NFS umount a systemd

Sekcia: Konfigurácia 21.07.2015 | 19:32
Avatar yogis   Používateľ

Čest. Riesim problem s odpojovanim nfs zdielania, pricom problem je podla vsetkeho taky, ze systemd (Arch linux) mi pocas Shutdownu zhodi siet (NetworkManager) este skorej nez odpoji nfs zdielanie, cim sa stane to, ze mi cely shutdown ostane visieť, nakoľko nfs server neodpoveda. Pripojenie funguje OK, problem je len pri shutdown/reboot. Budem vdacny za kazdu radu.

Výpis /etc/fstab:

<NFS Server>:/mnt/usb	/mnt/srotovnik	nfs	_netdev,noauto,x-systemd.automount,x-systemd.device-timeout=10,timeo=14	0	0

Výpis zo žurnálu:

kernel: nfs: server <NFS Server> not responding, still trying
    • RE: NFS umount a systemd 21.07.2015 | 22:15
      Avatar bd   Návštevník

      pozri sa na autofs

      • RE: NFS umount a systemd 22.07.2015 | 21:23
        Avatar yogis   Návštevník

        O autofs viem. Ja by som skorej potreboval nejako nakopnut ako donutit systemd odpojit nfs zlozku este predtym nez systemd zastavi siet.

        • RE: NFS umount a systemd 22.07.2015 | 21:49
          Avatar borg Fedora  Administrátor

          man systemd.unit

          • RE: NFS umount a systemd 24.07.2015 | 20:23
            Avatar yogis   Návštevník

            Odpoved hodna genia....To ako keby som sa pytal ako vymenit na aute koleso a ty mi odporucis si pozriet ako funguje auto.

            Btw: Nakoniec som to vyriesil pomocou NetworkManager dispatcher service.

            • RE: NFS umount a systemd 24.07.2015 | 20:37
              Avatar borg Fedora  Administrátor

              mudrlant, tebe by som auto do ruky nedal.

              • RE: NFS umount a systemd 24.07.2015 | 22:11
                Avatar yogis   Návštevník

                Auto mi do ruky davat nemusis, mam svoje a ver tomu ze sa o to auto viem lepsie postarat ako ty. Linuxos sledujem uz dlhsie a uz sa ani necudujem ze to tu ide dole vodou ked tu clovek ktory potrebuje pomoc s konkretnym problemom dostane taketo "fundovane" odpovede.

                • RE: NFS umount a systemd 24.07.2015 | 22:26
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  • Príspevok bol vymazaný.
                • RE: NFS umount a systemd 24.07.2015 | 23:44
                  Avatar borg Fedora  Administrátor

                  za prve, ziadal si nakopnut, kde sa mas pozriet. dostal si nakopnutie, ale nie okamzite riesenie v ktore si dufal. preto si zacal urazat. ano ide to tu dolu vodou, kvoli navstevnikom ako si ty, ktory ked nedostanu okamzite spravne riesenie urazaju. ak dostanu nakopnutie, co by si mohli pozriet tak slusnot z ich strany ide bokom.

                  • RE: NFS umount a systemd 25.07.2015 | 18:34
                    Avatar yogis   Návštevník

                    Ja som nikoho mudrlantom nenazval, takze ak tu niekto uraza tak potom sa treba pozriet aj na seba. A co sa tyka odpovede "hodnej genia" tak za tymto si stojim. Keby ze mi tu poradis napr. ze treba si otvorit subor ten a ten, treba sa zamerat na toto ci ono, ako nato najdes v man xxx tak ti velmi pekne podakujem a pozitivne spropagujem tento portal aj keby si ma tu nazval idiotom. Ale odpoved man xxx je proste to iste ako ten priklad s autom. A koniec koncov smerovanie portalu ma v rukach admin (ty) a nie nejaky (urazajuci?) navstevnici. Aky pan taky kram. A neber to ako urazku ale ako zdravu kritiku.

