Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC

Sekcia: Ostatné 29.08.2015 | 21:14
Dobroslav   Návštevník

Zdravím vás priatelia.

Ja mám starý stolový počítač, Windows 7 nejako utiahne. Potreboval by som nainštalovať nejaký Linux, ktorý je vhodný na procesor so slabým výkonom a s RAM 512 MB. Z Linuxu a informatiky som ale veľmi slabý, takže potreboval by som nejaké jednoduchšie možnosti. Bol by som rád ak by v stiahnutej verzii daného Linuxu bol aj "vstavaný" najaktuálnejší možný Flash Player a aj najaktuálnejší prehliadač. Tiež aby mal v sebe Open Office alebo Libre Office s podporou slovenského slovníka (na "podčiarkovanie" chýb). Dizajn danej verzie Linuxu to mi bude asi jedno, v minulosti som používal Ubuntu

Verím, že takáto verzia Linuxu s mojími požiadavkami existuje. Budem rád, ak mi tam dáte nejaký link na stiahnutie takej verzie.

Ďakujem pekne -:)

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 29.08.2015 | 22:03
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      verzia Linux... zaujímavé :)

      tak v prvom rade by som sa poobzeral po nejakej RAM (operačnej pamäti), keďže chceš najnovší prehliadač internetu tak ju budeš potrebovať :)

      čo sa flash playeru týka tak tam je to tak tu je to trochu zaujímavé, posledná verzia pre Linux je 11.2 (Firefox...), ale Google Chrome má pribalenú najnovšiu verziu

      čo sa office týka tak dnes sa väčšinou používa LibreOffice

      pokiaľ máš skúsenosti s Ubuntu tak na tvojom mieste by som šiel do Xubuntu, alebo pokiaľ sa v tom trochu vyznáš proste nainštalovať prostredie XFCE

      Ak máš na mysli tým aby bol v stiahnutej verzii bol aj... aby sa to dalo nainštalovať tak áno všetko čo si vymenoval sa nainštalovať dá

      Varovanie: pri takomto množstve RAM ako uvádzaš sa na moderný internet s moderným prehliadačom nedostaneš :)

      Happy falling
    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, 29.08.2015 | 23:55
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj Dobroslav a vitaj.

      512 MB je v pohode pokiaľ sa týka Linuxu, to pôjde. Komplikácia je Internet, kde "moderné" stránky tvojich 512  MB spoľahlivo zabijú.

      Skús čo ti radí Juraj alebo toto.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 09:26
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ešte jedna informácia, vzhľadom na pamäť a procesor zvol 32 bitovú inštaláciu a linux s prostredím LXDE (XUBUNTU, GREENIE), XFCE (XUBUNTU, MANJARO) alebo MATE (Linux Mint MATE). Samozrejme bolo by fajn ak by sa dalo RAM rozšíriť alespoň na 1 GB.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 09:54
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

      ahoj a vitaj, z ktorej lokality SR si presne? mozno by sa nasiel aj dobrovolnik, ktory by ti rad pomohol live pripadne.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 10:24
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      Ďakujem Vám za rady -:)

      Tak na Windowse mi počítač najnovšiu verziu prehliadača Firefox aj stránky potiahne, bez nejakého zamŕzania a spomaľovania, tak neviem. Ale čo máme druhý stolový počítač s omnoho väčším výkonom, tak tam to dosť spomaľuje, čo je paradox. Tak to je teda fajn, že existuje verzia Lubuntu určený na počítače s nízkym nárokmi.

      Som z okresu Partizánske, Veľké Uherce. Tak samozrejme nejaký ten dobrovoľník by mi padol vhod lebo mám aj vážnejšie problémy. Bol by som za to vďačný.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 10:32
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      A čo sa týka Flash Playeru, tak mal som takú nepríjemnú skúsenosť, že kvôli tomu, že to nebola dosť aktuálna verzia, nedalo sa mi prihlásiť do Internet Bankingu

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 10:36
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pochybujem, že by flash player nejako súvisel s internet bankingom. Flash je skôr bezpečnostným rizikom než aby bol vyžadovaný na internet banking.

        • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 12:24
          Avatar Dobroslav   Návštevník

          Pozri si tu link. Celkovo sa mi to nepáči keď je tam takýto problém s kompatibilitou

          https://moja.tatrabanka.sk/

          • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 12:39
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak totok je fakt katastrofa. To asi oslovili programátora z deväťdesiatich rokov.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 14:41
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Máš pravdu, vyžaduje sa tam flash player, na internetové bankovníctvo je to však veľmi nešťastné riešenie, rozhodne nie veľmi bezpečné. Pod linuxom sú tie verzie inak číslované ako pod windows, tak dúfam, že ti to nebude robiť šarapatu, čo je možné, ak flash pred spustením kontroluje nainštalovanú verziu.

            • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 17:52
              Avatar Dobroslav   Návštevník

              A inak staršia veria Internet Bankingu na Tatrabanke nebola flešová! A staršiu verziu úplne vyradili s prevozu a nedá sa cezeň vôbec prihlásiť.

              Na tej Tatrabanke majú nejakých podivných programátorov - také bláznivé riešenie -:)

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 10:45
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        ako som už písal najnovšiu verziu Adobe Flash Playeru obsahuje Google Chrome

        Happy falling
        • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 12:27
          Avatar Dobroslav   Návštevník

          Takže takto. Ja som si myslel, že na všetky prehliadače je rovnaký Adobe Flash Player.

          A inak o Google Chrome som počul nejakú konšpiračnú teóriu, že je to nejaký spyware, alebo také niečo, ale na Linuxe bude asi bezpečný

          • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 12:56
            Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

            pozri na web flash playeru: http://www.adobe.com/software/flash/about/

            no na Windowse je pribalovaný k mnohým programom, na Linuxe sa toto väčšinou nedeje

            Happy falling
    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 15:41
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak nemáš nejaký pikantný dôvod na používanie FLASHu ([you,red]tube), tak ti môže byť takmer jedno akú distribúciu si nahodíš. Na jednu vec si ovšem musíš dať pozor, aby nemala 3D desktop. Takže napríklad Ubuntu 12.04 (podpora do jari 2017), Lubuntu 14.04 (podpora jari 2017). Samotný flash plugin sa nainštaluje aj sám (teda prehliadač sa sám opýta či môže nainštalovať zásuvný modul). A prehliadač ako napríklad firefox je v distribúciách vždy aktuálny až pokiaľ verzii distribúcie neskončí podpora. Ohľadne kancelárskych balíkov, tak tie by mali využívať program aspell ktorý má balíčky pre približne 60 jazykov vrátane tamilčiny, baskičtiny a napríklad esperanta. Takže slovníka by som sa nebál. Neviem či sa ten balíček inštaluje sám ak pri inštalácii človek zaškrtne slovenskú lokalizáciu, ale doinštalovať aspell-sk zvládneš. Ale neviem či by som mal odvahu na desať ročnom počítači také veľké kancelárske balíky. Oba balíky čo si spomínal mali dosť veľké nároky. Ak chceš občas len prečítať dokument, tak na to je prehliadač evince. Ak chceš aj vytvárať zložitejšie dokumenty, tak gnumeric a abiword stačia.

      Ale ohľadne toho starého počítača. Skús mu prida RAMku, dosť mu pomôžeš. Nebude to síce raketa, ale bude sa s tým dať aspoň trochu dôstojne robiť. Ja teraz píšem na stroji z cca 2002, a toho pol giga ram je silno cítiť. Niektoré stránky mi dokážu vytuhnúť komp na 5 minút, napríklad stavová informácia o konte na bitcoin.cz.

      Ak máš k dispozícii nejakú USB flash disk, tak asi ani nemusíš vypaľovať Live CD aby si ten systém vyskúšal. Takže smelo do toho.

      PS: ten IB vo flashi radšej nebudem komentovať. Keď sa prechádzalo na SEPA, tak TB definitívne odstrihla klasický internet banking. Trochu sa divili že som odišiel, ale bola to ich voľba.

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 18:00
        Avatar Dobroslav   Návštevník

        Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede a za rady - iste mi to dosť poslúži. Tak s tou Tatrabankou je to teda sranda

    • Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC 30.08.2015 | 18:19
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      A ešte som mal nasledovný problém, ale snáď sa to už nejako vyriešilo:

      Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC

      Na mojom starom stolovom PC došla životnosť tej malej kombíkovej batérii. Batéria sa pokazila a čas začal na PC úplne blbnúť, neustále sa tam premieňal čas a dátum hore dole.Linux je na pokazený čas v PC veľmi alergický, Windowsu to nevadí.Mal som nainštalovaný Ubuntu.Do Linuxu sa vôbec nedalo prihlásiť a nevedelo ho načítať.Pokúsil som sa ho postiť v núdrovom režime, ale aj to dopadlo kvôli tomu času neúspečne.

