Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod.

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.12.2015 | 23:00
Milan   Návštevník

Ahojte.

Ako z nazvu temy vidite, prosim o radu, ako preinstalovat firefox bez straty nastaveni a vsetkeho, co v nom mam ulozene.

Potrebujem ist z poslednej stabilnej verzie (42.0) na verziu 38.0.1 alebo kusok nizsiu, ale v ziadnom pripade nie na vyssiu (ani 38.0.5).

Nejakym zazrakom sa pretlacil update a nemam zalohu na predchadzaju verziu. Budem velmi rad, ak mi pomozete (ak sa to vobec da). Ak sa pytate preco, tak preto, ze mi to skur...o niektore doplnky.

Ubuntu 12.04 so vsetkymi aktualizaciami. 

Dakujem.

    • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 03.12.2015 | 07:50
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Ja to robim opacne, vzdy zalohujem adresar .mozilla v /home/uzivatel a v nom je cca vsetko. Takze nakopiruj zalohu tohto adresara niekam inde a mozes skusat. Ak mas tu 38-cku, tak odinstaluj cez Synaptic tu 42 a skus rucne nainstalovat cez sudo apt-get install tu 38-cku. Ale nebude Ti to automaticky upgrade-ovat ten firefox na 42-ku vzdy ked das aktualizaciu ?

      • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 03.12.2015 | 07:59
        Avatar Milan   Návštevník

        Rucne nainstalovat by sa samozrejme dalo, ale potrebujem ist na istotu, nie hokus pokus. Ale urcite to vyskusam.

        Update doteraz nebolo, pretoze v synapticu som mal (mam) balik FF aj s jazykovou podporou zamknuty. Preco sa to nainstalovalo prave teraz, bez mojho potvrdenia, vobec netusim.

      • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 03.12.2015 | 08:28
        Avatar Milan   Návštevník

        Este jedna technicka, nie je v tom priecinku vsetko podla poslednej (najnovsej) instalovanej verzie? Pretoze zalohovat to, co mi robi problemy, sa mi zda zbytocne.

        Keby sa v Synapticu aspon dala vynutit verzia, ktoru chcem, bolo by to super jednoduche, ale nie, ten mi tvrdosijne ponuka len najnovsiu verziu a nejaku 11-ku, nic medzi tym. Neda sa Synaptic nastavit tak, aby mi ponukol viac verzii FF?

        • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 03.12.2015 | 11:04
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Cez

          apt-cache madison firefox
          zistíš dostupné verzie FireFoxu

          S príkazom

          sudo apt-get install Firefox=číslo.verzie

          si danú verziu nainštaluješ.

          Pokiaľ nebude tá tvoja dostupná, budeš si ju musieť stiahnuť z netu.

          Neprechádzal si náhodou na novšie vydanie Ubuntu, alebo si neskúšal apt-get dist-upgrade? Lebo zamorazený balíček by sa nemal aktualizovať.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 04.12.2015 | 09:42
            Avatar Milan   Návštevník

            Takze 42-ka je odinstalovana, stara nainstalovana, zda sa, ze aj obnova prebehla uspesne, ale...

            Este som to nespustil, pretoze potrebujem zmrazit automaticky update.

            V Synapticu mi opat ponuka len 42-ku a nie tu, ktoru mam nainstalovanu. Viem, ze akonahle to otvorim, spusti sa aktualizacia a som tam, kde som bol.

            Poradite, aky je v terminali prikaz na trvale zablokovanie updatu pre firefox?

            Vdaka.

            Inak, robil som to cez tieto prikazy, dufam, ze je to ok.

            wget ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/36.0b9/linux-i686/sk/firefox-36.0b9.tar.bz2

            tar -xjvf firefox-36.0b9.tar.bz2

            sudo rm -rf /opt/firefox*

            sudo mv firefox /opt/firefox

            sudo ln -sf /opt/firefox/firefox /usr/bin/firefox

            • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 04.12.2015 | 10:14
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ty si nainštaloval FireFox mimo balíčkovací systém, takže sa ti nikdy neprepíše. Pozor ale na diery, takýto prehliadač je zraniteľný o dierach sa vie a crackerské stránky po detekcií deravého prehliadača majú ľahkú obeť.