                    • RE: NFS umount a systemd 26.07.2015 | 08:28
                      Avatar borg Fedora  Administrátor

                      v poho, proste precitat si manualovu stranku, ktora moze pomoct je pre spravcu siete problem. od takeho spravcu treba ist co najdalej. neber to ako urazku, ale ako zdravu kritiku. kazdy nech robi to, naco ma. ked to tu ide dolu vodou, mozes ist na konkurencne portaly (svk, cze, us-en).

                      • RE: NFS umount a systemd 26.07.2015 | 10:26
                        Avatar yogis   Návštevník

                        Ale ja niesom spravca ziadnej siete :D Riesil som domaci problem v domacej sieti. Nie som ziadny linuxovy ani sietovy guru a linux mam doma ako hobby a preto ze sa mi paci jeho fylozofia, otvorenost atd. (Mohol by som to vsetko doma stavat na MS ako 99% beznych uzivatelov). Pokial sa chce linuxova komutita rozrastat (a aj tento portal) musi vynalozit trocha viacej usilia v smere k beznym uzivatelom zaciatocnikom (ako som ja) a nie ich odpalkovat dvoma slovami.

                        "Kazdy nech robi to naco ma". Myslis ze vsetci co pouzivaju linux su sietovi/linuxovi admini? Vies kolko ludi ma linux ako hobby pretoze radi skusaju, experimentuju, vzdelavaju sa, nechcu byt vazalmi firmy MS? Aj takychto ludi potrebuje linuxova komunita - beznych pouzivatelov, ktori bohuzial nie su este taky "mudri" ako admini a potrebuju viacej nakopnut. Usilie ktore do tychto novacikov vynalozia admini sa im casom vrati tak, ze zostanu pri linuxe a nevratia sa frustrovani k MS. Ale toto vy vazeny pan admin nechapete ze s tymto pristupom to  dole vodou pojde stale a nemozete sa tomu ani cudovat, pretoze ako sa hovori jedna lastovicka (uzivatel - mudrlant ako ste ma nazvali) leto nerobi. Pokial chcete s portalom nieco spravit tak vam radim zmenit pristup k ludom a uvedomit si, ze nie kazdy je linuxovy guru. Alebo mozete portal uzatvorit a spristupnit ho len ozajstnym linux profikom po zlozeni skusky vedomosti z linuxu a uz vas nebudu otravovat a podla vas urazat ludia co by sa radi priucili k linuxu. To by vas tam bolo ale asi len 5 a pol. Zbohom.

                        • RE: NFS umount a systemd 26.07.2015 | 10:34
                          Avatar borg Fedora  Administrátor

                          o zmene pristupu by sme mohli diskutovat donekonecna. myslim, ze uzivatelia, ktory ziadali nakopnutie a bolo im poradene na co sa pozriet, precitat hned reaguju podrazdene ze riesenie nedostali na zlatom podnose tu chybat nebudu. chapem, je taka (zdegenerovana) doba, vsetko dostat hned, zdarma a hotove, bez ziadneho usilia. Dalej uz nebudem reagovat, skoda sil. Zbohom.

                        • RE: NFS umount a systemd 26.07.2015 | 13:43
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Odhliadnúc od toho, že si si vybral nástroj na zdieľanie diskov vhodný len pre adminov (NFS klient má zásadné obmedzenia pri výpadku komunikácie s serverom), tak to nakopnutie si dostal napríklad odo mňa. Na ten dokument čo som Ti tu linkoval si sa ani nepozrel, v ňom je krásne napísané kde máš chybu. Len s háčikom. Nechýbalo, mal si niečo navyše. Ten Tvoj argument s učením je teda viac ako klamlivý.

                          Ohľadne výberu NFS používaného v podnikovej sfére namiesto vhodnejšieho SAMBA/CIFS len podotknem. Neverím že to chceš domov. NFS má síce nádhernú podporu v Linuxe, rôznych Unixoch a serverovej rade Windows, ale jeho podpora v prípade napríklad Androidu alebo desktopovej rade Windows je na bode mrazu. Takže ak to chceš do práce, tak sa choď oznámiť priamemu nadriadenému že nezvládaš zverené úlohy. A ak to mal byť nábor na otvorenú pracovnú pozíciu, tak sa dohodni s portálom na inzercii. A ak to mal byť zas len periodický pokus z gymnázia fakulty managementu ohľadne štúdie na tému zorganizovanie pracovnej skupiny na internete, tak si skús vybrať reálny projekt. Na ňom budeš mať aspoň trošku šancu s vykonaním dobrej práce.

