restart po update

Sekcia: Konfigurácia 22.04.2015 | 21:53
Avatar mmatko   Používateľ

zdravim - otazocka pre znaleho - mam debian 8 64 bit s lxde - vie mi niekto poradit, ako zistim, ci je po update nutny restart? na nete som vycital, ze pokial je nutny, vytvori sa subor

/var/run/reboot-required.pkgs

ktory obsahuje zoznam balikov, ktore si restart vyzaduju. mne sa vsak ani po update jadra tento subor nevytvoril... poradi niekto, ako to bunguje na debiane 8? dik

    • RE: restart po update 22.04.2015 | 22:58
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      s pravidla sa linux restartuje po aktualizacii jadra aby si ho natiahol.

      • RE: restart po update 22.04.2015 | 23:13
        Avatar mmatko   Používateľ

        to mi je jasne - ja som tym len chcel demonstrovat, ze ani v situacii, ked je restart evidentne nutny, sa mi uvedeny subor nevytvoril...

    • RE: restart po update 22.04.2015 | 23:20
      Avatar mmatko   Používateľ

      vid tento link

    • RE: restart po update 23.04.2015 | 06:51
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Zaujímavé, skús si nainštalovať debian-goodies a zadaj príkaz checkrestart, to ti vypíše všetky procesy ktoré bežia v pamäti a sú staršie ako tie nainštalované. Pokiaľ tam bude jadro, tak /var/run/reboot-required.pkgs by mal byť vytvorený.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: restart po update 24.04.2015 | 17:30
        Avatar mmatko   Používateľ

        ok, dik - pockam do najblizsieho updatu jadra a uvidim

        • RE: restart po update 24.04.2015 | 17:59
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Zrovna som to skúšal a fungovalo to. No čo nám ešte nasadenie systemd rozbije uvidíme.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: restart po update 25.04.2015 | 09:41
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pokiaľ som Ťa dobre pocopil, tak systemd môže za to že baliči v postinst balíkov vyžadujúcich reboot zmenili typ notifikácie. Môžeš to tvoje tvrdenie prosím Ťa technicky doložiť? Rád by som sa uistil že si si len nepotreboval uľaviť na adresu systemd.

            • RE: restart po update 25.04.2015 | 18:58
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Práve som videl ako systemd nedokáže nabootovať pretože bol pripojený mobil a ten debil sa mu snažil nacpať svoju bezpečnostnú politiku a ani netuší že existuje nejaké MTP a prečo sa o niečo také ten šmejd snaží. Je to rakovina, čo včera fungovalo dnes nejde, čo chceš na tom dokazovať.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: restart po update 25.04.2015 | 19:01
                Avatar invisible man   Návštevník

                naozaj prispevok hodny administratora :) hate, hate, hate... jednostrany pohlad... v minulosti tu boli uzivatelia ktori rozumeli tomu co pisu a odovzdavali know-how mladsej generiacii, zial nepodarilo sa... momentalne su tu len amateri, ktori sa tvaria, ze zjedli celu mudrost sveta. way to go...

                • RE: restart po update 25.04.2015 | 19:10
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Nikto ti nebráni ukázať aký si dobrý, rovnako ako aj všetkým ostatným rovnako dobrým a lepším.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: restart po update 26.04.2015 | 12:43
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tvoj druhý povzdych nad strachom z nepoznaného nesúvisí s tvojou predchádzajúcou nepodloženou poznámkou. Najprv skús podložiť tvoj prvý nepodložiteľný dohad, a potom si založ vlákno o tom MTP pri SystemD ak to chceš riešiť a nie si len uľaviť nad tajom neznámeho.

                Alebo si tieto nepodložené dohady daj do blogu s názvom "teraz fičí boj proti úspešným".

