ubuntu studio,mint a bootovacia oblast

Sekcia: Konfigurácia 24.02.2015 | 17:42
Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

na novy nb asus 553 tusim kde boli w8.1 som zacal instalovat ubuntustudio,skusil som aj mint,vsetko pada na boot sektore,akoby distra nevedeli zapisat grub na disk,mozete mi poradit,kde robim chybu,uz som vyhodil vsetko z disku,ale pri instalacii mi napise,ze sa nepodarila instalacia grub,pomerne mi to sury

    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 17:55
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Urcite tam mas UEFI. Najdi si distro ktore UEFI podporuje.

    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 20:29
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Je viac návodov, podľa ktorého si postupoval ?

      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 20:48
        Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

        ani som netusil nieco o uefi

        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 20:58
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Tak chvílu počkaj, možno tu pribudne článok ako si s UEFI poradiť.

          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 21:08
            Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

            problem je ,ze si to kupil kamarat a potrebuje ho uz pouzivat ma 60r cize jedine ja mu mozem s tym daco helpnut cize ak nainstalujem napr toto manjaro tak by to slo?

            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 21:17
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Problem je, ze chyba teoreticka priprava. Daj nejaky kontakt a poslem par skusenosti. 

              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 21:41
                Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                kern.nrek@azet.sk

                • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 22:53
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Poslané

                  • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.02.2015 | 23:59
                    Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                    Ty si sa mi nejako rozpomáhal :-) super.

                    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.02.2015 | 07:22
                      Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                      zatial mi nic neprislo,ak by mi vedel niekto pomoct ako tam dostat ubuntu

                      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.02.2015 | 07:48
                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                        Poslané znova na akaka

                        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.02.2015 | 09:15
                          Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                          posli prosim na kern.nrek@azet.sk dakujem

                          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.02.2015 | 09:30
                            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                            Kedže používaš najhoršiu možnú emailovú schránku na svete tak je dosť možné že ti to proste neprišlo.

                            Sám si sa rozhodol používať azet tak by si mal vedieť že fungujú ako slovenská pošta - "Dnes pošlete, zajtra príde"

                          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.02.2015 | 09:36
                            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                            Done

                            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 11:51
                              Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                              pani je daco nove? manjaro mi sice ide,ale start je pokus omyl,ak sa chyti potom slape

                              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 12:17
                                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                Mohol by si situáciu bližšie opísať? Takto ti určite nik nebude vedieť poradiť.

                                • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 12:30
                                  Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                                  Manjaro som nainstaloval,vypnut sa da iba cez uspanie a potom zatlacenie tlacitka a jeho podrzanie,ak ho vypnem normalne z menu,nenabehne,mozno na 25x pokus

                                  • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 12:41
                                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                    Čo konkrétne nebabehne - nenabehne Grub alebo nenabehne Manjaro po zvolení v Grube? Spúšťaš to cez Grub alebo cez Windows boot manažer? Akú verziu Manjara si nainštaloval s akým prostredím (KDE, XFCE alebo iné)?

                                    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 13:04
                                      Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                                      z grubu,zasekne sa,KDE,POSLEDNA VERZIA

                                      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 13:20
                                        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                        Vypni interactive štart a sleduj výpisi kde sa čo zasekne.

                                      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 13:32
                                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                        Ja som inštaloval Manjaro KDE (ale aj XFCE) na Asus X200MA. Tam som musel jednak nahrať poslednú verziu BIOSU, ďalej pri inštalácii som z Livka zrušil všetky partície a nechal som inštalátor, nech si ich vytvorí sám. Až potom som mal pokoj. Navyše to vypínanie sa mi upravilo až po prvej aktualizácii. Štartovať to však štartovalo bez problémov len som v BIOSE musel nastaviť Secure boot na Disabled (Manjaro to vyslovene vyžaduje). A ešte som sa pohral s nastavením boot manažera v Biose - Windows boot manažer som presunul až na koniec alebo som ho celkom zrušil.

                                        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 16.03.2015 | 14:24
                                          Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                                          secure som vypol,islo to na cisty disk a manjaro si hu urobilo

    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 18.03.2015 | 14:23
      Avatar palo73   Návštevník

      co s tym dalej?