                          • RE: NFS umount a systemd 27.07.2015 | 12:36
                            Avatar yogis   Návštevník

                            Vyborne. NFS - nastroj vhodny len pre adminov. To znie ako nejaky slogan. Aby som ta uviedol na spravnu mieru, nfs pouzivam preto, lebo doma v sieti mam openwrt (nfs-server, dátove ulozisko) a linuxove stroje (nfs-client). Samozrejme sa tam pripaja aj nejaky ten smartfon ale to je fuk. Neni tam ziadny stroj s MS a preto som sa rozhodol( dôvodov je samozrejme viac, rýchlost, jednoduchost), ze USB disk pripojeny k OpenWrt budem zdielat cez NFS a nie cez SAMBA/CIFS. Ano a este som zabudol na RPi + kodi (myslis ze toto bude nejaky windows?)

                            A za druhe. Co sa tyka tvojho "nakopnutia". Ja som tu wiki o NFS cital, a dokonca este predtym nez som pisal tu. A skusal som vselijake moznosti, napr. presne podla wiki,  s _netdev aj bez _netdev, upravovat timeout, ale nič z toho nepomohlo. Takze o nejake nakopnutie z tvojej strany nemoze byt ani rec.

                            A musim na koniec konstatovat, ze tu clovek ktory potrebuje pomoct s konkretnym problemom je tu nazyvany mudrlantom, je tu obvinovany ze nezvlada zverene ulohy, a že tu zavádza.

                            • RE: NFS umount a systemd 27.07.2015 | 13:15
                              Avatar borg Fedora  Administrátor

                              jaj ty mudrlant, pozri ako si reagoval. a to sa citis este byt ukrivdeny. tak nech sa ti dari.

                              • RE: NFS umount a systemd 27.07.2015 | 15:04
                                Avatar yogis   Návštevník

                                Nejaku krivdu z vasej strany mam u prdele. To jedine naco ste sa tu zmohli je nejake kritizovanie a osocovanie. Pomoct ste nedokazali, lebo asi pomoct neviete alebo nechcete. Tak nech sa hlavne vam tu dari, lebo tu bude treba zazrak nato aby z tejto zumpy vznikol schopny linux portal.

                                • RE: NFS umount a systemd 27.07.2015 | 15:33
                                  Avatar borg Fedora  Administrátor

                                  pokial sem prestanes chodit ty a tebe podobny, urcite sa to tu zlepsi

                                  • RE: NFS umount a systemd 27.07.2015 | 18:57
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Nerozčuluj sa, praskne ti žilka.

                                    • RE: NFS umount a systemd 27.07.2015 | 19:44
                                      Avatar borg Fedora  Administrátor

                                      ja? ja som kludny.

                                • RE: NFS umount a systemd 27.07.2015 | 20:36
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                  Chalani toto nemá cenu.

                                  Systemd našťastie riešiť nemusím, ale keď som ho skúšal je tam aj poradie závislostí, z hlavy to nedám, ale pointa je aby ukončenie network-manager čakalo na nfs. Pohľadaj shutdown dependecy vo svojom obľúbenom vyhľadávači. Prípadne konkrétne shutdown dependecy nfs network-manager.

                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: NFS umount a systemd 24.07.2015 | 21:43
              Avatar bd   Návštevník

              autofs nie je vhodny ale, network manager ano ?

              zaujimave

              • RE: NFS umount a systemd 24.07.2015 | 22:15
                Avatar yogis   Návštevník

                Presne tak. A vies preco? Lebo autofs nemam a ani ho nepotrebujem, kdezto NetworkManager (dispatcher) sa mi stara o konfiguraciu a pripajanie sa do sieti a bez neho sa nezaobidem.

    • RE: NFS umount a systemd 25.07.2015 | 11:39
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nechýba tam v tom riadku niečo?