Desktop alebo notebook

Sekcia: Ostatné 12.02.2016 | 09:23
Avatar Ikarus   Návštevník

Ahoj

Chcel by som sa spytat na radu ohladom typu PC. Potrebujem totiz nove zelezo ale neviem ktora z moznosti by bola lepsia.

Momentalne bezim na Dell Latitude e6420. Ma i5 CPU, 8GB RAM, klasicky plotnovy disk s OS Arch a Awesome. Takze system mi ako taky vela vykonu a prostriedkov neberie. Pozeranie webu to ide ale pozerat web a pracovat nanom je uz problematicke.

Primarne programujem v jave a hlavne IDE pouzivam Intellij pripadne Eclipse. Skusal som programovat aj na mobily (Android) co sebou zahrnalo emulaciu mobilu. Hram sa aj s virtualizaciou kde som si spravil siet 7 pc pripadne praca s grafikou ako uprava RAW fotiek ci hratky s Blenderom. Ked som to skombinoval s prehliadacom so spustenym nejakym tym videom tak cely vykon isiel pod kyticku.

To su dovody preco potrebujem zmenu a hlavny problem tkvie v tom, ze som si neni uplne isty ci mi notebook poskytne dostatocny vykon a pohodlie na dalsich cca 5 az 7 rokov. Na druhej strane notebook poskytuje pohodlie mobility co by sa do istej miery dalo vyriesit cloudovanim dat a pouzivanim sucasne desktop + notebook (terajsi). Samozrejme ze je to spojene s mnozstvom penazi kolko by som chcel dotoho investovat. Tuto hranicu som si stanovil na max 1500e. Pozeral som, ze aj za tuto sumu sa daju kupit celkom vykonne notebooky ale niesom si isty ci by mi pokryli naroky ktore pozadujem (na 5 az 7 rokov) + upgrade hw na notebook je dost problematicky resp obmedzeny co pri desktope nieje (v ramci moznosti samozrejme).

Ak mozte odpiste budem vdacny za kazdu radu ci informaciu. :)

Dakujem

    • RE: Desktop alebo notebook 12.02.2016 | 09:31
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Ja ti hned vyvratim tvoje nadsenie ze laptop na 5-7 rokov. Za cias riadnych ThinkPadov to bolo mozne.

      Dnes to mas na 2 roky a smitec. Ci to je laptop za 1500e alebo za 600e... Cena nehra ziadnu rolu. Ak chces dnes ako taku kvalitu tak si vyberes Dell laptop nejaky.

      Samo, ze musis zvazit ci to budes prenasat. Pokial nie tak ti bohato staci ten tvoj a dokupis bud nejaky znackovy poskladany PC alebo si ho poskladas sam a usetris (ako tak). Osobne by som bol za druhu variantu no rataj s tym ze za rok dva mozes robit HW upgrade, co na laptope nehrazi ;)

      • RE: Desktop alebo notebook 12.02.2016 | 09:33
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Este by som doplnil: na 5-7 rokov .... Nekupujes auto ale pocitac

        • RE: Desktop alebo notebook 12.02.2016 | 09:57
          Avatar Ikarus   Návštevník

          Priznam sa ze neviem ake kvalitne su dnesne notebooky ale mam druhy notas a oba mi vydrzali 7 rokov funkncne. Keby som sa v jednom z nich neripal tak by asi siel aj doteraz :D

          Ohladom tej vydrze 2 roky a smitec som trochu mozno optimisticky asi z mojich predoslych skusenosti alebo mam mozno stastie na dobre kusy ;)

          • RE: Desktop alebo notebook 12.02.2016 | 10:04
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Asi si dieta stasteny :) Kazdopadne vyhni sa lacnym laptopom typu A(uš)sus, Acer a Lenovo rada IdeaPad a mozno natrafis na pekny kusok.

            No musis sam vedet ci budes sedet doma na riti a klepat do PC alebo si cestovatel a rad programujes niekde v prirode.

