formatovanie

Sekcia: Hardware a Drivery 25.04.2015 | 18:27
Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

Dobry vecer,

Mam problem, s ktorym som sa za 8 rokov pouzivania linuxu stretam po 1 krat.

Jedna sa o toto.Chcel som si nanovo nainstalovat Debian wheezy cez graficku instalaciu, avsak instalovanie sa zastavi vzdy pri polozke instalacia systemu.

Jednoducho mi mi vyhodi, ze na disku su nejake subory z predchadzajucej instalacie a ze ich mam najprv vymazat, alebo formatovat disk.

Snazil som sa disk formatovat, mazat pomocou gparted a vsetko prebehlo bez problemov, ale pri nasledovnom pokuse nainstalovat Debian stale zastane pri instalacii systemu s rovnakou hlaskou.

Existuju ine pouzitelne nastroje na formatovanie diskov?

Este ma napadlo, nemoze byt poskodeny ISO obraz Debianu?

Prosim o akekolvek rady,

Dakujem

    • RE: formatovanie 25.04.2015 | 18:50
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ako rozdeľuješ disk? Máš tam aj Windows?

      Debian v inštalátore má možnosť partíciu na ktorú inštaluješ systém sformátovvať.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: formatovanie 25.04.2015 | 19:05
        Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

        Nie Win uz nepouzivam.

        Vsetky subory davam spolu,takze ziadne oddelene /home.

        Na nete som este nasiel toto-

        dd if=/dev/zero of=/dev/sda    ?

        Co myslis?

        • RE: formatovanie 25.04.2015 | 19:15
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          To nerieš.

          Rozdeľ si disk na tri partície, 20GB daj pre systém /, pokiaľ chceš uspávať na disk, tak si vytvor Swap väčší ako RAM a ostatné nechaj pre /home.

          Pri reinštalácií neprídeš o dáta. Počas inštalácie dáš všetky partície sformátovať.

          Pokiaľ to nefunguje máš zle stiahnuté ISO, čo si môžeš overiť pomocou MD5, alebo SHA.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: formatovanie 26.04.2015 | 12:48
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ten Win si mal inštalovaný na disk rozdelený vez GPT alebo MBR, a inštaluješ 64 alebo 32Bit Debian? Odhadujem, že si mal 64Bit Windows, a teraz dávaš 32Bit Debian. Ten Windows si asi dal popri GPT aj MBR a ten Debian nemá náladu robiť s GPT. Takže najjednoduchšie je buď použiť 64Bit Debian ktorý by už mohol robiť s GPT, alebo celý ten disk prepíš cez dd. MVR je na začiatku, a GPT zas na konci.

    • RE: formatovanie 27.04.2015 | 16:43
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      Ahojte,

      Dakujem vsetkym za reakcie.Napokon som zistil, ze to bolo zle ISO. Usetril by som 2 dni, moja chyba.

      Neviete mi poradit nejaky dobry GUI firewall?

      Dakujem

      • RE: formatovanie 27.04.2015 | 17:02
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Vytvor si novú tému, nech tí čo to budú hľadať po tebe to nemajú domiešané.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org