nejde system

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.12.2014 | 15:36
maciak   Návštevník

Zdravim Vas, chcel by som Vas poziadat o radu...

Mam notebook s Win 7, na externy HDD som si nainstaloval Linux - Zorin. Dnes som prisiel domov na sviatky, externy disk ostal daleko a moj win7 nejde nabehnut, nakolko mu chyba disk s Linuxom.

Vypise mi:

error: no such device: dlhe cislo...

entering rescue mode

grub rescu>

Moze mi niekto poradit ako rozbeham windows?

Dakujem za cas a ochotu.

    • RE: nejde system 21.12.2014 | 15:46
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ahoj. zavádzač systému je nainštalovaný trochu nevhodne, keď takto meníš disky.

      máš so sebou DVD s Windows? Ak áno, nabootuj a daj nie inštalovať, ale niečo ako konzolové nástroje alebo oprava systému. Tam by mohla byť možno aj klikateľná možnosť nahodiť nanovo windowsový zavádzač.

      iná možnosť je používať linuxové livecd do doby, čo sa ti vráti ten harddisk. Teda sa dostaneš na internet, k svojim súborom a tak podobne.

      • RE: nejde system 21.12.2014 | 16:03
        Avatar maciak   Návštevník

        Ahoj ved prave nemam tu dvd s win, no nie je nejaka moznost opravit zavadzac so supergrubom? aby mi nabehol win?

        • RE: nejde system 21.12.2014 | 16:08
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Nabootuj liveCD s Linuxom a do terminálu napíš sudo update-grub

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: nejde system 21.12.2014 | 16:11
            Avatar maciak   Návštevník

            Moze to byt lubovolna verzia LiveCD,alebo Zorin?

            • RE: nejde system 21.12.2014 | 16:23
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              to čo si dával, alebo niečo podobne nové. nemáš veľmi čo pokaziť.

              • RE: nejde system 21.12.2014 | 16:32
                Avatar maciak   Návštevník

                Vytvoril som si bootovatelny usb so Zorinom, tak to idem skusit.

    • RE: nejde system 21.12.2014 | 17:18
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      No neviem, či v tomto prípade pomôže Live DVD/USB s Linuxom.

      Mam notebook s Win 7, na externy HDD som si nainstaloval Linux - Zorin. Dnes som prisiel domov na sviatky, externy disk ostal daleko a moj win7 nejde nabehnut, nakolko mu chyba disk s Linuxom.
      Keďže sa zavádzač systému nainštaloval na interný disk, tak je určite prepísaný zavádzač Windows, ktorý sa bude dať opraviť iba s inštalačným DVD Windows. Možným riešením by mohlo byť, stiahnuť z netu rovnakú verziu Windows ako je v NTB a opraviť zavádzač systému → v DVD s Win vybrať "Opraviť systém" → vybrať terminál "Command Prompt" a zadať:

      bootrec.exe  /fixmbr
      bootrec.exe  /fixboot

      a reštartovať PC.

      Podľa niektorých web-stránok by bolo možné opraviť zavádzač Win aj cez spomenutý Boot-repair cez Live systém Linuxu(TU) ale či to naozaj aj funguje, neviem.

      Ak si inštaloval Linux na externý HDD, tak v tomto prípade si mal dať nainštalovať zavádzač systému na externý disk, čím by zavádzač Win zostal nedotknutý a bolo by úplne jedno, či je externý disk k PC pripojený alebo nie.

      • RE: nejde system 21.12.2014 | 17:42
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        mňa napadlo ešte jedno riešenie a dosť easy. nainštalovať na niektorú voľnú partíciu Linux, netreba na celý disk. Takže urobiť klasický dualboot. Otázkou ale je, ako má kolega rozdelený disk na partície. i keď to sa dá samozrejme zmeniť...

        • RE: nejde system 21.12.2014 | 18:13
          Avatar Martin   Návštevník

          Stano, a nebolo by treba najprv tie widle defragmentovať skôr než urobí dual ? Len sa pýtal, neviem, nemám Windows.

      • RE: nejde system 21.12.2014 | 18:11
        Avatar maciak   Návštevník

        ved prave, neviem kde som rozmyslal, ked som dal zavadzac na win disk, ked sa vratim budem to musiet opravit. idem niekde stiahnut win, lebo aj ten mam tam a skusim to spravit cet win, lebo cez linux mi ten prikaz sudo vypisal error: failed to get canonical path of /cow

        • RE: nejde system 21.12.2014 | 19:25
          Avatar maciak   Návštevník

          Takze podarilo sa mi to cez livecd zorin a boot-repairom a win nabehol.

          Dakujem vsetkym radcom :-)

          • RE: nejde system 21.12.2014 | 19:42
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

            Tak máme aspoň potvrdené, že Boot-Repair funguje aj pri oprave MBR. Priznám sa, ešte som s ním neskúšal opravovať závadzač Win. :-)