    • RE: Desktop alebo notebook 12.02.2016 | 10:32
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Na grafiku by som určite zvolil desktop. O rok bude lepšia grafická karta a ľahko si ju vymeníš. Dobré grafiky žerú cez 100W, takú v NTB nikdy mať nebudeš, ono to nieje len o grafickom čípe, ale aj šírke zbernice atď., dobré karty sú veľké ako klávesnica.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Desktop alebo notebook 13.02.2016 | 11:12
        Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

        Keď už sa tu bavíte o DELL a upgrade grafiky... Alienware Graphics Amplifier

    • RE: Desktop alebo notebook 12.02.2016 | 11:18
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Notebook na 5 rokov v súčasnosti? Pche.

      Fakt by som si aj ja rád niečo nové kúpil, ale nakoniec som skončil s Thinkpadom T420 so starým i5 intelom (Sandy Bridge), 16GB RAM, Samsung Evo 850 SSD disk. Keby som sa naštval tak tam hodím coreboot a moderný intel core i7 (Ivy Bridge), vymením chladenie a mám prakticky notebook ktorému môžem na 5 rokov veriť a výkonom sa približuje aktuálnym strojom.

    • RE: Desktop alebo notebook 13.02.2016 | 11:53
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Optimálne riešenie je mať kvôli výkonu pracovnú stanicu a kvôli mobilite notebook, ale to vieš. Z mojich skúseností ťa v priemere vydrží notebook cca 3 roky ak máš šťastie, moje prvé HP po pol roku povedalo baterke dosť a po 2 rokoch odišiel displej. Trochu lepšie bol na to neskôr kupovaný Acer. Momentálne mám asi 5ročné Lenovo G560 ktoré zažilo x inštalácií celého systému. Prvá samozrejme odíde baterka ktorá sa dá vymeniť ak nechce byť človek celý deň na sieti a postupne sa zače notebook zahrievať viac a viac. Mne sa podarilo pri hraní WoT prehriať klávesnicu tak, že mi z písmena A chýba polovica a licenčné nálepky už nie sú na svojom mieste. S prekódovaním videa som sa preventívne rozlúčil, po pár minútach vyťaženia procáku na 100% sa notebook vypína, že ochrana.

      • RE: Desktop alebo notebook 13.02.2016 | 13:00
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Prehrievajúce sa HP som videl u spolubývajúceho na vysokej škole.

        U mňa je priemerná výdrž notebooku (teda žiadny mi ešte neumrel, takže len urobím priemer strojov ktoré mám doma a používam) 7 rokov (jeden 9-ročný thinkpad a druhý 5-ročný, na baterku vydrží ešte 2 a pol hodiny).

        Používam gentoo, takže 100% záťaž pár hodín je úplne bežná.

        • RE: Desktop alebo notebook 13.02.2016 | 13:18
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ja môžem s Lenovom žehliť oblečenie na doske :) Párkrát som ho už vyfúkal a mám ho nonstop na chliacej podložke, ale už chce ísť do odpočinku,,, Inak tiež som za Thinkpady aj keď už zmenili odvtedy majiteľa, s inteláckymi grafikami sa dajú zohnať relatívne lacno,,,

          • RE: Desktop alebo notebook 14.02.2016 | 10:47
            Avatar menom   Používateľ

            Vyfúkať nestačí, keď ho rozoberieš tak v rebrovaní chladiča pravdepodobne nájdeš niečo ako vatu. Tú keď odstrániš a vymeníš teplovodivú pastu pod CPU, GPU tak môže fungovať zase 2-3 roky. Toto stojí za úvahu.

            • RE: Desktop alebo notebook 14.02.2016 | 15:15
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              +1

            • RE: Desktop alebo notebook 14.02.2016 | 17:55
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Mal som dole zadný kryt a tak som ho vyfúkal ale po pravde na výmenu pasty sa necítim, radšej nech umrie sám :)

              • RE: Desktop alebo notebook 15.02.2016 | 08:21
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                Nieje to nic zlozite. Len das vsetky srobky dole a chladic tiez. Navodov na YT je neurekom. Alebo to hod do servisu.

    • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 09:36
      Avatar Ikarus   Návštevník

      Ahoj, mam este jednu otazku. Rozhodol som sa nakoniec ze najlepsie bude desktop varianta.

      Zahliadol som prave ze nedavno vysiel Vulkan 1.0. Ked som pozeral support grafickych kariet n-vidia tak som nasiel len beta verziu.

      Otazka znie ci sa neoplati teraz skor pockat s kupou novej grafickej karty s podporou plnej 1.0 release verzie Vulkanu na danej grafike namiesto beta verzie?

      Dakujem

      • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 09:38
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Myslim si ze ked je teraz podporovana nejaka grafarna tak plny release ju bude podporovat tiez.

      • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 17:02
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Vulkan vyšiel len prednedávnom ale to neznamená že to terajšie karty nepodporujú, NV aj AMD karty to podporujú. Pri AMD Vulkan podporujú všetky GCN karty a pri NV vraj od verzie 600, čiže ak si kúpiš čokoľvek aktuálne bude ti to podporovať ak bude čo a budú ovládače. A čo sa týka ovládača bohužial zatiaľ len NV vidala ovládač aj pre linux, AMD len pre Windows.

      • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 18:21
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Výhoda desktopu je že, práve toto nemusíš riešiť. Kým pre Vulkan budú hry, tak to ešte potrvá, väčšina enginov ide na OpenGL a keď sa to zmení kúpiš si podporovanú.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 20:29
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Vulkan funguje (teoreticky) aj na mojom 5-ročnom notebooku s integrovanou grafikou ;) Funguje grafických kartách s podporou OpenGL 4 / DirectX 12 / OpenGL ES 3.1.

        • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 22:01
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          A koľko hier si na ňom už hral :) Toto všetko chce čas a rok ubehne ako voda a bude podporovaný len ten najnovší HW aby proste frčal biznis. Toto fakt teraz netreba riešiť, Budem sa opakovať, ale treba to zapracovať do herných engínov a to tak skoro nebude a niektoré to proste nebudú mať ani v pláne.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 22:22
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Zrovna integrovanej grafike a hlavne ak je to od Intelu by som neveril, papier znesie všetko. Intel ledva zvláda DX11, Vulkan by mal byť ďalej čiže všetko čo podporuje DX12 bude podporovať aj Vulkan a Intel podporujem DX12 len v poslednej generácii.

          • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 22:48
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Vulkan je podporovaný od Ivy Bridge, teoreticky aj Sandy Bridge (hw zvláda, ale ovládače nie sú a asi nebudú).

            • RE: Desktop alebo notebook 23.02.2016 | 23:10
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Pochybujem že všetky funkcie podporuje Ivy Bridge ale môžem to testnúť nakoľko mám procák i7-3770 ak samozrejme bude čo. Lepšie povedané či niečo v dohľadnom čase bude čisto Vulkan bez OpenGL lebo to by to mohlo skresliť výsledky.

              • RE: Desktop alebo notebook 24.02.2016 | 07:43
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Valve chcela vydať vulkan ovládač pre Sandy Bridge. Na úrovni shader kompilátora toho môže podporovať dosť. Predvádzajúce generácie napríklad podporovali max OpenGL 1.4, až neskôr Intel vydal ovládač s podporou OpenGL 2.

                Do ničoho čo podporuje len vulkan by som v priebehu min. 5 rokov nešiel. Pochybujem, že taký blender tak skoro prepíšu.

                • RE: Desktop alebo notebook 24.02.2016 | 10:06
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  Podľa Steamu najpoužívanejšie grafiky od intelu sú až tie v Ivy Bridge HD4000, ale na tretej pozícii sú grafiky v Sandy Bridge takže je to celkom logické ak si to chcú podchytiť.