brutálne prehrievanie HP notebooku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.07.2015 | 23:58
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

ahojte, poradí niekto s prehrievaním notebooku? Veľmi rýchlo sa premení na nepoužiteľné peklo. Pri meraní zaťaženia CPU sa hodnota pohybuje pod 10 percent. Napriek tomu sa veľmi hreje. Predpokladám problémy s nastavením krútenia ventilátorov. Na windows fungovalo OK. Tipy?

    • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 00:35
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      tak ako prvé by som pozrel či nemá niekto podobný problém...

      keďže si neuviedol kedy to na Windowse fungovalo OK tak skús prečistiť črevá stroja / ventilátor od prachu

      no a ako to už býva možno máš "blbé" ovládače

      Happy falling
    • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 03:48
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      otvor ho a precisti plus vymen pastu. Hpcka sa prehrievaju jak hovado a hlavne tie starsie.

      • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 13:15
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        Ja som mal problem s prehrievanim vcera pretoze nainstalovany AntiX 15 pouzival prilis nove jadro- nebezal ventilator. Napriek tomu som dokazal teplotu udrzat okolo 60°C.

        Presiel som na Mint 17.2 Mate (jadro 3.16.x) a vsetko je v poriadku.

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 14:02
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Pochybujem, že by toto zapríčinilo príliš nové jadro, pretože som testoval aj AntiX 15 s jadrom 4.0.5 a normálne používam dokonca jadro 4.1.0 a bez problémov. Skôr to bude ničo iné. 

          • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 16:10
            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

            Rovnaky problem som riesil v minulosti, preto viem ze je to jadrom.

            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
            • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 16:19
              Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

              je to tiež jedna možnosť, ešte by mohol skúsiť prestaviť parameter jadra acpi_osi

              Happy falling
            • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 17:07
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              To, či je to jadrom, sa dá predsa ľahko potvrdiť alebo vyvrátiť. Stačí doinštaľovať napr. jadro 3.16 alebo ešte nižšie a odskúšať, či je to tým.

        • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 22:20
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Používal si aj predošlý antiX? Napr. beta a tak?

          Osobne som ešte povolil zdroj pre Liquorix Kernel, je to Kernel upravený na desktop a stiahlo si to ešte špeciálne verziu pre môj notebook, čo som zistil až teraz keď sa začalo písať o problémoch z antiXom.

          Inak mne to funguje neskutočne dobre, v záťaži to vydrží 6hodín na batérií, minimálne prehrieravanie, minimálna hlučnosť, ja som spokojný ako blcha, či je to tým špeci Kernelom neviem.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 06:29
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

      Vždy sa to tu rieši s dedikovanou grafikou...

      Na starom asuse to robil jemný prách, ktorý som vyfúkol silným fúknutím do výfuku chladenia a vyzeral som ako kominár.

      • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 07:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Win bol nedávno. Skôr by som povesal nejaký acpi provlém alebo ovládač grafickej karty. Ati radeon čo tam je som skúšal s otvoreným i propietárnym ovládačom. Rovnaký výsledok.

        • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 09:14
          Avatar tomy   Návštevník

          HP notebook už nechcem ani vidieť. Mimochodom je to predzvesť (pravdepodobne) problému s intel grafikou, ak tam vedľa ATI je

    • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 09:55
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      ešte pozri či sa tvoj stroj nachádza v tomto zozname

      a samozrejme by si mohol doplniť základné údaje o notebooku: grafika, procesor, model

      Happy falling
      • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 04.07.2015 | 10:17
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        HP Pavilion G series 

        AMD Athlon(tm) II P360 Dual-Core Processor

        4GB RAM

        Radeon HD 6400M

        Neviem presný model, ale najbližšie je toto: https://wiki.archlinux.org/index.php/HP_Pavilion_g6-2103ax

        • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 17:35
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Spomínam si, ako si zvykol radiť užívateľom aby si nastavili parameter jadra noacpi. Nebude to zdroj problému? Samotné ACPI totižto riadi aj vetráky.

          A inak si spomínam ako si do kolečka otváral túto istú otázku. Len teraz sa už nebudem znova pýtať na obsah /proc/cmdline, dostupbosť novšieho UEFI BIOSu, aktívne ovládače pre grafiky, výpis sensors a či to pred tým fungovalo. Viac krát si to nepovzžoval za potrebné, takže som začal zdieľať tvoj názor.

          • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 17:59
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            skúsil som obidve možnosti, rovnaký výsledok.

            BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.13.0-24-generic root=UUID=e68adb02-cf1d-48a2-9387-9525b41dbaf3 ro acpi_osi=Linux quiet splash vt.handoff=7

            notebook fungoval vždy pod windows (kúpil som používaný). až ja som tam neskôr hodil linux. rovnaké fungovanie v rôznych distribúciách. zatiaľ čo v opensuse sa mi nepodarilo nainštalovať grafický ovládač, v manjaro a buntu áno. aktuálne mám slobodný ovládač. neviem, ktorý by sa mi mohol viac hodiť (nevyžadujem žiadny grafický výkon). pri propietárnom stále rovnaká funkčnosť, čiže ventilátory na maxime a veľké prehrievanie.

            • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 18:24
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Identifikátor Linux pre ACPI časť UEFI zvykol fungovať pri noteboopkoch dodávaných s OS Windows až po oprave firmware. Predpokladám, že si sa stále nepozrel na novší UEFI BIOS, nepovažoval si to za potrebné.

              Tá informácia o tom že sa Ti nepodarilo nainštalovať grafický ovládač je nepodstatná. Grafický ovládač od AMD/ATI sa už dávnejšie nachádza priamo v repozitároch distribúcií a doinštalovanie nejakej inej verzie to len môže pokaziť. Radšej sa nebudem pýtať čo si s tým OS ešte stváral.

              PS: To, že to fungovalo pod Windows je nepodstatné. Windows vyžadujú zmršenú verziu ACPI.

              • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 18:31
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                o prvom čo si spomínal som nevedel, okamžite sa na to pozriem. inštalované oficiálnou cestou z repozitára.

                • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 18:36
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  HP Pavilion g6-1010sc Notebook PC

                  Model # LM675EA

                  (zapísal som z čias windows do textového súboru, práve som ho našiel)

                  http://support.hp.com/us-en/drivers/selfservice/hp-pavilion-g6-1000-notebook-pc-series/5046257/model/5072319#Z7_3054ICK0K8UDA0AQC11TA930S6

                  (nainštalovať cez wine?)

                  • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 19:23
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Nerozumiem, skús použiť ucelenú vetnú skladbu.

                    • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 19:59
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                      môžem aj pekne po bodoch, ak je to potrebné.

                      1. zistil som presný typ notebooku. Ide o model HP Pavilion g6-1010sc
                      2. Našiel som BIOS pre svoj notebook. Píše sa, že je to určené pre Windows 7. Skúsiť vymeniť BIOS v mojom prípade, ak Windows nemám, pomocou WINE? Momentálne WINE nemám nainštalované.
                      • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 20:05
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        HP distribuovalo UEFI inštalačky aj vo formáte img (pre disketu) a iso (pre cd). Zmenilo sa niečo, napríklad že by sa ti ich nechcelo nájsť?

                        • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 20:14
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                          neviem trochu o čom hovoríš. odkiaľ som to mal vedieť? BIOS som menil naposledy 5 rokov dozadu, s HP-čkami nerobím a že tieto možnosti neuvedú na svojom webe pri zbežnom gúglení som tiež nevedel. ty by si vedel, keby si sa počítačmi neživil?

                          FDD mechaniku pochopiteľne nemám a predpokladal som, že inštalácia prebehne cez USB kľúč, na ktorý nahodí obsah nejaká rozbaľovacia utilita navrhnutá pre Windows. Pýtal som sa na to, pretože je tu možnosť, že by som si notebook kvalitne poškodil.

                          • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 20:25
                            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                            To .execko spusti a rozbal ho na flashku ktoru budes mat naformatovanu na fat23. Potom nabootuj z tej flashky.

                            • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 21:02
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                              ďakujem. inštalátor sa spustil a dalo sa vybrať medzi diskom a usb kľúčom. inštalácia však zlyhala predčasne.

                              Pastebin

                              • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 22:02
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Tak to budeš musieť nájsť niekoho s windóze, alebo ísť cestou inej distribúcie.

                              • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 22:23
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Stiahni si oficiálne beta verziu Win10 a naflešuj to. Potom ju hravo zmažeš a dodržíš literu zákona. Hoci je to oficiálne len pre Win7, ale hádam tam nejaká kompatibilita je. Inak pokiaľ mal notebook oficiálne Win7 môžeš použiť aj stiahnutú verziu Win7 z netu.

                                Grub hravo nahodíš naspäť z liveCD hocijakého distra.

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 22:34
                                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                Samozrejme ze to rob pod windowsami. Pod linuxom to nespravis korektne. Urob tak ako ti radi bedna alebo na nejakom win stroji rozbal na flashku.

                                • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 06.07.2015 | 07:30
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Tá chyba bola len pri zápise do registrov, čo je v prípade update uefi mierne zavádzajúce ako nepotrebný dodatok potrebnej úlohy.

                          • RE: brutálne prehrievanie HP notebooku 05.07.2015 | 20:27
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Máš pravdu. Je možnosť že si notebook kvalitne poškodíš keďže bez chladenia ti jednoducho zhorí. Ak sa už nestalo.

                            A ak je to na teba zložité (ku prehľadnosti webu hp sa nevyjadrujem), tak skús nejaké iné LiveCD. Nainštaluj si to, ktoré bude bezproblémové a s dostatočne dllhou podporou. Pod pojmom bezproblémové nemyslím že bude mať predvolenú tapetu obľúbenej farby, ale že bude vedieť regulovať vetráky a z grafiky dostane pohodový výkon, a spozná aj wifi.