                • RE: restart po update 26.04.2015 | 13:10
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: restart po update 26.04.2015 | 13:40
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ďakujem za link, ale rovnako nesúvisí s touto témou ako tvoje nepodložené dohady. Ale súvisí s tvojím blogom "teraz fičí boj proti úspešným" ktorý si dúfam založíš aby si mal kam písať spomínaný typ príspevkov. Phcať do témy príspevky nesúvisiace s témou je viac ako odveci.

          • RE: restart po update 26.04.2015 | 15:30
            Avatar mmatko   Používateľ

            nerad Vam vstupujem do diskusie o systemd ;) , ale prave som znova updatoval jadro a notifikacny subor sa nevytvoril... nie je k tomu, aby sa vytvoril,  nutny nejaky balik, ktory nemam nainstalovany?

            • RE: restart po update 26.04.2015 | 15:43
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Daj sem výpis z uname -a

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: restart po update 26.04.2015 | 15:56
                Avatar mmatko   Používateľ

                Linux debian 3.16.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.16.7-ckt9-3~deb8u1 (2015-04-24) x86_64 GNU/Linux 

                • RE: restart po update 26.04.2015 | 16:45
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Tak sa pozri do /var/cache/apt/archives/ nájdi tam inštalačný balíček linux-image-3.16.0-4-amd64......deb

                  Otvor ho archivačným programom a otvor v ňom súbor Debian/postinst. Pozri sa či v ňom nájdeš notify-reboot-required.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: restart po update 26.04.2015 | 17:15
                    Avatar mmatko   Používateľ

                    v uvedenom subore nie je ziadny taky retazec, takze ako pise wlasaty, asi od tohto typu notifikacie debvyvojari upustili... skoda... dik za rady...

                    • RE: restart po update 26.04.2015 | 17:24
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Môžeš postinst hodiť na Pastebin?

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: restart po update 26.04.2015 | 17:45
                        Avatar mmatko   Používateľ
                        • RE: restart po update 27.04.2015 | 10:36
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Je to tým, že používaš neštandardný kernel od 'Canonical Kernel Team'.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: restart po update 27.04.2015 | 10:42
                            Avatar mmatko   Používateľ

                            ok, dik - ale to uz je vec deb repozitarov - ja ho updatujem ako bezny distribucny kernel

                            • RE: restart po update 27.04.2015 | 10:49
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Pravdepodobne došlo k dohode medzi debianistami a ubunťákmi, že im bude Cannonical do budúcnosti patchovať kernel. To by vysvetlovalo tie PERLácke skripty v postinst. Skript na oznamovanie potreby reštartu tam proste zatiaľ nieje, zrejme to bude zabezpečovať nejaký démon a tipol by som si ktorý :)

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: restart po update 27.04.2015 | 10:58
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Zdroj teohoto nepravdepodobného dohadu? V kerneli pre Ubuntu 15.04 linux-image-3.19.0-15-generic_3.19.0-15.15_amd64.deb to bolo po starom, používajú v ňom /usr/share/update-notifier/notify-reboot-required. Keby bol tvoj dohad založený na reálnych podkladoch, tak to odtiaľ vyhodia. Novší kernel pre Ubuntu nie je a pochybujem Že si Debian zazmluvnil zmenu u dodávateľa ktorý takú zmenu nepoužíva.

                                • RE: restart po update 27.04.2015 | 11:03
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                  Ubuntu je s Debianom stále viac previazané. Maťko tu hodil že má kernel Debian 3.16.7-ckt9-3~deb8u1, no trklo mi to až pri pohľade do skriptu, že to je od 'Canonical Kernel Team'. U Debianistov som našiel zmienku, že sa to niekedy v budúcnosti bude riešiť. Osobne neviem ako to rieši Fedora, ale najskôr preberú riešenie od nich, plus tu máme nový live patching, tak uvidíme.

                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                  • RE: restart po update 27.04.2015 | 12:32
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    A kde je tá zmienka?