              Keby si ho nainštaloval cez balíčkovač, tak ho zamrazíš cez príkaz:

              sudo apt-mark hold firefox

              Inak keď už si sťahoval binárku, mal si stiahnuť posledný update:

              https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/36.0.4/linux-i686/sk/firefox-36.0.4.tar.bz2

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 04.12.2015 | 10:54
                Avatar Milan   Návštevník

                Vdaka za rady.

                Vsetko uz slape ako ma, ale tie nervy okolo toho...!

                Ako keby nemohol linux povolit hoci aj 2-3-xy rovnakych prehliadacov, ale ine vydania v jednom systeme, pre rovnakeho pouzivatela. Predsa to nemoze byt az tak zlozite.

                No a po tom, ako v Mozille zacali hromadne hulit (tie ich kroky menoze vymysliet cisty clovek) tak ma len viac a viac nasieraju. Ale to je uz moj problem...

                Este raz dakujem, povazujte za vyriesene, vlakno mozete uzamknut.

                • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 04.12.2015 | 11:22
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Môžeš si tie linky z /usr/bin na FireFox čo ti smerujú do /opt napr vymazať:

                  sudo rm /usr/bin/firefox

                  a vytvoriť si na ploche spúšťač ktorý bude smerovať do:

                  /opt/firefox/firefox

                  No a nainštaluj si FireFox aj so Synapticku. Ten najnovší budeš spúšťať klasicky a FF36 cez ten svoj spúšťač.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 03.12.2015 | 08:46
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      To asi nie, Synaptic ponuka len to, co je v repozitaroch a ked to tam raz nie je... ale neviem...

    • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 03.12.2015 | 10:03
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Rucne nainstalovat by sa samozrejme dalo, ale potrebujem ist na istotu, nie hokus pokus. Ale urcite to vyskusam.

      V skrytom priečinku .mozilla sú zachované užívateľské nastavenia Firefoxu a nie nastavenia verzie FF. Čiže ako uvádza Radovan, keď sa tento priečinok vyzálohuje a potom spätne nakopíruje do čerstvo nainštalovaného FF, zachovajú sa užívateľské nastavenia. Ak by aj vznikol nejaký problém, tento adresár (.mozilla) je možné jednoducho zmazať a po reštarte FF sa automaticky vytvorí nový.

      Update doteraz nebolo, pretoze v synapticu som mal (mam) balik FF aj s jazykovou podporou zamknuty. Preco sa to nainstalovalo prave teraz, bez mojho potvrdenia, vobec netusim.

      Ak je nejaký balík zamknutý, tak by sa samozrejme nemal aktualizovať. V prípade FF ako aj Thunderbirdu to zrejme neplatí a prebehne automaticky aktualizácia na novšiu verziu ak je dostupná. Jedinou možnosťou je vždy pri ponuke aktualizácií prezrieť, aké aktualizácie sa majú stiahnuť a ručne odfajknúť to, čo nechcem, aby sa aktualizovalo. Osobne však nechápem, prečo trváš práve na staršej verzii FF.

      • RE: Preistalovanie (downgrade) firefoxu, bez straty nastaveni, doplnkov a pod. 03.12.2015 | 10:29
        Avatar Milan   Návštevník

        Vdaka za doplnenie a vysvetlenie, ako je to s tym ulozenym profilom. Uz som ho zalohoval, idem na odinstalovanie noveho FF a spatne instalovanie starsej verzie.

        Ono ked to je zamknute, tak mi ani nestahovalo aktualizacie pre FF a vsetko slapalo, ako som chcel, ale teraz sa to nejako presmyklo a narobilo mi to paseku.

        Preco starsiu verziu, som predsa napisal. Nefungujuce doplnky, ktore potrebujem. Ked ich mozilla opat laskavo podpise a povoli, tak prejdem na novsiu verziu, ale dovtedy nech ma s ich "novinkami" neotravuju. ;-)