zalohovanie cez dd + kompresia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.06.2015 | 18:55
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Potreboval by som si z casu na cas vyhotovit zálohu disku a vyhodnotil som dd ako ideálnu voľbu (jedná sa o headless server, ovladany cez SSH, OS je Debian)

-

K serveru su pripojené 3 disky (A, B, C) pričom A a B maju po 300GB a C ma 2TB, avšak aj na disku A aj B je len asi po 20-30 GB dat.

-

Robim dd zalohu do .img súboru z A alebo B na disk C. Ale .img súbory sú obrovské - zbytočne (viem že to dd tak robí) - čo mi doteraz nevadilo lebo na Céčko vošli po dve zálohy z každého disku, ale teraz by som ich potreboval preniesť na USB-čku (64GB)

-

otázka znie - akú efektivitu bude mat kompresia na takto vzniknuté .img súbory ? a ktorý kompresný program použiť ? gzip, bzip, zip, tar ? dačo iné ?

asi by dost pomohlo keby ze nalokované bloky boli zapísané nulami, však ? ak hej ako to spravím ? ako zapíšem nuly len na nepoužité bloky tých diskov ?

-

predstavujem si to asi tak, že sa pripojím cez ssh, pustím príkaz na zápis núl, potom pustím dd, a potom pustím kompresiu a ked pridem k serveru už si len ten súbor skopírujem na usbčko a prenesiem na druhy server

-

alebo existuje iné riešenie ? napadla ma clonezilla (ale to je asi len live obraz a ten obraz sa neda priamo mountnut ak sa nemýlim). DD používam hlavne preto, že kopia jedného .img súboru je ovela rychlejsia ako kopirovať tie tisíce malých dokumentov (asi aj kvoli slabsiemu HW) a .img súbor viem mountúť na druhom serveri a cez rsync rýchlo aktualizovať

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 10.06.2015 | 00:02
      Avatar samaklobasa   Návštevník

      dd je blbost. ano, da sa to, ale blbost.

      rsync-ni si data na C, a skomprimuj. povodne rsync data nechaj, a pri dalsom rsynci ti uz skopiruje len diffy...

    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 10.06.2015 | 00:24
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      nie som v tomto žiadny odborník (som totálne mimo..) ale pokiaľ viem tak dd proste skopíruje všetko čo je na disku, áno aj voľné miesto... takže nejaké zálohy cez dd by som fakt nerobil pokiaľ tam máš len tých pár dát ako máš

      Happy falling
      • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 10.06.2015 | 13:13
        Avatar samaklobasa   Návštevník

        ono to nie je take jezdnoznacne. vsetko zalezi od "stavu" disku. pokial na 300g disku bolo 100g dat, a 50g sa vymazalo, tak po z-dd-ckovani disku a skompirmovani budu skomprimovane data obsahovat aj tych vymazanych 50g, pretoze vymazanim dat sa data z disku realne neodstrania. jedna moznost teda je, vzdy pred dd-ckovanim vyplnit disk nulami - dd if=/dev/zero of=/zero.dd bs=1M count=xxx, samozrejeme xxx nastavit tak, aby sa nezaplnil cely disk. a potom moze prist na samotne dd-ckovanie disku a komprimaciu. z toho vyplyva, ze dd proste nie je na zalohovanie vhodne. zalohuju sa data...

    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 10.06.2015 | 13:53
      Avatar gustopn   Návštevník

      ako ked mas tam 2x 300 GB disky, tak z teho sprav RAID1 v prvom rade

    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 11.06.2015 | 02:01
      Avatar d_   Návštevník
      asi by dost pomohlo keby ze nalokované bloky boli zapísané nulami, však ? ak hej ako to spravím ? ako zapíšem nuly len na nepoužité bloky tých diskov ?



      # vytvorenie priecinku na subory s nulami
      dir="/tmp/niekde/nuly"
      if [ -e $dir ]; then if [ ! -d $dir ]; then rm -R $dir; mkdir -p $dir; fi; else mkdir -p $dir; fi
      
      #zapisuje nulove suboru
      cd $dir
      $i=0; while [ 1 ]; do echo "file zero.$i"; dd if=/dev/zero of=zero.$i bs=500M count=1||exit; let a=a+1; done
      

      Potreboval by som si z casu na cas vyhotovit zálohu disku a vyhodnotil som dd ako ideálnu voľbu (jedná sa o headless server, ovladany cez SSH, OS je Debian)
      Potreboval by som si z casu na cas vyhotovit zálohu disku a vyhodnotil som dd ako ideálnu voľbu (jedná sa o headless server, ovladany cez SSH, OS je Debian) otázka znie - akú efektivitu bude mat kompresia na takto vzniknuté .img súbory ? a ktorý kompresný program použiť ? gzip, bzip, zip, tar ? dačo iné ?