      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 18.03.2015 | 17:43
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ešte som doma pozrel nastavenie UEFI/BIOSU, skontroluj, či máš všetko ako má byť. 

        Na karte Boot:

        Launch CSM - Enabled - toto je dôležité

        Boot Option Priorities:

        Boot Option #1: Manjaro (PO: TOSHIBA)

        Boot Option #2: Windows Boot Manager (PO: TOSHIBA)

        Na karte Security:

        Secure Boot Menu: Secure Boot - [Disabled] - aj toto je dôležité

        Potom pri samotnej inštalácii Manjara, (dúfam, že poslednú myslíš verziu 0.8.12 a nie 0.9.0, ktorá je testovacia) som v Gparted dal zrušiť všetky partície a inštaláciu som vykonal s free ovladačmi to znamená prvú možnosť z flasky. Neslobodné ovladače som doinštaloval až neskôr, pretože z flasky mi to nechcelo korektne chodiť. Ak si niečo robil inak ako ja, odporúčam nastaviť ako som napísal a inštalovať nanovo.

    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 18.03.2015 | 14:42
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Pozri si tento návod a prekontroluj, či si postupoval podľa neho.

      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 18.03.2015 | 15:30
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ak si ešte nenahral posledný Bios, nahraj ho a potom presne popíš čo sa deje pri štarte aby sme sa vedeli v tom zorientovať. Výkriky typu - "čo s tým ďalej" nám nepomôžu nájsť príčinu problémov. Tým popíš mám na mysli trebárs - "objaví sa grub, keď zvolím Manjaro tak obrazovka zhasne ale disk niečo robí" alebo "objavujú sa výpisy ale zrazu to zatuhne na výpise ..."

        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 19.03.2015 | 08:38
          Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

          verziu mam dobru,aj ten bios cca pozrem ten launchCSM upgrade BIOS este radsej nie,aby to nebolo este horsie a ani som nepozeral verziu.

          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 19.03.2015 | 09:06
            Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

            tak som nastavil launchCSM

            ZOSTAVA MI TO VYSIET NA:

            manjaroROOT: clean, 198894/30261248files, 3692360/121020160 blocks

            predpokladam,ze problem s diskom,niekedy sa to po x startoch podari,ale startovat nb x krat a az raz sa chyti je o nicom.mam pocit,ze stoji a nic nerobi,proste zamrzne,

    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 19.03.2015 | 09:09
      Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

      po dalsom pokuse to co predtym,ale dalsi riadok:

      plymouthd: colud not start boot splash: No such file or directory

      a sekol sa

      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 19.03.2015 | 10:09
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Toto mi pripadá ako keby bol problém s čitateľnosťou disku. Skús to nainštalovať ešte raz, pri inštalácii v gparted daj všetky partície sformátovať - teda pokiaľ tam nemáš SSD (Solid State Disk). Máš možnosť vyskúšať aj iný disk?

        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 19.03.2015 | 14:28
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Tak mi ešte napadlo, dúfam, že si inštaloval 64 bitovú verziu lebo 32 bitové nepodporujú UEFI.

          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 19.03.2015 | 19:11
            Avatar Livan   Návštevník

            Keď si popísal to správanie, tak som si spomenul na podobné problémy na notebooku Asus X200MA. Tam som v práci skúsil pripojiť externý monitor, na ktorom mi to normálne nabehlo. Vtedy mi vyslovene pomohlo nahranie poslednej verzie Biosu. Asusy poslednou dobou majú problémy s funkčnosťou v Linuxe, robia ich pre spoluprácu s Win8.1 a ani sa s tým netaja. Ten môj Asus mal vyslovene napísané, že sa tam dá nainštalovať iba Win8.1 aj keď sú dodávané bez OS viď

            http://linuxos.sk/forum/22645/

            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 19.03.2015 | 21:09
              Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

              cely ten NB je des,najviac ma vsak stve,ze clovek,ktory si ho kupil,sa nasral a win nechce ani vidiet,vyskusal manjaro a je spokojny,ale startovat ho na 20 pokusov by asi nikoho nebavilo.Cele UEFI by som najradsej ... dobre este taky poznatok,ze je problem ho aj vypnut,takze je tam nieco s diskom urcite.

