Dve sieťovky - nastavenie

Sekcia: Konfigurácia 17.02.2015 | 16:17
Linuxák   Návštevník

Čaute. Mám lámem si hlavu s nastavením dvoch sieťoviek. Mám v PC-1 jednu integrovanú sieťovku a ďalšiu ako kartu v PCI. V tej integrovanej mám zapojený internet a na ten druhej karte nejaký ďalší PC-2. Ako ich mám na PC-1 nastaviť aby som sa z PC-2 dostal na internet? Routre a switche nepotrebujem, takto by som to potreboval. Mám Linux Mint, dík :)


INTERNET________PC-1_______PC-2

    • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 16:51
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Chceš mať v podstate GW z toho?

      • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 18:30
        Avatar Linuxák   Návštevník

        V podstate sa potrebujem pripojiť na net skrz ten PC-1. Neviem ake IP a brány tam nastaviť. Skúsim to načrtnúť ešte inak

        
                                            PC-1                          PC-2
        INTERNET ---------------------sieťovka/sieťovka------------------sieťovka
        IP 10.0.0.1            brana 10.0.0.1 / ??                     brana ??         
                                 IP 10.0.0.10 / ??                        IP ?? 
        • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 18:44
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Asi by som spravil to že na druhú (voľnú) sieťovku v PC-1, nasadil DHCP server a určil jej napríklad adresy:

          IP: 192.168.10.1          Mask: 255.255.255.0          GW: 10.0.0.1

          Ale takto, Máš nejaké zariadenie tam kde je "INTERNET" ? Lebo ak áno tak by bolo trebárs fajn ho dať do BRIDGE módu a nech si pripojenie cucá sieťovka 1. v PC-1 a sieťovka 2. by robila DHCP pre LAN.

          Samozrejme do sieťovky 1. na PC-1 by som nastavil IP, Mask a GW od tvojho ISP.

          • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 19:18
            Avatar Linuxák   Návštevník

            Zariadenie "INTERNET" je router ktorý mi cez DHCP prideľuje adresy pre prvú sieťovku v PC-1. Na router z druhej strany mám pripojený internet do WAN portu (5GHz klient na streche, som na dedine).
            Napadlo ma tiež na 2. sieťovku nasadiť DHCP ale stačilo by mi zatiaľ spraviť takto s pevnými IP.

            • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 19:57
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Tak potom ale ja vôbec nechápem účel tejto siete...

              Povedz, načo presne tam chceš rvať stroj s dvomi sieťovkami a vlastne ho ani nevyužiť? Čo chceš z toho postavať?

              • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 21:09
                Avatar Linuxák   Návštevník

                Ide mi o priležitostné "vytiahnutie" internetu na mašinu vedľa čo servisujem napríklad. Router je úplne kdesi mimo a nechce sa mi ťahať už ďalšie káble. A aj tak už má všetky porty využité

    • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 20:20
      Avatar Matej   Návštevník

      Ak ti ide o zdielanie internetu na tom PC2, tak na PC1 potrebujes zapnut routovanie a zaroven NAT (maskaradu)

      Mohlo by to vyzerat asi takto (ak eth0 je to rozhranie do internetu):

      echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
      iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

      Zaroven ten prepoj medzi PC1 a PC2 si oadresuj nejakou sietou (napr. 192.168.10.1 a 2 /24)

      • RE: Dve sieťovky - nastavenie 17.02.2015 | 21:13
        Avatar Linuxák   Návštevník

        Super. Toto som potreboval vedieť. Idem si niečo o tom pohľadať a pobaviť sa stým. Dik