      tar urcitie nie, nerobi kompresiu ... pozri porovnanie

      statistika

      # odiel s /etc v MB kompromitovane za 17.774s
      48 272	etc       # data maju 15 MB
       1 760	etc.lzm
      
      # odiel s /bin v MB kompromitovane za 19.357s
      48 024	bin      # data maju 14 MB
       3 464	bin.lzma
      





      ... alebo pouzi rsync (odporucam)

      • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 11.06.2015 | 14:47
        Avatar samalama   Návštevník
        # vytvorenie priecinku na subory s nulami
        dir="/tmp/niekde/nuly"
        if [ -e $dir ]; then if [ ! -d $dir ]; then rm -R $dir; mkdir -p $dir; fi; else mkdir -p $dir; fi
        
        #zapisuje nulove suboru
        cd $dir
        $i=0; while [ 1 ]; do echo "file zero.$i"; dd if=/dev/zero of=zero.$i bs=500M count=1||exit; let a=a+1; done



        krasny skript. a co sa asi tak stane, ked zaplnis komplet cely disk...?

        btw, mozes mi to upravit pre toto:

        $ mount | grep md
        /dev/md1 on / type xfs (rw)
        /dev/md0 on /boot type ext3 (rw)
        /dev/md6 on /home type xfs (rw)
        /dev/md4 on /tmp type xfs (rw)
        /dev/md2 on /usr type xfs (rw)
        /dev/md3 on /var type xfs (rw)



        ... tar urcitie nie, nerobi kompresiu...

        tar urcite ano. sice nerobi priamo kompresiu, ale vie starovat a skomprimovat v jednom kroku volanim externeho programu (vid. volby j,x,...)

        ... pozri porovnanie...

        chyba ti tam 7z, ktory je este ucinnejsi ako lzma.

        ale treba sa pozriet aj na cas komprimovania. je otazne, ci sa mi oplati pouzitim inej kompresie usetrit 3% velkosti, ale cas (a teda aj vytazenie servera) sa predlzi napr. o 10%...

    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 11.06.2015 | 11:12
      Avatar lubosr   Používateľ

      otázka znie - akú efektivitu bude mat kompresia na takto vzniknuté .img súbory ? a ktorý kompresný program použiť ? gzip, bzip, zip, tar ? dačo iné ?

      Iba pre uplnost, tar nema compresiu. Unmountni disk a skus zalohovat s gzip:

      dd if=/dev/sdaX | gzip -c > moja-zaloha.dd.gz

      Obnovenie zo zalohy:

      zcat moja-zaloha.dd.gz | dd of=/dev/sdaX

      asi by dost pomohlo keby ze nalokované bloky boli zapísané nulami, však ? ak hej ako to spravím ? ako zapíšem nuly len na nepoužité bloky tých diskov ?

      # zerofree /dev/sdaX
      
      • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 11.06.2015 | 14:32
        Avatar samalama   Návštevník

        Obnovenie zo zalohy:

        zcat moja-zaloha.dd.gz | dd of=/dev/sdaX

        kraaaaaaasa, fakt krasne. a ked /dev/sdaX je polovica povodnej particie? a ked chcem zo zalohy vytiahnut jeden subor?



        # zerofree /dev/sdaX

        tak urcite

        man zerofree:

        ... filesystem has to be unmounted or mounted read-only for zerofree to work...

        • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 11.06.2015 | 15:51
          Avatar lubosr   Používateľ
          a ked chcem zo zalohy vytiahnut jeden subor?

          tak DD nieje ten spravny nastroj aj ked iba pre uplnost je mozne mount DD image s pouzitim loop a offset a tak vytiahnut akykolvek subor. Priklad:

          mount -o ro,loop,offset=NUMBER moja-zaloha.dd /mnt/xyz
          

          Tato poziadavka sa nenachadza v povodnej otazke. V opacnom pripade rsync moze byt ucelnejsi.

          ... filesystem has to be unmounted or mounted read-only for zerofree to work...

          Read-Only nieje problem. Unmounted alebo read-only filesystem je tiez doporuceny pre DD:

          # mount -o remount,ro /dev/sdaX
          # zerofree /dev/sdaX
          

          inak nieco ako:

          cat /dev/zero > file; rm file
          

          tiez pomoze.

          • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 11.06.2015 | 16:54
            Avatar samalama   Návštevník

            Read-Only nieje problem.

            ani pre /?

