usb modem

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.09.2015 | 19:29
Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

Dobrý večer,

Rád by som vás poprosil o radu. Chcel by som si zaobstarať usb modem, aby som mohol pouzivat internet v zahraničí.

Teda ten co vyzera ako usb kluc so sim kartou.

Vie mi niekto pomôcť, odporučiť nejaký vhodný, fungujúci pod Debianom 8.

Ďakujem, všetkým.

    • RE: usb modem 29.09.2015 | 20:02
      Avatar tomy   Návštevník

      toto chceš?

      wym-1443549644010

      • RE: usb modem 29.09.2015 | 20:20
        Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

        Ďakujem za podnet, no tento zoznam som tiež našiel.

        Ide mi o to, či existuje nejaký takýto modem, ktorý netreba, alebo len minimálne treba konfigurovať.

        Existuje nejaký fungujúci - out of the box?

        Čiže len to pihnut do notasu a surfovať?

        Ďakujem

    • RE: usb modem 29.09.2015 | 20:23
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Určite myslíš mobilný internet – vyzerá ako USB a vkladá sa do neho SIM karta poskytovateľa internetu. Sám jeden takýto vlastním od rakúskeho DREI. Ak ide o využívanie mobilného internetu v zahraničí, tak je dobré si takýto usb modem zakúpiť aj so SIM priamo u danej firmy, ktorá takúto službu ponúka. Samozrejme je možné si kúpiť usb modem aj u nás a v zahraničí už iba SIM kartu. Ja mám HUAWEI E3531 – oficiálne pod Linuxom nie je podporovaný (keď som ho kupoval, momentálne nemali žiadne s podporou Linuxu) ale po doinštalovaní balíkov usb-modeswitch a usb-modeswitch-data z repozitárov som ho bez problémov spojazdnil. Alebo je aj možnosť kúpiť taký usb modem, ktorý je pod Linuxom automaticky podporovaný a potom netreba sťahovať žiadne dodatočné balíky – je ich už viacero, aj už pod spomenutou značkou HUAWEI.

      • RE: usb modem 29.09.2015 | 20:30
        Avatar tomy   Návštevník

        osobne mám mobil, ktorý pripojím káblom USB, alebo ako wifi. 

    • RE: usb modem 29.09.2015 | 20:36
      Avatar www   Používateľ

      Neviem ako je to pri Debian-e, ale spomínaný USB modem HUAWEI E3531 nepotreboval nič doinštalovávať v Linux Mint-e.

    • RE: usb modem 29.09.2015 | 21:23
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      S USB modemami to už nejaký ten rok vyzerá bezproblémovo. Iné to je ovšem pri veľkostiach SIM kariet, prenosových frekvenciách , pokrytí a doplnkových nastaveniach prenosových parametroch linky. Takže aj keby si si doniesol USB modem zakúpený na Slovensku, a chcel ho použiť na Kube, tak asi nepochodíš aj keby si mal kubánsku SIM kartu. Dátové prenosy sú tam trochu obmedzené. Cenou.

      Alebo v Ugande. Tam je trochu obmedzené pokrytie. Alebo v Česku, tam je zas džungľa v cenovej politike.

      Ak tam ideš za prácou alebo štúdiom, tak ti poradia spolusediaci. A ak tam ideš na dovolenku s fotrovcami, tak si radšej uži iný svet. I keď prázdniny už skončili.

      • RE: usb modem 29.09.2015 | 22:56
        Avatar samalama   Návštevník

        a co tak v Pici? aky tam maju internet? mal by si to tam ist zistit a uz sa nevratit...

        • RE: usb modem 30.09.2015 | 07:38
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ďakujem za pozvánku. Kedy mám k tebe domov prísť, a môžem ťa od fotrovcov vypítať von? Ukážem ti aj ako to vyzerá medzi ľuďmi, na free wifi hotspote.

    • RE: usb modem 30.09.2015 | 10:42
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Napíš príkaz

      zcat /usr/share/usb_modeswitch/configPack.tar.gz
      a máš kompletný zoznam podporovaného HW tvojou verziou usb_modeswitch.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: usb modem 30.09.2015 | 15:03
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Osobne si myslím, že nemá zmysel zháňať usb modem u nás na SK, pokiaľ niekto chce používať internet v zahraničí. WlaSaTy to vystihol presne v príspevku vyššie. Zakl. témy nespomína, v ktorej krajine sa chce pripájať na internet, ale naozaj je najlepšie poradiť sa a vybrať vhodného mobilného operátora v danej krajine a v pobočke si kúpiť všetko spolu – usb modem + SIM kartu podľa zvoleného tarifu.

      • RE: usb modem 30.09.2015 | 16:55
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        V rámci EU by to moje riešenie malo fungovať.

        Problém môže byť, že ja nepoužívam systemd, takže zoznam môže byť inde, napr. v /etc/udev/usb_modeswitch, alebo /etc/... prípadne /usr/... hlavne treba vyhľadať usb_modeswitch napr. cez

        locate usb_modeswitch
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: usb modem 30.09.2015 | 16:48
      Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

      Ďakujem všetkým za odpovede.