              Inak ak mu to nabehne tak je spokojny vsetko slape ako ma a ziaden problem.

              fakt som sklamany aj ja,ze je okolo toho tolko problemov,predinstalovane win som vyhodil,win 10 tam tiez neleze,proste cele zle

              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 23.03.2015 | 07:55
                Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                co dalej?neviem si rady

                • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 23.03.2015 | 09:22
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Ak ti live linux na fleške bez problémov fungovalo, tak by som skúsil vylúčiť problémy s diskom. Najlepšie tak, že by sa tam dal iný disk a skúsil, či to funguje bez problémov. A určite tam daj poslednú verziu Biosu ešte predtým ako budeš testovať disk, mne to vyriešilo spústu problémov s linuxom. Pôvodný Bios dobre chodil s Windows ale s linuxom nie. Okrem Manjara tam nešlo žiadne livko. Tak som zistil, že je problém s Biosom. Ak nevieš ako na ten Bios, ozvi sa. Mimochodom odkiaľ si. Ak si blízko Nitry, mohli by sme sa na to pozrieť spoločne.

                  • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 23.03.2015 | 11:16
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Tak ma teraz napadlo, keď som prečítal predchádzajúci príspevok, "že sa majiteľ notebooku nasral a nechce už windows ani vidieť" - nebolo to tiež spôsobené problémovým hardvérom (diskom)?

                    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 23.03.2015 | 13:13
                      Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                      je to uplne nova masina

                      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 23.03.2015 | 15:47
                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                        Palo, poslal som ti telefón (25.2), nevoláš. Livan sa ťa pýtal odkiaľ si, neodpovedáš. Radil ti urobiť upgrade UEFI, neodpovedáš. Takého dopisovanie stojí za starú belu.

                        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 14:15
                          Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                          Dakujem za ochotu.Takze som sa dostal cez madarske forum k rieseniu,ale nefunguje to,prave odskusane.

                          Co je ale podstatne,ze MINT ide no problem v  tom druhom rezime a problem je len,ze je tam len rozlisenie 800x600

                          cize potreboval by som 2 veci,zmenit grub,aby defaultne nabiehal system v tom mode opravnom a obraz sa mi dal aspon na lepsie rozlisenie,potom ten NB moze ficat aspon par mesiacov takto kym nepride daco,co bude fingovat.

                          ak mi s tymto viete pomoct ,vopred dakujem

                          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 14:45
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            Prepáč Palo ale čím ďalej tým mám viacero indícií, že tam máš problém práve s Biosom. Neviem, prečo sa brániš jeho aktualizácii. A čo je to ten druhý režim? Ak ti ide rozlíšenie na 800×600 tak tam máš problém s ovládačom grafickej karty, je predsa nezmysel fungovať na PC, kde ti neide poriadne grafická karta. Takže nie je pravda, že no problem. Funguje to iba v nejakom núdzovom režime. Takže ešte raz - aktualizuj Bios, ak nevieš ako, ozvi sa, pomôžeme, nie je to na Asuse až také ťažké.

                            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 15:14
                              Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                              ahoj win tam uz nemam,NB je vporiadku,cize este ostava BIOS,ide o to,ze recovery mod mi slape,problem je s vypinanim,uspanim a restartom,potom mi uz Mint nenabehne a kusne sa,ale v recovery mi to ide.

                              Aktualizacia biosu,ok,napis mi prosim ako postupovat uz som to davno nerobil a UEFI este vobec

                              dakujem za pochopenie

                              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 16:31
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                V prvom rade musíš zistiť presný model ntb. Takže sem pastni výpis

                                sudo dmidecode -t 2

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 15:23
                              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                              Po aktualizácii UEFI asi bude lepšie zostať pri Minte aby nebol problém so Secure Bootom.

                              Skontroluj si, či máš Linux Mint 17.1 ISO 64 bit. Ak chceš niečo iné, treba povedať.

                              Ak chceš Manjaro, bude potom treba Secure Boot vypnúť ako písal Livan.