      Ale našťastie cez CD live verziu som si zálohoval dáta (dalo sa to nejak) a snáď môže nejak nainštalovať novú verziu Linuxu

      Môžete sa k tomu vyjadriť ak chcete -:)

      • RE: Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC 30.08.2015 | 19:20
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ak si overil že to bola len baterka na doske, tak si ju už aj vytiahol a poslal si s ňou niekoho do elektra. Pravdepodobne sa jedná o bežnú mincovú baterku CR2032 ktorá stojí pod jedno euro. Niekde ju ovšem majú za dve a pol.

        PS: Mal som niekoĺko rokov danú baterku vybytú, a Linuxu to nevadilo. Internet bol, a ten skok pri štarte dňa 1.1.1970 ktorý sa a pri nakopnutí siete prestavil cez NTP na aktuálnu hodnotu nevadil. Ale nemal som autologin do grafiky, takže tomu nemalo čo nadávať.

      • RE: Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC 30.08.2015 | 19:22
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Áno Linux na rozdiel od Win robí veci poctivo a pokiaľ robíš niečo na kompe v "minulosti", tak Linux vie že je niečo zle.

        Kúp batériu.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC 30.08.2015 | 19:40
        Avatar Dobroslav   Návštevník

        áná, áno, sorry, tak to som zabudol uviesť, batériu som vymenil dávnejšie a ide to dobre. Čas je už v poriadku -:). Takže môžem inštalovať.

        ...potvrdili ste teda, že ten Linux je alergický na pokazený čas ...

        • RE: Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC 30.08.2015 | 19:55
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Moje dlhoročné skúsenosti to vyvrátili.

          • RE: Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC 30.08.2015 | 21:09
            Avatar Dobroslav   Návštevník

            tak sorry, ja ako amatér v informatike by som nerád mudroval ako to vlastne je -:)

            • RE: Pokazená batéria a pokazený čas na stolovom PC 30.08.2015 | 21:26
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              V pohode to je. Čas sa nastaví aj sám po internete a tým pádom nemá ako vzniknúť chyba. Bez toho bolo treba ten čas nastaviť ručne, inak človek dostával hlášky o stroji času. Ale nevšimol som si že by boli fatálne, len mohli začiatočníka vystrašiť.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 20:08
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      A rozhodol som sa nakoniec, že asi nebudem inštalovať to Lubuntu, nakoľko som sa dočítal, že aj samotné programy sú tam nejako prispôsobené na nízke nároky. Mám obavy či by tam nebol problém s kompatibilitou a či by bol aj ten Flash Player dostatočne aktuálny.

      Voľné DVD mám, takže by som tam asi napálil to Xubuntu a zvoliť tam to ľahké prostredie XFCE.

      A je to jednoduché nastaviť tam to XFCE? Je to medzi medzi základnými možnosťami v nastaveniach, keď sa to inštaluje?

      Sťahoval som to z tadiaľto. Pokiaľ viem, tak posledná nejaká aktualizácia je tam zo 06-Aug-2015, takže by to malo byť všetko dostatočne aktuálne

      http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/14.04/release/

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 20:15
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Čo sa týka Lubuntu, to že je ľahké neznamená že je zastaralé, alebo nekompatibilné z najnovšími programami.

        Jasne XFCE je fajn a link je tiež OK.

        XFCE je ľahko nastaviteľné, na všetko je klikátko.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 20:26
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ak inštaluješ XUBUNTU, tak XFCE je automaticky nainštalované. To X na začiatku názvu znamená, že základné prostredie je Xubuntu. Pri Lubuntu zase LXDE atď.

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 21:13
        Avatar Dobroslav   Návštevník

        Tak ďakujem Vám pekne za vysvetlenie mne ako amatérovi od vás skúsených -:)

        • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 30.08.2015 | 22:36
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Dobroslav,

          Ak ti môžem poradiť, skús Lubuntu. Tiež som mal stroj s 512 MB RAM a LXDE bolo prostredie ktoré to ako-tak zvládalo. Popísal som to tutok :)

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 00:27
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      No žiaľ už mám nainštalovaný Xubuntu. Ide dosť pomaly omnoho horšie ako na Windowse 7, ale možno je len prehriaty z tej inštalácie (a v izbe mám 28 stupňov). Uvidím ako to bude ráno.

      A inak ten starý Ubuntu čo som tu mal tak s ním som bol omnoho viac spokojný bolo v ňom omnoho viac vstavaných programov. Tu nie je skoro nič.

      Internet Banking na Firefoxe načítať nedokáže.