                                    Mimochodom, upstream (vanilla) kernel má priamu voľbu aj na vytvorenie deb balíkov (deb-pkg) ktorá vytvorí všetky balíky vrátane kernel headers, kernel source a kernel firmware. Znamená to podľa Tvojej logiky že Ubuntu deleguje prácu na kernel.org pri vlastnej LTS verzii jadra ktorá sa nezhoduje s vanilla LTS verziou? Alebo to znamená, že za toto všetko môže SystemD?

                                    Kernel packaging:
                                      rpm-pkg             - Build both source and binary RPM kernel packages
                                      binrpm-pkg          - Build only the binary kernel package
                                      deb-pkg             - Build the kernel as a deb package
                                      tar-pkg             - Build the kernel as an uncompressed tarball
                                      targz-pkg           - Build the kernel as a gzip compressed tarball
                                      tarbz2-pkg          - Build the kernel as a bzip2 compressed tarball
                                      tarxz-pkg           - Build the kernel as a xz compressed tarball
                                      perf-tar-src-pkg    - Build perf-4.0.0.tar source tarball
                                      perf-targz-src-pkg  - Build perf-4.0.0.tar.gz source tarball
                                      perf-tarbz2-src-pkg - Build perf-4.0.0.tar.bz2 source tarball
                                      perf-tarxz-src-pkg  - Build perf-4.0.0.tar.xz source tarball
                                    

                                    Znova odporúčam aby si sa nevyjadroval o vediach ktorým nerozumieš.

                                    • RE: restart po update 27.04.2015 | 12:58
                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                      Rád by som odpovedal, ale takých buranov ako si ty, ktorý v jedinom príspevku nedokáže hádzať osobné invektívy je plný Luník. Zbohom.

                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                      • RE: restart po update 27.04.2015 | 14:38
                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                        Reagoval som na nepodloženú poznámku že to rozbil SystemD ktorú si doteraz nepodložil. A za to som buran ja. Nepomýlil si sa náhodou keď tu zverejňuješ osobné invektívy len aby si si uľahčil? S takou kultúrou choď prosím Ťa radšej do krčmy, v štvrtej cenovej je také chovanie štandardom. Nesnaž sa prosím Ťa sem ten štandard znova zavliecť.

                • RE: restart po update 26.04.2015 | 16:59
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Pekné. Tá verzia je z unstable SID, a debian Jessie 8 vyšla pred založením témy. Ale skús sa skôr pozrieť na ten post inštalačný skript že či je v ňom niečo ako notifikácia.

                  PS: Bedňa, skôr ako zas tresneš nejakú blbosť proti SystemD, tak Ti prezradím tajomstvo: Ubuntu stále používa ten notifier ktorý sa tu núkal ako riešenie, a beží to pod SystemD. Ale Debian od tej notifikácie nejako upustil. Asi to nahradili.

                  /tmp$ mkdir sss-d sss-u
                  /tmp$ dpkg-deb -R linux-image-3.16.0-4-amd64_3.16.7-ckt9-3_amd64.deb sss-d/
                  /tmp$ dpkg-deb -R linux-image-3.19.0-15-generic_3.19.0-15.15_amd64.deb sss-u/
                  /tmp$ grep notif sss-?/DEBIAN/post*
                  sss-u/DEBIAN/postinst:my $notifier          = "/usr/share/update-notifier/notify-reboot-required";
                  sss-u/DEBIAN/postinst:if (-x $notifier) {
                  sss-u/DEBIAN/postinst:  system($notifier);
                  /tmp$ 
                  
                  Takže, pripíš si radšej zárez na pažbu, ďalšie nepodložené útoky na SW balík ktorý nepoznáš.

    • RE: restart po update 27.04.2015 | 10:30
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Nainštaluj si balíček debian-goodies a potom v konzole zadaj príkaz:

      checkrestart

      Vyhodí ti aké služby potrebujú restart aj s príslušným PID-om.

      • RE: restart po update 27.04.2015 | 10:42
        Avatar mmatko   Používateľ

        dik