                              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 16:54
                                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                Ak je ten notebook Asus 553MA,  stiahni tento súbor a rozbal ho.  http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/X553MA/X553MAAS209.zip

                                Skopíruj ho rozbalený na Flasku a zasuň do notebooku. Potom reštartni a choď do Biosu/UEFI. Na Karte Advanced zvoľ Start Easy Flash. Uisti sa, že máš notebook pripojený do sieti, nerob to iba na baterku. Keď naštartuje ten program, v centrálnej časti nájdi súbor Biosu presuň sa naň a stlač Enter. Potom už iba potvrď ano a nechaj to dokončiť. Pokiaľ to nie je dokončené, nesmie sa to prerušiť, inak máš problém. Nemalo by to trvať veľmi dlho iba asi 1 - 2 minuty. Ak máš iný model, treba nájsť zodpovedajúci súbor Biosu ale ostatný postup je rovnaký. Po aktualizácii je dobré notebook preinštalovať. Je však nutné použiť 64 bitovú verziu linuxu kvôli UEFI. 

                                • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 18:01
                                  Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                                  Presny model si viem zistit to nie je problem,momentalne nb nemam u seba,ale ist na asus stranku a stiahnut new bios pre spravny model zvladnem,toto som nevedel,ci sa to da z usb kluca,ale dakujem za info,urcite to zajtra spravim,mozne je vselico.Pokial ide o verziu Mintu tak mam tam QIANA s touto to rozbehal presne aj ten madar ,len bohuzial netusim,ci mal new bios,este jedna dolezita poznamka,len ma tak napadlo,ze som nechal nech si cely disk prerozdeli podla seba MINT,ci aj tam nie je problem.

                                  Dalej poznatok,ak nabehnem v tom Minte v tom druhom mode,tak vsetko slape ako ma,ale vypnutie je problem,proste sa to kusne,takisto aj ten hibernatus sa neprebudi.

                                  • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 18:33
                                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                    Počkaj na aktualizáciu Biosu a možno všetky problémy zmiznú. Ja mám tiež Asus (X200MA) s Celeronom N2815 ako asi aj ten X553MA a u mňa sa všetko spravilo. Do aktualizácie to blblo.

                                    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 24.03.2015 | 21:05
                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                      Toto mi príde ako pokec, nikde tu nevidím odpoveď na presný model ntb, pretože sa železo mení v čase a priestore. Ten istý model má iný čipset podľa generácie, poďalšie to býva ovplyvnené regiónom a to chcel lem výstup z jedného príkazu.

                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 07:38
                                        Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                                        cau bedna ASUS X553M

                                        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 09:08
                                          Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                                          Ahoj Livan uz sa na tom celom zacinam smiat, tak idem do biosu zatlacim enter a ono mi to resetne NB a nic.

                                          Tak teraz uz som uplne k.o.

                                          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 09:13
                                            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                            Keby si si nekúpil Aušus tak to nemusíš riešiť. Hold pri laptopoch s cenou okolo 400e sa stávajú aj horšie veci...

                                          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 09:32
                                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                            Prepáč ale keď píšeš, tak si uvedom, že my nevidíme, čo ty robíš, takže musíš presne opísať, čo robíš inak je zbytočné sem čokoľvek písať. Takže čo si robil a na čom bol kurzor, keď si zatlačil enter a ti to resetlo? 

                                            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 10:08
                                              Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                                              NO CHCEL SOM V BIOSE SPUSTIT UPGRADE BIOSU PRESNE AKO PISES A LEN MI TO RESETLO STROJ A ZACAL NABIEHAT INSTALOVANY MINT

                                              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 10:23
                                                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                                No v tom prípade je pravdepodobne potrebné najskôr nastaviť v Biose administrátorské heslo, uložiť to, reštartnúť a až potom to skúsiť znova. Akurát odteraz bude pri vstupe do Biosu žiadať heslo, takže si ho dobre poznač a nezabudni ho. Pred upgrade sa uisti, že si v administrátorskom režime.

    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 10:32
      Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

      tak uz mi to ide,ale zistil som,ze je tam od vyroby najnovsi bios,cize tadeto cesta nevedie

      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 11:14
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        No mohol by si nám dať vedieť ako to vyriešili na tom maďarskom fóre a default hodnota nabiehania sa dá nastaviť cez grub-customizer. Ten si nainštaluj v LM.

