Mrznutie PC

Sekcia: Hardware a Drivery 26.10.2015 | 22:12
Avatar emp Debian testing  Používateľ

Ahojte, mám takýto problém a potreboval by som poradiť čo s tým, asi pred troma týždňami sa mi začalo stávať, že počítač zrazu zmrzol. Najprv som si myslel, že je problém s novými RAMkami ktoré som dokúpil (boli tam vtedy asi 2 dni, keď začalo mrznutie). Všimol som si, že počítač zamrzne keď inštalujem debian na virtuálke alebo keď vytvorím veľký RAM disk (toto neplatilo vždy). Potom to začalo to mrznúť aj pri iných veciach, napr. pri prehrávaní videa ... Skúšal som potom rôzne kombinácie RAMiek, skúsil som aj pridať iné ramky, ale vždy keď som použil iné ako dva už predtým používané porty to nakoniec zmrzlo.Preto som sa domnieval, že asi mám pokazené sloty na ramky (nikdy predtým som rozširovať ram neskúšal). Dnes mi to ale zamrzlo znova a mal som tam len tie pôvodné pamäte.

Mám notebook s 16GB ram (tie tam boli pôvodne) v dvoch slotoch, intel i7 4702mq, Debian stretch (t.j. testing) x64. Ram som chcel rozšíriť o ďalších 16GB do ďaľších 2 slotov.

    • RE: Mrznutie PC 26.10.2015 | 22:18
      Avatar samalama   Návštevník

      memtest a logy

    • RE: Mrznutie PC 28.10.2015 | 10:45
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      prosim ta to co mas za ntb s 4 slotmi na 8GB ramky ?

      asi by som mal konecne upgradnut toho mojho chudaka s dvomi slotmi na 4GB ramky

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Mrznutie PC 28.10.2015 | 11:57
        Avatar emp   Návštevník

        :D mam Acer v772g  nvm presne ktory model ale ma to grafiku nvidia gtx 760m, je to 17,3" notas takze tam je dost miesta na tie ramky a je tam aj miesto na 2 disky

        • RE: Mrznutie PC 29.10.2015 | 16:04
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          pekny stroj 

          napadlo ma skusal si ako sa to sprava pod windowsom ?

          viem ze trošku odveci ale ak to bude sposobovat problemy aj tam tak pojde asi o HW chybu (ramik, slotov, dosky,...)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Mrznutie PC 29.10.2015 | 21:36
            Avatar emp Debian testing  Používateľ

            jj, skusal som aj pod windowsom, tam mi to padlo (BSOD) asi 2 krat aj ked nvm ci to nie je kvoli nejakym, raz za uhorskz rok to totiz spadlo aj pred tym

            • RE: Mrznutie PC 29.10.2015 | 21:37
              Avatar emp Debian testing  Používateľ

              jj, skusal som aj pod windowsom, tam mi to padlo (BSOD) asi 2 krat aj ked nvm ci to nie je kvoli nejakym driverom, raz za uhorsky rok to totiz padalo aj pred tym

              • RE: Mrznutie PC 30.10.2015 | 06:22
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Linux vo všeobecnosti využíva HW naplno, takže sa v ňom dosť často prejaví odchádzajúce železo oveľa skôr ako inde. Nehaj cez noc spustený memtest, a pochváľ sa s výsledkom.

                • RE: Mrznutie PC 31.10.2015 | 16:41
                  Avatar emp Debian testing  Používateľ

                  Takže, nechal som memtest bežať asi 16 hodín a nenašiel žiadnu chybu. Skúsim ešte spustiť BurnInTest na windowse.

                  • RE: Mrznutie PC 31.10.2015 | 17:31
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ešte skús opísať, čo si predstavuješ pod pojmom mrznutie. Možno to nebol zásek počítača kôli chybe HW, ale len swapovanie ktoré ho na chvíľu spomalilo. Alebo to bol OOM killer ktorý zareže nejaký proces v prípade ak dôjde virtuálna pamäť.

                    Skús si nehať vypisovať syslog na terminál, a robiť na tom stroji vzdialene nech to máš na očiach. A nasimuluj to.

                    • RE: Mrznutie PC 31.10.2015 | 18:51
                      Avatar emp Debian testing  Používateľ

                      Nie, swapovanie to podla mna nebolo, disk vobec nebezal, ani ventilator nebezal (ten bezi skoro vzdy ked nieco viac vyuziva procesor alebo GPU). Zasekne sa tak, ze proste na nic nereaguje a ostane mi tam stale jeden obraz a zvuk sa prehrava stale dookola, v asi 0.5 sekundovej slucke (myslim, ze vzdy som mal spustenu na pozadi hudbu alebo video, mozno to nejak suvisi, lebo dost casto sa mi to stalo pri prehravani videa cez Vlc alebo na youtube). Teraz to nvm nijako vyvolat, to s tou virtualkou uz neblbne ani s tym ramdiskom.

                      • RE: Mrznutie PC 01.11.2015 | 15:22
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Toto mi silne pripomína problém s DMA a to napríklad používa Pulse Audio. Možno máš smolu a zrovna tvoja zvukova má s tým nejaký problém. Ak by to naďalej pretrvávalo, tak skús odinštalovať Pulse Audio.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: Mrznutie PC 01.11.2015 | 18:35
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          DMA používa aj databáza Oracle, a aj hardware grafickej karty. Ono to môže byť aj ovládačom grafiky, alebo vadným firmware. Hocičím. Bez toho že by to nenasimuloval ešte raz, aj s logmy alebo panicým výpisom jadra je o tom zbytočné teoretizovať.

                          • RE: Mrznutie PC 01.11.2015 | 21:22
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Tak máš pravdu, problémov s DMA môže byť viacero. No slučku ktorú spomínal ma naviedla práve na tento problém. Páč keď DMA zblbne, tak je problém buď v zdroji, alebo smerom kde dáta tečú.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Mrznutie PC 01.11.2015 | 11:19
                    Avatar emp Debian testing  Používateľ

                    Ottestoval som teda RAMku, CPU, 2D a 3D grafiku aj pomocou BurnInTestu ale všetko prebehlo v poriadku bez jedinej chyby. Asi bude problém nejaká softwarova vec, možno mi robí problém nové jadro v Debiane.