      Môžem si doň nainštalovať aj nejaké programy bez znalosti tých príkazových riadkov? Lebo ani Synaptic tu nie je

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 01:26
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Ráno to bude možno tak, že preinštaluješ na Lubuntu 32 bit ak máš 512 MB RAM. Už neviem ako to napísať jasnejšie. Synaptik ani príkazový riadok nemusíš použiť, bude tam Centrum softvéru. Stačí, keď budeš riadne čítať príspevky a linky. 

        • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 08:23
          Avatar Dobroslav   Návštevník

          Tak iste, mal by som tam dať asi to Lubuntu. Toto je bieda. Ale nechápem nejaká staršia verzia Ubuntu mi tu išla veľmi dobre (ale neviem asi to bola verzia 2 možno 3 roky dozadu)

          Aha super diki za radu, takže "Centrum softvéru".

          Flash Plugin do Chrome sa mi nainštalovať nepodarilo - to je iste len pre skúsenejších.

          Veru aj teraz ráno po schladení to neide rýchlejšie. Napr. keď aj si posúvam túto stránku hore dole, tak má to dlhú odozvu. Na Windows 7 na Mozile je to živšie.

          A inak aj Libre Office mi na Windowse zvláda celkom dobre.

          A inak dal som si tam ešte stiahnúť aj nejaké softvérové aktualizácie. Že by tie softvérové aktualizácie takto spomalili?

          Ale asi si dám poradiť a dám tam Lubuntu.

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 01.09.2015 | 12:30
        Avatar Tux   Návštevník

        Ak ti nevyhovuje Xubuntu, vyskúšaj Ubuntu 1404 Mate alebo Mint 17.2 Xfce Rafaela. Ale najskôr si musíš vyriešiť chladenie svojho PC najlepšie namontovať do skrine další ventilátor, prípadne vymeniť zlý hladič.

    • Linux vs Windows 31.08.2015 | 09:06
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      Ale inak už Windows začína dobiehať Linux vo svojich výhodách.

      Už pri Windows 8 sa hovorilo, že to bude OS s prioritou na nízke nároky. Windows 10 to naplnil ideálne. Ale verím, že ani Linuxová verejnosť nespí a je si toho vedomá.

      Verím, že v nasledujúcich rokoch aj nové verzie linuxu budú zamerané predovšetkým na nízke nároky.

      Rozhodne Linux má čo robiť aby to dobehol.

      Môjho brata blízky kamarát robí v RedHad (linuxová firma) v českej pobočke, tak mu to aspoň poviem

      • RE: Linux vs Windows 31.08.2015 | 10:39
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Čo sa týká nárokov na počítač, tak tam je situácia taká, že všetko závisí od použitého prostredia a samozrejme aj od použitých programov. Čo sa týka nárokov na počítač, tak zľava doprava stúpajú nároky LXDE, XFCE, ... KDE (výčet nie je kompletný). Samozrejme ak používaš Firefox alebo Google Chrome, tak samotné tieto prehliadače sú náročné na výkon a dosť zaťažia počítač aj keď používaš ľahké prostredie. Existujú aj ľahšie prehliadače (napr. Dillo) ale tie väčšinou neobsahujú flash player. A nakoniec v Tvojom prípade málo RAM (512 MB) núti počítač neustále svapovať na disk, presúvať údaje z RAM na HDD a späť, čo cca 10 - 100 krát spomaľuje. Preto sme Ti radili doplniť RAM na min. 1 GB.

        A čo sa týka rýchlosti Win10 tak na 512 MB RAM si ani nevrzne, ako minimum má 1 GB.

        • RE: Linux vs Windows 31.08.2015 | 22:50
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Gnome už je náročnejší ako KDE, hlavne na KDE5 zapracovali.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 12:32
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      Takže super, som spokojný, mám nainštalovaný Lubuntu a ide dobre, rýchlo a pružne. Ďakujem za radu to nainštalovať. Mám z toho radosť -:)

      Problém je že Centrum Softvéru Lubuntu je veľmi chudobný, nenájde tam ani základné programy. Zmeny v nastaveniach Centra Softvéru mi nepomohli.

      Tá inštalácia cez príkazové riadky je síce po teotickej stránke pekná vec, ale keď som to skúšal prakticky (riadil som sa podľa návodu) tak to jednoducho nešlo. To všetko je tak zrozumiteľné možno pre profesionála alebo informaticky zdatného človeka. Ak existuje pre mňa nejaké jednoduché riešenie, tak by som bol rád ak by ste mi poradili.

