission po case vymenil. Na stahovanie staci ale akonahle som chcel seedovat a nastavovat tak to islo dolu vodou a vtedy som objavil KTorrent.

              • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 19:44
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Môžeš, ale zvýši to nároky na RAM. A šetrenie RAM je jeden z najčastejších dôvodov na výber homogénneho sedenia v rámci odľahčeného desktopu. Je pravda že cena za RAM je nízka, ale dostupnosť alebo počet slotov môže byť problém pri niektorých zostavách.

    • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 21:21
      Avatar tomáš   Návštevník

      Ja pridávam VLC, Clementine, Grub customizer. Používam Linux mint.

      • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 21:35
        Avatar tomy   Návštevník

        Vyberáme, vyberáte, všetci vyberajú - a čo tak začať pekne tým, že prídem do obchodu, poviem, že toto chcem a toto nie. Akože je to s predinštalovaným OS a balastom, ktorý s tým obdržím??. Možno niekto položí otázku - ako to súvisí s primárnou témou diskusie - veľmi

        • RE: čo pridávate do linuxovej distribúcie? 19.08.2014 | 21:53
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          a preto to tu je, aby nebola hromada balastu. na iso obraze systém, kde bude to čo treba a kto chce niečo extra, nech si doinštaluje z internetu, alebo z iného zdroja. a toto je hlavne o tom, o čo je vlastne záujem pridávať. čo urobiť, aby sa dalo nainštalovať cez médium pre ľudí bez netu alebo s obmedzeným netom.