Oživenie starého stroja

Sekcia: Ostatné 16.05.2015 | 11:24
Avatar lmp   Používateľ

Dobrý deň, ako z názvu už vyplýva chcel by som oživiť starý stroj. Na danom stroji beží momentálne win xp ktoré je ale nepoužitelné. Chcel by som nahodiť nejaké linuxové distro. Pc bude slúžiť pre otca len na internet, čítanie článkov pozeranie videí a podobne...

Pri zapnutí videa na youtube vo win xp je vyťažený procesor na 100% takže videá sa nedajú pozerať. HW stroja: CPU intel celeron 2.50GHz, 768MB ram, grafika GeForce 4 MX 440

Je ešte možné tento stroj oživiť na dané účely? Aby všetko šlo pekne plynule bez problémov? Nejaké vaše rady?

Vopred ďakujem.

    • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 11:37
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj, pozri tuto diskusiu, tam je niekolko tipov.

    • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 11:37
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      nainstaluj tam: puppy linux, antergos, greenie

      Co len chces, vyskusaj...

      • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 11:42
        Avatar lmp   Používateľ

        tak ako prvé skúsim asi ten greenie, ešte by som sa chcel opýtať na rozdelenie disku. je tam 60GB disk tak ako ho rozdeliť, kolko miesta pre swap? či ako to teraz funguje?

        • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 11:50
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Niekto ti povie ze swap nepotrebujes ani /boot particiu atd. Sto ludi sto chuti.

          Daj si:

          17GB na system /

          aspon 2 GB swap

          a ostatne nechaj na Home /home

    • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 15:13
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Ja mavam problemy s grafikami MX440, zda sa ze uz ich asi nepodporuju ovladace, zaujimave je, ze ked nabehne livko, pekne grafika nabehne, ale po nainstalovani a restarte to robi problemy s grafikou. Dokonca, aj ugrafix 5200 su tieto iste problemy a nakoniec som prisiel na to, ze ked som to prestavil na grafiku MX440, vtedy to nabehlo. Tie NVidia starsie karty su uz problem, instalujem PCLinuxOS LXDE, predtym Lubuntu.

      • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 15:28
        Avatar Jardin   Návštevník

        ehm škoda že nemáš aspoň 2GB ram , keď sa ideš stým hrať skús tam dať Kubuntu 15.04 na skúšku ako sa ti zachová ten počítač :) 

    • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 15:37
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Hocijaké ľahké distro na tom pofrčí ako nič, ale internet dnes saje. Takže YouTube bude horor a rovnako ho ľahko zabijú aj iné stránky.

      Skús antiX, tam je IceWeasel ten saje o niečo menej, lebo vychádza zo staršieho FireFoxu. Ako sedenie si zvol Space IceWM, to prepneš stláčaním F1 pri prihlásení.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 15:48
      Avatar lmp   Používateľ

      systém po nainštalovaní funguje a nevykazuje žiadne problémy s grafikou takže to neriešim a ani to asi nebude treba riešiť kedže pc bude slúžiť len na ten internet a videá, ale tu sa dostávame k problému. Ako tu bolo spomenuté dnes už internet saje ako divý, takže videá sú nepozeratelné, a po dlhšom behaní po internete sa pc zasekáva a nejde plynulo .... takže nebude to asi tak lahké to spojazdniť :(

      • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 15:59
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Prehliadače sú dnes nenažranejšie ako super moderné hry, takže na YouTube si pohľadať aplikácie na prehrávanie.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 16:23
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Alebo instalnut Midori.

    • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 16:49
      Avatar lmp   Používateľ

      midori som skúšal ale pc sa správa presne tak ako som popisoval vyššie

      • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 21:39
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        skus dat youtube.com/html5 , tym by mal predvolene pouzit HTML5 prehravac, ak je v danom formate aj video a malo by to byt menej narocnejsie ako flash. ako dalsie by som mozno vypol graficke efekty a zapol HW akceleraciu flashu

    • RE: Oživenie starého stroja 16.05.2015 | 22:24
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Ahoj...predpokladám,že tam máš 512 a 256 RAM DDR1. Ešte stále sa dajú v obchode zohnať 1GB DDR1 RAMky kus cca 20Euro. Dosky bez problemov zoberú pár. Vymeň ich a 512 a 256 budeš mať ako železnú rezervu. 

    • RE: Oživenie starého stroja 17.05.2015 | 11:47
      Avatar lmp   Používateľ

      nahodil som nakoniec ten antiX a je to o kus lepšie, keď sa k tomu dostanem skúsim ešte ten tú HW akceleráciu flashu a to s tým html5 .....

      mám tu na stole jednu ramku čo tam bola predtým ale musel som ju vybrať pretože keď tam bol windows hádzal kvoli nej blue screen, takže robila by asi problémy aj v linuxe že ? :)

      • RE: Oživenie starého stroja 17.05.2015 | 12:04
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        prejdi tú ramku memtestom tak zistíš či je chybná ramka alebo mal windows len nejaké čudné chute...

        Happy falling
        • RE: Oživenie starého stroja 17.05.2015 | 17:19
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          ono tam mohlo byt aj zrniecko prachu, co mu vadilo v slote ...

    • RE: Oživenie starého stroja 21.05.2015 | 18:37
      Avatar kamowski   Návštevník

      popri minte používam crunchbang, teraz vlastne crunchbang++

      vrelo odporúčam vyskúšať, na staršie a slabšie mašinky je to super