rozdelenie disku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.08.2014 | 17:34
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Otázka pre každého... ako rozdeliť disk? Viedli sa o tom rôzne debaty a napríklad dosť nedávno mi jeden člen fóra s dostatkom vlasov vyvrátil moje názory. Svet samozrejme napreduje a dosť rád by som vedel váš názor na pomerne jednoduchú otázku - ako rozdeliť disk? Aby bol čo najlepší konfort používania a zároveň dostatok miesta na filmy, fotky, hudbu a zálohy.

3 príklady, nech sa dá čoho chytiť:

1/ 120GB, jeden OS

2/ 320GB, dualboot

3/ 80GB, dualboot

    • RE: rozdelenie disku 30.08.2014 | 18:41
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Ja mám 120GB SSD delené nasledovne:

      25GB / (obsadené asi tak 12GB) a zvyšok /Home

      Dualboot používam ale nie na jednom disku mám dve identické SSD na jednom linux (debian testing s openboxom) s grubom a na druhom win7 so samostatným zavádzačom takže keď mi odíde ktorýkoľvek disk tak nabootojem do druhého systému. Na dáta ako filmy, fotky a prácu mám ďaľší 2TB disk

    • RE: rozdelenie disku 30.08.2014 | 19:09
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      3 príklady, nech sa dá čoho chytiť: 1/ 120GB, jeden OS 2/ 320GB, dualboot 3/ 80GB, dualboot

      Predpokladám, že kde nestojí "dualboot", tak tam bude Linux :)

      1/ 20 - 30 GB /, XXX GB swap (aspoň 2-násobok RAM), zvyšok /home

      2/ tu záleží delenie od toho, ktorý OS bude primárny - ak bude primárny Windows, tak je logické, že sa mu priradí viac miesta, napr: 100 GB - systém, 120 GB - dáta, 20 - 25 / (root), swap, cca 70 GB /home, alebo sa pridá viac na windowsácky oddiel s dátami a v Linuxe sa vytvorí iba / (root) a všetky dáta sa budú ukladať na dátový oddiel s Win. Pri tejto veľkosti HDD by som sa však priklonil k vytvoreniu /home

      3/ na dualboot dosť malý disk. Win aplikácie zaberú dosť veľa miesta a opäť záleží, ktorý systém má byť dominantný - možné rozdelenie: cca 60 GB systém s Win, 2O GB /(root) + swap.

      Je to dosť diskutabilná otázka a názory sa budú určite rozchádzať. Ako som uviedol, dôležité je info, ktorý systém je v dualboote dominantný.

    • RE: rozdelenie disku 30.08.2014 | 19:19
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      osobne som mal 120GB delený na 3 časti (win, lin a dáta), ale vzhľadom na väčšie projekty v Linuxe som musel prerozdeľovať. Teraz je 62GB na Linux a zvyšok na Windows. Ktorý teraz nepotrebujem a nepoužívam.

      1/ Dal by som 50GB na OS, malý swap disk ak sa použije Linux a zvyšok na dáta 

      2/ Na každý OS 60GB, zvyšok dáta a samozrejme swap ak treba

      3/ Tu to bude hrozné utrpenie a zas pre niekoho pohoda. 3 disky sa však rozhodne neoplatia, to skôr dať do Windows (ak je Win a Lin) niečo na čítanie dát z ext diskov. Ak je to na učenie sa Linuxu, mohlo by byť fajn 30GB na Linux, 1GB na swap a zvyšok na Windows a dáta (nejeden začiatočník by tak mohol Linux nahodiť kedykoľvek nanovo)