Kupit novy Wifi Router - ale aky?

Sekcia: Ostatné 01.04.2015 | 11:47
Peter   Návštevník

Ahoj diskuteri, 

citim, ze po 9 rokoch s wifi routerom Vigor 2600 VGST dospel cas na zmenu. Je sice stale funkcny ale s prac. ntbkm (802.11ac) sa uz nedokazem nanho bezproblemovo pripojit (router fici na 802.11b/g). 

 Na trhu je velke mnozstvo wifi routerov, a clovek, ktory wifi routre riesi len raz za cas (napr. pri kupe) - nema prehlad o tom, ktory router je dobry, a naopak, ktory router je predrazeny (zly). 

Rad by som preto poznal vase osobne nazory / skusenosti.

Zamyslam kupit novy wifi router (do domacnosti), podla kriterii:

- vykona antena / schopna pokryt mensi rodinny domcek (bez dalsich zbytocnych AP) 

- kompaktne rozmery

- cena do 25,-Eur 

Aky wifi router odporucate v tejto kategorii? Dakujem za radu!

Co napriklad hovorite na tento? https://www.alza.sk/kod/NM145n17

    • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 11:51
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Začal by som jednoduchou otázkou. Čo máš za pripojenie? Lebo Vigor je DSL router.

      Jo a inak tento Aušus nedosahuje rýchlosti 300Mbps ako je písané. Čiže pokiaľ máš slušnú optiku tak ti dosiahne maximálne 180Mbps a viacej nepustí.

      • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 12:38
        Avatar Peter   Návštevník

        vidis, to ma nenapadlo, ze to je dolezite(!!)

        (mam telekom) DSL pripojenie 5 / 0,5  Mb/s

        • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 12:43
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Tak si kúp 

          <h3>TP-Link TD-W8961NB 300Mbps Wireless N ADSL2+</h3>

          Nastavíš meno a heslo do DSL + LANku a zmeníš prístupové heslo ako do routru tak aj do WiFi. Toť vsjo.

          • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 13:16
            Avatar Peter   Návštevník

            pozeral som aj stranku vyrobcu ale nenasiel som obsah balenia - nevies, je sucastou balenia aj splitter - bude mi to fungovat ak to zapojim cez splitter spolu s fonom/pevnou linkou? dik za odpoved

            • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 13:18
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Nie, splitter rozhodne nebýva v balení. Fungovať to bude ak to zapojíš správne. V podstate ak máš teraz zapojený Vigor takto tak len nakonfiguruješ nový router a prepojíš to nemiesto Vigora.

            • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 13:31
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Peter, na tvojom mieste ako prvé kontaktujem T-com helpdesk a spýtam sa, ktoré typy smerovačov sú na ich dsl-ku schválené. A splitter je súčasť funcionality dsl smerovača ak si dobre pamätám.

              • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 13:34
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                Mário, to je prehistorické riešenie. Tento tp-link čo som mu poslal funguje všade pod telekomom.

                • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 13:49
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  ok, bolo spomenuté DSL, za mojich časov to mohlo byť ADSL, VDSL, SDSL atď. S Telekomon nemám a nechcem mať nič spoločné už 10 rokov :)

                  • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 13:53
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Tak tak :) nápodobne

                    • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 14:51
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Tak chlapi, keď ste tak chytrí, poradte router na ADSL2+ aby tam šlo OpenWRT, alebo ddWRT.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 14:54
                        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                        Myslím že na stránkach openwrt som videl niečo ako zoznam podporovaných routrov.

                        Asi toto.

                        • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 18:04
                          Avatar Peter   Návštevník

                          pekne sa rozprudila, debata :)

                          kupeny tp-link td-w8961nb, nastaveny, zabezpeceny

                          domacim laptopom / linux som sa v pohode pripojil. Problem nastal u win8.1 -  cez wifi sa pripojim ale nefunguje - ukazuje 'limited connection'. rozmyslam ci to nahodou neni tym, ze na pracovnom kompe mam 802.11ac a kupeny router ma 802.11n ?

                          • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 19:25
                            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                            To už si ho stihol aj kúpiť? :)

                            Skús mu prepnúť mod ale myslím že tam by problém nemal byť.

                            • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 19:53
                              Avatar Peter   Návštevník

                              no jasne  ze stihol :D

                              prepnut aky mod? (co konkretne tym myslis)

                              • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 21:23
                                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                Myslím že tam sa dá prepnúť v akom mode môže pracovať (b, g alebo n či všetko spolu)

                                • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 22:32
                                  Avatar Peter   Návštevník

                                  vyriesene - restartoval router, komp a uz to ficiiiii ...ta rychlost!!! spokojnost :)

                                  predpokladam, ze mas rovnaky typ routera: hladal som, kde zadat MAC adresy =povolenia len pre niektore kompy, vies ma navigovat kde najdem moznost 'filtrovanie mac adries'?

                                  • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 22:53
                                    Avatar Peter   Návštevník
                                    interface setup > wireless

                                    scrolluj dole kde je "Wireless MAC Address Filter", zvolit moznost "Activated" a vlozit mac adresy.  Save

                                    vsjo :)

                                    • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 22:55
                                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                      Ani som nestačil napísať :)

                                      Ja nemam DSL, optika je lepšia :)

                                      • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 02.04.2015 | 12:27
                                        Avatar Peter   Návštevník

                                        jj, optika - tiez by som rad ... najprv by ju ale museli dotiahnut, na bezu pracu dsl postacuje

                                        a dakujem !! :)

                        • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 20:59
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Lenže tam je o ADSL2+ kulové :)

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 21:22
                            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                            Aha, už som pochopo :)

                            Tak to by aj mňa zaujímalo.

                            • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 21:58
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Vyriešim to asi tak, že si hodím ddWRT router čo mám a hodím ha za D-Linka v ktorom som flashol najnovší firmware. Skúšal som sa do neho zvonku dostať a vyzerá to OK. Ďalšou bariérou bude ten ddWRT tam si rozdelím lokálnu "céčkovú" sieť rovnomerne aby mi dcéra nesala dáta. Asi to ADSL2+ na ddWRT, alebo openWRT, nebudem riešiť, sú s tým problémy a zrejme sa nič rozumné na Slovensku ani nedá kúpiť. Ešte som nepátral ako je na tom Turis, ale tam sa zas zberajú dáta, čo by mi vadilo.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 01.04.2015 | 22:54
                                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                Dcére povol peer-to-peer a bode spokojenosť :)

                                Ja som videl iba na ebay také routre.

      • RE: Kupit novy Wifi Router - ale aky? 16.04.2015 | 14:10
        Avatar Sklicko   Návštevník

        Ja mam na svojej ADSL2+ linke pripojeny ASUS N-55 a som s nim maximalne spokojony.  Testoval som ADSL-ko aj s Cisco 800 Series, rovnake vypadky PPP a CD ako na Zyxel 660 (HW??). Tiez by som rad aspon VDSL ale nepreslo mi to... vraj mame dost rychle pripojenie :-)