    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 11.06.2015 | 15:21
      Avatar samalama   Návštevník

      takze si to zhrnieme:

      1. chces "vynulovat" cely disk

      300G (disk) - 30G (data) = 270G

      270G * 1024 = 276480MB (toto treba vydedeckovat nulami)

      rychlost disku ti dam cca 90MB/s (teda pokial nemas seriozne serverove disky; pokial to je virtual tak cau parky...)

      cize 276480MB / 90MB/s = 51min

      a to cele 2 krat, pretoze 2 disky = 102min



      2. "zalohovanie" diskov

      300G pri 90MB/s =~ 57min

      a to cele 2 krat, pretoze 2 disky = 114min



      3. kompresia

      - tazko odhadnut, zalezi na cpu



      4. obnova

      - dekompresia - opat zalezi na cpu

      - vobec netusim, co zaloha obsahuje. jedina moznost je moutnut subor. na to musim mat prava

      - nedokazem vybrat konkretny/e subor/y zo zalohy

      - dalsich xy nevyhod



      celkova dlzka zalohovania = 2hod 36min + kompresia



      --------------------------------------------------------------------

      navrhovane riesenie:

      1. rsync

      - urobit prvotny rsync oboch diskov

      30G / 90MB/s =~ 6min , ale dajme tomu cca 15min, pretoze male subory atd., to cele 2x = 30min

      2. kazdy dalsi rsync bude uz len o skopirovani vzniknuteho rozdielu medzi datami a povodnym rsyncom. cas bude zalezat od velkosti diffu

      3. starovat a skomprimovat data - zase zalezi na cpu

      obnova:

      - viem co zaloha obsahuje

      - viem z nej vythianut konkretny/e subor/subory

      - nemusim byt root na pracu so zalohou

      - xy dalsich vyhod...

      celkova dlzka zalohovania = skopirovanie zmeny dat, ktore nastali medzi zalohovnim



      ak si este stale myslis, ze zalohovanie pomocou dd je dobra volba, tak...

    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 14.06.2015 | 14:21
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak máš server na ktorom Ti záleží, tak záloha DD počas behu systému nemusí umožniť obnovu konzistentných dát. Pozri sa po hotových nástrojoch, a vyber si nejaký. Nezabudni aj na to, aby si správnym spôsobom odzálohoval databázy a citlivé aplikácie.

      PS: Ak máš ten server virtuálny, a nepotrebuješ obnovu jednotlivých súborov, tak sa opýtaj poskytovateľa že ako ćasto sa robia snapshoty, koľko to vyjde na faktúre a koľko môže trvať rollback point in time.

    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 17.06.2015 | 14:37
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      Ja som riesil kadejake zalohivacie nastroje a snapshoty a podobne a prekombinoval som to tak ze som zabudol na najprimitivnejsie riesenie - priamo zbalit tie data do zipu.

      .

      dd som chcel len kvoli tomu ze vysledy .img viem priamo mountnut a je to jeden subor

      .

      Niekto pisal ze si mam spravit raid. Raid tam je kazdy z tych diskov ma zrkadlo. Ale spojit ich nemozem na kazdom su ine data ktore chcem oddelene.

      .

      K pocitaniu casu - cas nie je problem pri vytvarani zalohy ale len pri jej kopirovani na USB. dd alebo kompresiu som pustal na dialku cez ssh aj den dopredu. Ale kopirovanie dat na usb mi pri 1 velkom subore trva polku casu ako pri tisicoch malych suborov.

      .

      Ale ked ich zozipujem tak je to top riesenie, neviem preco som to opomenul.

      .

      Len pre info server je moj a je to bezny lacny serverovy disk wd red, zaloha je externy disk.

      .

      Dakujem za nazory a rady, urcite ich pouzijem

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 17.06.2015 | 15:01
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ešte by som doplnil, že OS serveru beží z daľšieho disku, ktorý zálohujem samostatne, tu sa jednalo vyhradne o zálohu dát - konkrétne ide o textové a tabulkové súbory a nejake pdfka a občas obrazky

        -

        momentálne riešenie funguje tak, že disky A a B rsyncom zalohujum na Cčko, tam potom púštam kompresiu a výsledný súbor si len skopírujem na USB a prenesiem kde treba

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 17.06.2015 | 15:20
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Bacha na rsync, to je prevít milá pani :) Čo si zmažeš na disku sa zmaže aj na zálohe, rovnako ti prevalí aj zmenené súbory. Pozri si man rsync aby si sa vyhol nemilým prekvapaniam.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 25.06.2015 | 15:24
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            vdaka za upozornenie ale to je ciel, ja potrebujem identickú verziu na oboch miestach, samozrejme pravidelné zálohy si ponechávam mimo a aj v pc v zmysle hesla zalohovat, zalohovat, zalohovat

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 09.07.2015 | 14:33
      Avatar jabber   Návštevník

      Viem, ze to neriesi momentalnu situaciu, ale uz dlhsie vsade kde sa to da davam KVM virtualizaciu a az v nej na LVM-kach robim servery. Aka je vyhoda ? Nuz, lahka zaloha-snapshot lvm-ka s virtualkou, lahka i obnova, i do urovne suborov. Podmienky su samozrejme jasne, podpora virtualizacie a dost miesta na diskoch. No vyhody su naozaj velke.

      • RE: zalohovanie cez dd + kompresia 09.07.2015 | 14:40
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        A este lepsie to ma spravene Proxmox ;)