Čistenie

Sekcia: Ostatné 09.09.2015 | 12:31
Avatar www   Používateľ

Zdarec. Používa tu voľakto čistenie systému cez príkaz "sudo apt-get autoremove" alebo BleachBit? Kapánek v tom mám chaos, lebo každý tvrdí čosi iné :) Je to vôbec potrebné?

    • RE: Čistenie 09.09.2015 | 12:42
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      pri odinstalovani nejakeho balicku mi apt navrhne odinstalovat nepotrebne balicky cez autoremove, vtedy to pouzijem.

      • RE: Čistenie 09.09.2015 | 12:47
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        +1. Navyse BB som skusal raz a odpalil som si system :) - ale to bola moja blbost

    • RE: Čistenie 09.09.2015 | 16:47
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Zásadne nič nečistím, má to výhodu, keď zapraceš disk, ľahko ho uvoľníš.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Čistenie 09.09.2015 | 17:08
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        Horšie je ked ti ako mne padne system lebo renderovanie videa v Blenderi ktore bezi 8h (asi 60GB vysledok) lebo zaplnilo disk a potom zistim ze mam 20GB starých linux-headers a zbytocnych balikov

        -

        ano mal som len jednu particiu, no co uz, viem ze to je moja chyba, na novom ntb uz mam aj dva disky

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Čistenie 09.09.2015 | 18:14
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Staré hlavičkové súbory jadra a staré jadrá aj s už nepotrebnými (nahradenýmí) programami odstraňuje spomenutý "sudo apt-get autoremove". Podobný príkaz odstraňuje stiahnuté inštalačné balíky z /var/cache/apt/archives. Ak si človek nedá pozor, tak si disk zaplní kadečím. Aj sparse files pri torrentoch. Ale dvadsať giga v hlavičkových súboroch jadra? Jedna verzia má cca 110M, takže si ich musel mať cca 191 verzií. Nebudem sa pýtať ako si k nim prišiel. Pri rekompilácii jadra z balíčka kernel-source s zasnutým debugom by to bolo reálne. Bez debugu tiež nie. Stabilné jadrá zaplnia po kompilácii do 2G, a takých by si musel mať nepochopiteľných desať verzií. A jadro s debug symbolmi by si si všimol, mne to vytvorilo jadro o veľkosti 200M. Veľmi rýchlo som tie debug symboly vypínal.

          Inak v dnešnej dobe, keď sa už pomaly nedá kúpiť rotačný disk pod 300G stačí mať rozumne rozdelený disk. Root, swap pre hybernáciu, home a data. Ak sa zaplnia data nepozornosťou, tak home bude mať dosť fleku na bežné veci. A zvyšné čistenie moc nemá význam ak človek nemá muzeálny kúsok alebo nenahradil veľký rotačný disk malým SSD diskom.

          • RE: Čistenie 12.09.2015 | 16:08
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            neviem kolko verzií hlavičiek tam bolo ale bolo to ubuntu 8.04 LTS (samozrejme upgradovane az na 14.04 LTS) a nikdy som tam nic necistil

            -

            nerobil som nic z toho co popisujes (alebo mozno aj hej lebo netusim co to je ani ako to spravit - som len uzivatel) a k udaju 20GB som sa dostal cez prikaz "ncdu" a ten adresar bol prioritne zaplneny subormy kernel a kernel-headers

            -

            vtedy som to zmazal manualne odkedy mam malinky SSD disk pravidelne pouzivam autoremove a tiez mam oddelene particie /, /home, /swap

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Čistenie 09.09.2015 | 20:49
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Teraz ako na v debian testingu je rozbitá závislosť pre aptitude tak som začal vo väčšej miere používať apt-get autoremove lebo pri upadate systému vždy apt-get upozorní že mám niečo zbytočné, a raz za čas aj apt-get autocleane.

    • RE: Čistenie 09.09.2015 | 22:49
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      občas ručne vymažem nepoužívané konfiguračné súbory programov čo som vymazal, vymažem bordel čo som stiahol z internetu a vymažem cache balíčkovacieho systému

      "apt-get autoremove" veľmi v láske nemám pretože občas sa proste vyskytne balíček ktorý som si vytvoril len preto aby sa dal pekne odstrániť a nenastavoval som žiadne závislosti a autoremove mi to občas vymazalo :) odvtedy to tam všetko proste nechávam a mažem len to čo viem že nepotrebujem :)

      Happy falling
      • RE: Čistenie 09.09.2015 | 22:59
        Avatar borg Fedora  Administrátor

        apt-get ma purge volbu pre vymazanie aj konfig. suborov odinstalovavaneho programu

        • RE: Čistenie 09.09.2015 | 23:08
          Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

          ja som ale myslel konfiguráciu v /home/user/ ktorú pokiaľ viem apt-get purge nevymaže

          Happy falling
          • RE: Čistenie 09.09.2015 | 23:15
            Avatar borg Fedora  Administrátor

            ok

    • RE: Čistenie 10.09.2015 | 03:08
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      keď potrebujem získať miesto, použijem baobab/filelight. Ukáže, čo koľko zaberá.

      • RE: Čistenie 10.09.2015 | 05:36
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        U mňa je najväčší /, po ňom obvykle ide /usr. Na baobab by som sa teda vonkoncom nespoliehal.

    • RE: Čistenie 10.09.2015 | 12:56
      Avatar www   Používateľ

      Takže sme tam, kde sme boli. Každý tvrdí čosi iné ;)

      • RE: Čistenie 10.09.2015 | 13:21
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        To bude asi tym ze mam slobodu slova a myslenia a navyse kazdemu vyhovuje cosik ine. Vyskusaj sam a uvidis co bude vyhovovat tebe ;)

        • RE: Čistenie 10.09.2015 | 14:37
          Avatar www   Používateľ

          Nejde o slobodné myslenie, ale o podstatu reality. Skúšať nebudem, nemám prečo. Hľadám na fórach serióznu technickú odpoveď ;)

      • RE: Čistenie 10.09.2015 | 13:37
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Jáj, tak tebe išlo len o odpoveď na tú otázku? Tak podľa jej znenia je u mňa odpoveď "áno", len nevieš bez hľadania či sa vzťahuje na celú otázku alebo len na jej časť (a ktorú). Problém je, že na tvoju otázku neexistuje jednoznačná odpoveď keďže si spojil dve otázky do jednej a vyžaduješ jednoznačnú odpoveď. To je aj dôvod prečo si dostal rozporuplné odpovede.

        • RE: Čistenie 10.09.2015 | 14:29
          Avatar www   Používateľ

          Skôr mi išlo o serióznu technickú odpoveď ;) Rozporuplné vyjadrenia sú na mnohých fórach.

          • RE: Čistenie 10.09.2015 | 15:58
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tá moja ti nestačila? Pokiaľ chceš technickú odpoveď, akože mám používať automatické čističe? tak hovorím rozhodne nie, s tými je vždy viac problémov ako úžitku, ale aj to tu už bolo spomenuté.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Čistenie 12.09.2015 | 21:26
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Pri dnešných kapacitách a rýchlostiach diskov už ani nie je dôvod používať tie čističe. Obsesia kadejakého defragmentovania a čištenia je len zlozvyk z windows kde sa užívatelia nudia ak im počítač funguje. A potom ho preinštalujú.