Chyba HW?

Sekcia: Hardware a Drivery 02.09.2014 | 14:35
Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

Zdravím páni,

Potreboval by som malú radu ohľadne HW, ktorá však veľmi nesúvisí s Linuxom. O čo ide: známemu som preinštaloval OS s Windows a ešte sa chystám na inštaláciu LinuxMint do dualbootu. Všetko prebehlo zatiaľ v pohode a PC som vypol. Náhodne večer som si ale všimol, že odzadu PC, kde je zdroj cez vetrák vidieť odraz svetla – čiže po vypnutí PC svieti vo vnútri nejaká dióda. Keď som PC odpojil od zásuvky, tá dióda zhasla a čo ma zarazilo, po zasunutí kábla do zásuvky sa na chvíľu rozsvieti tlačidlo zapnutia PC a na pár sekúnd sa roztočí disk. Priznám sa, ešte som sa s takýmto niečím nestretol. Čo to môže znamenať? Určite nebol PC uspaný, to som prekontroloval. Známy mi nevedel potvrdiť, či to tak má byť alebo nie, proste on si to nevšimol. Čo by som mal prekontrolovať? Inak všetko funguje ako má.

Ide o DELL Optiplex 780, Intel®Core 2 Duo CPU, E7500, 3GB RAM, GK je Intel, OS zatiaľ iba Win 7, je to PC s klasickým Biosom (bez Uefi).

    • RE: Chyba HW? 02.09.2014 | 14:45
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Mas nejaky nahradny zdroj? Zeby si ho skusil vymenit a otestovat ako sa to potom tvari. Ta dioda, ved sa na nu pozri, pod nou by mala byt popiska ku comu to je.

      Na mojom starsom PC ties svietila jedna taka.

    • RE: Chyba HW? 02.09.2014 | 14:55
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      janek-m: pýtal som sa hardweristu (požívame DELL) a tvrdí, že je to ok, netreba tomu venovať špeciálnu pozornosť.

    • RE: Chyba HW? 02.09.2014 | 15:16
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Rovnako ako píšu predrečníci, stretol som sa s takýmto správaním a kompiš funguje roky spolahlivo.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Chyba HW? 02.09.2014 | 15:35
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ďakujem za reakcie. Tak to teda nebudem riešiť, keď je to OK. V podstate by som to nebol ani zbadal, ale PC som mal na stole pri stene a zaujal ma odraz svetla na stene, tak som začal pátrať odkiaľ pochádza. Zas som o niečo múdrejší :-)