HDD a Systems - info

Sekcia: Konfigurácia 07.10.2014 | 17:10
Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

Zdravicko panove,

mam taky maly dotaz ohladom jedneho mojho problemu. Jedna sa o toto:

V PC mam dva fyzicke disky - sda; sdb

Popis SDA:

Je to 1.5 Tb disk, je na nom Manjaro linux a 1.08 Tb je volnych, nealokovanych = TU!

Popis SDB:

Je to 1 Tb disk, nainstalovany je na nom Windows 8.1, rozdelenie TU!

Jedna sa mi o to ze v GRUB -e vidim klasicky linux aj widle ale ked som chcel nainstalovat dalsi linux - vytvoril som mu particiu instalnul, lenze on si premazal GRUB na svoj a nevidel som tam nic ineho iba ten jeden novy system. Potom som to odstranil aj tak ale musel som robit GRUB RESCUE z Manja.

Lenze teraz potrebujem takto nahodit jeden system a viem ako to dopadne. Viete mi s tym pomoct?

    • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 20:22
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Tak dúfam, že sa k tomuto vyjadria aj skúsenejší užívatelia na tripple- resp. multi-boot :)

      Jedna sa mi o to ze v GRUB -e vidim klasicky linux aj widle ale ked som chcel nainstalovat dalsi linux - vytvoril som mu particiu instalnul, lenze on si premazal GRUB na svoj a nevidel som tam nic ineho iba ten jeden novy system.

      Zameral by som sa na poslednú časť vety. Ja by som to videl takto: Je možné, že po inštalácii druhého linuxového systému sa premaže Grub a po reštarte sa objaví iba Win + prvý nainštalovaný lin. systém. V Grub-menu je potom potrebné vybrať zobrazený lin. systém, nechať ho nabootovať, otvoriť terminál a zaktualizovať Grub:

      sudo update-grub

      po reštarte by sa mali v Grub-menu objaviť všetky nainštalované systémy. Ale pokiaľ je zavádzač nainštalovaný do MBR, tak by sa mal automaticky zobraziť – ale v tomto prípade ide o veľké disky, tak predpokladám, že sú tam vytvorené tabuľky GPT + UEFI Bios a je možné, že tu to funguje inak ako pri msdos tabuľkách.

      Ďalšou možnosťou je nenainštalovať Grub – niektoré distrá túto možnosť ponúkajú a po reštarte sa musí tiež nabootovať do v Grube zobrazeného systému a zaktualizovať Grub.

      • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 20:32
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Alebo inštalovať bez zavádzača na následne po inštalácii urobiť rovnaký príkaz

        • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 20:40
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Kedze grub manja mam uz vyladeny tak to asi takto skusim.

      • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 20:38
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

        EDIT// Vo vete Ďalšou možnosťou je nenainštalovať Grub som samozrejme myslel zavádzač systému. Nie som si istý, ale napr. Ubuntu túto možnosť už nemá.

        • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 21:33
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Ubuntu sa dá inštalovať len graficky alebo je ešte možnosť textovo? No mne sa pri wheezy-m pravidelne nenainštaloval grub a riešil som to dodatočne takže si myslímže sa to dá nainštalovať v textovom režime aj bez grubu ale nikdy som to neskúšal takto vždy to bolo zatiaľ kôli chybe. V Jessie to opravili takže som to už neskúšal.

          • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 21:36
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Jako len pre info. Ubuntu tam rvat nebudem ;)

            • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 22:12
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              No tak ke pôjdeš v nejakom textovom móde nie v grafike tak by sa malo dať nainštalovať OS bez zavádzača a ten pôvodný len upgradneš

          • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 22:10
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            A teraz som sa pozrel tak v debiane sa dá preskočiť inštalácia zavádzača ale podla všetkého len v expertnom móde, otázka či to takto pôjde aj v Ubunte

      • RE: HDD a Systems - info 07.10.2014 | 20:39
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        No ten update grubu by som eventualne aj mohol vyskusat. Co sa tyka UEFI = don't use

        A tretia moznost: bez grubu ani krok :)

        Ale asi vyskusam zaktualizovat ten grub po instalacii co to povie. Len dufam ze sa mi to zasa nezos*re cele.