        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 12:22
          Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

          zatial by mi pomohlo vyriesit tieto veci a slapalo by to:

          1. v zachrannom ,ci opravnom rezime nabiehat rovno do vacsieho rozlisenia nie 800x600 + spravna frekvencia obrtazovky

          2.defaultne nastavit rozbeh v grube na volbu 2 na zachranny rezim 

          Tymto docielim na par mesiacov cca2 cas kym vyjde ine distro novsie,alebo new bios

          preto vopred dakujem za navod pre mna lamu ako toto urobit

          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 15:05
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            ak chceš aby recovery mode mal väčšie rozlíšenie tak to zmeníš v súbore grub na adrese /etc/default/grub

            terazu niesom si úplne istý ktorý riadok to je lebo sa v tomto súbore mení a j rozlíšenie drubu aj terminálu.

            ja som odkomentoval riadok #GRUB_GFXMODE=800x600 a zmenil si ho na moje rozlíšenie u mňa GRUB_GFXMODE=1280x800

            a ešte som pridal riadok GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=1280x800 (toto je podľa mňa rozlíšenie grubu)

            A aby ti to nabootovalo do recovery tak to neviem ale možno by ti stačilo zmeniť časovanie keď grub čaká, ak sa nemýlim dá sa to úplne vypnúť a bootovať bude až po výbere možnosti

            A nezabudni pred zmenami zálohovať pôvodný súbor!

            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 15:09
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Tu je manuál pozri si ho.

              Len som ho preletel ta výber distribúcie alebo modu je hneď prvá položka GRUB_DEFAULT=0

            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 18:26
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Aby bootovalo do recovery použij grub-customizer a presuň tu položku na prvé miesto, potom by to malo štartovať ako predvolené. Má to aj iné nastavenie, treba si to pozrieť a oboznámiť sa s možnosťami.

              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 18:32
                Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                Dakujem za rady,zajtra sa dostanem k tomu NB a skusim to,tak ako pisete,je mozne,ze este nieco budem potrebovat vysvetlit,aby som to zvladol.

                CHCEM UROBIT VSETKO PRETO,ABY SOM TAM NEMUSEL DAT NASPAT WIN.

              • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 18:33
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Čo sa týka problémov s inštaláciou, nemal si pri inštalácii v Biose Administrátorský mód, čo mohlo spôsobiť, že sa UEFI nenainštalovalo korektne. Navyše na záložke Biosu Security v položke Setup Boot Menu som mal System mode nastavený na Setup. To je mód, ktorý som mal pri úspešnej inštalácii nastavený ja. Byť tebou, skontrolujem toto nastavenie, nastavím CSM Launch na enabled, Secure Boot na disabled a skusím novú inštaláciu 64 bitovej distribúcie, pričom pred inštaláciou v Gparted zruším všetky partície a dám ich odstrániť. Keďže máš intel procesor, live linux spusti so slobodnými ovladačmi.

                • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 25.03.2015 | 18:41
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Ešte jedna vec, pozri, či niekde v Biose nemáš položku Fast Boot alebo Fast Startup alebo tak podobne to treba tiež vypnúť.

                  • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 29.03.2015 | 21:31
                    Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                    netusim kde robim chybu,ale to rozlisenie sa mi nezmenilo stale je 800x600

                    • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 29.03.2015 | 22:26
                      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                      Preto sa vykašli na nejaké klikátka a urobto v konfiguráku a hlavne po uložení musíš dať update-grub

                      • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 29.03.2015 | 22:36
                        Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                        cau vsak som to tak robil,ale nic

                        • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 30.03.2015 | 00:22
                          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                          Robil si to ako root? Vždy po zmene súboru grub treba urobiť update-grub

                          • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 30.03.2015 | 07:56
                            Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ

                            ako root, aj grub update som dal

                            • RE: ubuntu studio,mint a bootovacia oblast 30.03.2015 | 10:29
                              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                              A odkomentoval (vymazal zo začiatku riadka #) si riadok?