poškodená sieťová karta

Sekcia: Hardware a Drivery 17.01.2016 | 11:40
radovan.kopca   Návštevník

Zdravím Vás.

Už 3 dni riešim jeden problém. Potreboval by som zistiť či došlo k nejakej fyzickej poruche na mojej sieťovej karte, resp. možno základnej doske. Nedávno som si kúpil nový notebook - Thinkpad E550 . Po nejakom čase som tam dal debian namiesto windowsu. A všetko išlo parádne.

Jedného dňa , sa mi ale stalo, že som spustil webový prehliadač a nedostalo sa mi žiadnej odozvy. Tvári sa to, že som pripojený na svoju sieť wifi. Mám doma, dva wifi routre. Dokonca s jedným to už nejde ani po kábli, čo predtým išlo. A s tým druhým to ide aspoň prostredníctvom kábla. Takže to je jediné sieťové spojenie , čo som schopný nadviazať.

Najprv som si myslel, že sa mi rozbilo niečo v systéme. Lenže už som skúšal nabootovať Fedoru a Kubuntu liveCD, a správanie je také isté. Predtým mi to tam išlo, obidva vymenované systémy som skúšal v čase ked to bolo funkčné. Takže chyba je určite viac než na úrovni operačného systému. Vlastne neviem či ešte existuje vôbec šanca, že by sa to samo nejak rozladilo.


Teraz tá otázka na vás. Existuje nejaký nástroj čo by vedel na 100% zistiť , či je to poškodené? Ak áno tak to pošlem na reklamáciu, kde som si vyrobil ďalší problém :D , lebo som zmazal vlastne inštaláciou pôvodný zavádzač windowsu. A nie som schopný ho teraz nainštalovať z tej recovery partície (tú som si nechal) , ale bez zavádzača je nepoužiteľná. Ale inak je hrozné, že nikde na žiadnych papieroch ku notebooku som nedostal licenčné číslo windowsu, ani na nálepke. Nechcem im to tam posielať s linuxom.

    • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 11:46
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Na thinkpadoch sa dá wifi pomerne ľahko vymeniť. Je to síce drahšie než vymeniť v rámci záruky, ale je s tým menej starostí.

    • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 11:48
      Avatar radovan.kopcaa   Návštevník

      Ak by to k niečomu bolo dobré.

      04:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 3160 (rev 93)
              Subsystem: Intel Corporation Dual Band Wireless AC 3160
              Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 46
              Memory at e1200000 (64-bit, non-prefetchable) [size=8K]
              Capabilities: <access denied>
              Kernel driver in use: iwlwifi
      

      00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection (3) I218-V (rev 03)
              Subsystem: Lenovo Device 5020
              Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 40
              Memory at e1300000 (32-bit, non-prefetchable) [size=128K]
              Memory at e133e000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]
              I/O ports at 4080 [size=32]
              Capabilities: <access denied>
              Kernel driver in use: e1000e
      
    • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 12:58
      Avatar samalama   Návštevník

      ... uz ta hekli...

      • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 13:26
        Avatar samalama   Návštevník

        lebo teba nie

    • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 13:13
      Avatar -   Návštevník

      No, ďalšia zaujímavosť, keď som na wifi routri zvolil opensystem, čiže bez hesla, tak to začalo fungovať.

    • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 15:03
      Avatar -   Návštevník

      Dôležitá informácia
      Tak toto je už naozaj zaujímavé. Pripojil som si k PC wi-pi (externý usb modul) a chová sa to úplne rovnako. Tiež mi funguje prenos iba pri nezabezpečenej sieti.

      • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 15:37
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        To už mi zaváňa problémom s routrom.

    • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 16:55
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tie dva routre čo si skúšal, sú rovnakého typu? Mal som podobný problém a pomohl mi upgrade firmware v routri. Proste sa občas nedalo pripojiť.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 18:20
        Avatar radovan.kopca   Návštevník

        Chalani, bolo to routrom. Na tom jednom som upgradoval minuly tyzden firmware, asi v ten isty den , ked to islo naposledy. Ten druhy som teraz skusil restartoval a uz to zacalo fungovat. Predtym som sa este pripojil na android hotspot a tiez fungovalo. Dakujem vam velmi pekne za pomoc. Taketo rozuzlenie som vazne necakal. Ten druhy router si musel zapisat adresu mojeho notebooku do nejakej tabulky, a az teraz ked som ho restartoval, tak sa nieco muselo zmazat a zacalo to fungovat. Na tom prvom dam naspat stary firmware.

        Som rad. Stravil som s tym sice 3 dni, ale zase som sa toho vela naucil.

        Ale som normalne fascinovany, aka chyba to bola, som bol uz skoro na 100 percent presvedceny ze je daco s notebookom. Treba sa dakedy vykaslat na pravdepodobnost, a skusit to uplne inak. Bratovi sa tiez stalo, ze kupili v praci novy router , pretoze ten stary im blbol. A ten novy to robil tiez, tak si mysleli, ze musi byt nieco s pripojenim. Ale nakoniec vymenili ten novy router este za iny - drahsi, kvalitnejsi a uz to ide ako ma.

        • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 21:27
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak som rád že ti to fachčí. Niekedy sa zas ukáž.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: poškodená sieťová karta 17.01.2016 | 23:38
            Avatar radovan.kopca   Návštevník

            Ukážem. Myslím, že som Vás celkom sklamal, a nielen Vás, keď som na dlhú dobu s IT skončil. Kadečím som si prešiel, ale teraz som sa zase vrátil zase späť v plnej sile, aj keď z iného dôvodu ako predtým. Idem robiť weby.
            Uvedomil som si sám na sebe, jeden z dôvodov, ktorý môže niekedy stáť za tým, prečo sa opensource tak nerozšíri ako komerčné produkty, či služby.
            Človek môže mať veľké nadšenie, ako ja kedysi (15 ročný na škole), ale keď príde priateľka, vlastná rodina (v mojom prípade plánovanie), človek sa chce osamostatniť, už je to o inom. Vtedy sa začne premýšľať inak. Aspoň si myslím , že by to tak malo byť. Skutočne pri tých 8 hodinách čo človek strávi v práci , je na mieste doma venovať sa nabližším. Ideálne je mať prácu kde človek vyvíja opensource projekty za ktoré dostane zaplatené.
            Podľa mňa sú to práve firmy ako redhat, čo veľmi pomohli linuxu hore. Ale aj tá kopa nadšencov.
            Ja som stále fanúšik otvoreného softwaru (myslenia, vecí, ...), je to ako životný štýl, veľmi ma to poznačilo aj ľudia čo som tu poznal. Veľmi ste mi pomohli chalani! Hoci som Vás nikdy nevidel, niektorý sem už ani nechodia (daredevil) , ale viem , že ste zásadne vyformovali moju osobnosť keď som to práve potreboval.
            Keby dačo tak sa mi ozvite, keď budem mať čas , tak sem raz za čas prídem kuknúť, pomôcť ak budem vedieť.

            • RE: poškodená sieťová karta 18.01.2016 | 06:25
              Avatar radovan.kopca   Návštevník

              Ešte jedna vec, je to zle napísané v tom, že to znie ako keby som skončil s IT, pretože som si dakoho našiel. Nie vtedy keď som s tým skončil za tým boli úplne iné veci. Nechcem zo seba robiť niečo čo niesom. Ten pohľad, ktorý mám, je ako sa na to pozerám teraz, v tejto situácii.
              Možno to pre niekoho budú len keci. Ja len, že ste niečo také riešili aj v inej téme, chcel som Vám to proste napísať. Ak to niekomu bude vadiť, tak mi to zmažte.

              • RE: poškodená sieťová karta 18.01.2016 | 16:40
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Som rád že si sa vrátil, Tuxa stále opatrujem :)

                Ty sa chystáš oženiť, alebo som to zle pochopil? Tu sa toho udialo celkom dosť čo si tu nebol. Pribudli aj blogy, takže až máš niečo na srdci, tak to kľudne hoď do blogu.

                Skoro denne sme na Jabberi linuxos.sk@netlab.cz a IRC Freenode #KERNEL_ULTRAS

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: poškodená sieťová karta 18.01.2016 | 14:10
              Avatar samalama   Návštevník

              ... Idem robiť weby...

              systemd nas ochranuj...

              • RE: poškodená sieťová karta 18.01.2016 | 14:44
                Avatar borg Fedora  Administrátor

                preco by nemohol? strasne si zatrpknutý clovek

                • RE: poškodená sieťová karta 18.01.2016 | 16:48
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  <sarkazmus>Pretože len v Košiciach vedia robiť weby</sarkazmus>
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: poškodená sieťová karta 18.01.2016 | 19:14
                  Avatar samalama   Návštevník

                  kde som tvrdil, ze nema?

              • RE: poškodená sieťová karta 18.01.2016 | 18:16
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Nechcel by si sa zpojiť do tímu? To že máš vedomosti vieme. Ak si myslíš že by ti ľudia nadávali za bývalé urážky na to zabudni, všetko odpusteé.

                Jedine že by si chcel ostať ako Kay Sievers ktorý je z tímu tebou spomínaného systemd a je to najväčia klobása akú som v slobodnom svete zažil.

                Nikto z nás nieje ideálny, tak prídi pokecať, pomôcť, alebo posrandovať, to je jedno, ak máš nápady ako to tu zmeniť na lepší portál čakám na nápady a nemyslím to fakt nijak ironicky.

                Alebo ostaň v anonymite a popracuj na humornej stránke, toto bolo slabé.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: poškodená sieťová karta 24.01.2016 | 15:37
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              Inak aj som sa zabudol spýtať, aký framework pre vývoj webu používaš?