      Synaptic tu je už nainštalovaný, ale neviem či mi to pomôže

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 12:55
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Problém je že Centrum Softvéru Lubuntu je veľmi chudobný, nenájde tam ani základné programy. Zmeny v nastaveniach Centra Softvéru mi nepomohli.

      ??? Lubuntu, Xubuntu,, Kubuntu, Ubuntu Gnome, Mate sú deriváty Ubuntu a využívajú spoločné repozitáre ako aj centrum softvéru, len sú graficky odlíšené. Čo presne si nenašiel v Centre softvéru Lubuntu?

      Tá inštalácia cez príkazové riadky je síce po teotickej stránke pekná vec, ale keď som to skúšal prakticky (riadil som sa podľa návodu) tak to jednoducho nešlo.

      Čo presne nešlo? Čo si chcel nainštalovať cez terminál? Na jednej strane chceš poradiť, no na druhej nič konkrétne neuvádzaš. Uveď konkrétny príklad, v čom bol (je) problém a isto niekto poskytne konkrétne riešenie.

      To všetko je tak zrozumiteľné možno pre profesionála alebo informaticky zdatného človeka.

      Ďalšie milné tvrdenie. Možno na prvý pohľad sa môže javiť práca s terminálom ako ťažká, v skutočnosti tomu tak nie je. Samozrejme o základoch používania sa treba aj to-čo naučiť.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 13:38
      Avatar rome   Návštevník

      Cau Dobroslav,

      mam na predaj MB Z77D3H gigabyte, grafika interna, novy vyreklamovany ups CORSAIR VS 650, ESTE NEROZBALENY, ZARUKA 3 ROKY OD 13.7.15, DOKLAD - VYDAJKA REKLAMACIE, KINGSTON 8GB KIT a chladic GELID, snad Ti to v tejto konfiguracii pojde lepsie. Ak mas zaujem, ALEBO NIEKTO INY, myslim vazny zaujem, tak NECH zverejni mail kde mam poslat cennik.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 13:51
      Avatar d_   Návštevník

      Odkial si?

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 13:58
        Avatar Dobroslav   Návštevník

        Okres Partizánske

        • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 13.11.2015 | 01:29
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ

          Do budúcnosti, viem pomôcť ak niečo. Som priamo z PE.

          Close the Windows Open The Source
    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 13:57
      Avatar Dobroslav   Návštevník

      Takže Mozila je tu verzia 28, hoci aktuálna verzia je 40.

      A inštalácie som skúšal cez Synaptic a taký každý druhý program išiel, ktorý som chcel.

      janek-m: ďakujem ti pekne za ochotu pomôcť -:)

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 14:27
        Avatar d_   Návštevník

        Odkial si?

        P.S.: a Tvoje odpovede, k Tym vyssie nech su konstruktivne? ... robil som toto a toto, tak a tak, a neslo mi, lebo to to a toto robilo

        • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 14:28
          Avatar d_   Návštevník

          ... k tim ...

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 14:11
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Takže Mozila je tu verzia 28, hoci aktuálna verzia je 40.

      Takže to znamená, že si po inštalácii systém nezaktualizoval, lebo ja mám FF vo verzii 40.0.3. Otvor teda správcu aktualizácií a nainštaluj aktualizácie alebo ich môžeš nainštalovať aj cez terminál:

      sudo apt-get update

      potom stlač ENTER a zadaj svoje heslo (kurzor bude stáť, zadaj jednoducho heslo a stlač ENTER. Tento príkaz načíta zdroje softvéru. Potom

      sudo apt-get dist-upgrade

      príkaz zaktualizuje systém. Príkazy do terminálu neprepisuj ale kopíruj odtiaľto do terminálu. Ak sa rozhodneš aktualizovať systém cez terminál, správca aktualizácií ako aj Centrum softvéru/Synaptic musia byť zatvorené.

      • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 31.08.2015 | 15:40
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        K tomuto by som podotkol len jednu drobnosť. Ak bol systém inštalovaný bez prístupu na internet počas inštalácie, tak mu ostali neaktivované internetové zdroje SW s aktuálnymi verziami a plným katalógom. V tom prípade je potrebné ich aktivovať. Bez toho kroku ostane centrum softwéru takmer prázdne, a systém bude mať aj naďalej neaktualizované balíčky.

    • RE: Ideálny Linux na inštaláciu, na starý PC 08.09.2015 | 13:46
      Avatar rome   Návštevník

      som z Bratislavy a po oslave 1.sept. som tu bol a zistil som ze tento server ma nejaku druzbu s planetou cvicenych opic, tak som chvilku pockal, kym opice dostanu co im patri a my tiez :))