Problém s rozdelením particie

Sekcia: Ostatné 13.02.2016 | 16:44
Avatar lukas   Návštevník

Mám už dlhšie problem z rozdelením particie,kedže sa mi vymazal windows 8, kamarat mi tam nahodil ubuntu 14.04 no a chcel by som si dať opäť windows ale nejako sa neda rozdeliť disk

    • RE: Problém s rozdelením particie 13.02.2016 | 19:31
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Skús sa zamyslieť nad tým, či ešte máš voľné miesto na tom disku. A ak uhádneš, tak to zmenši cez LiveCD a nehaj nejaké nealokované miesto. Len dúfam že si tam nemal východziu inštaláciu s rozdelením disku typu MBR, Windows 8 chce totižto GPT.

    • RE: Problém s rozdelením particie 13.02.2016 | 19:51
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      @lukas: Ako je už vyššie spomenuté, z bežiaceho systému disk nerozdelíš. Ako máš možnosť vidieť (tvoj obr.) jednotlivé oddiely sú zamknuté. Takže nabootuj Live DVD/USB s Ubuntu, nainštaluj si Gparted a urob úpravy. Neuvádzaš, čo chceš robiť, či zmenšiť oddiel s Ubuntu a tam nainštalovať Win alebo chceš Ubuntu úplne odstrániť a nahodiť len Win.

      Len dúfam že si tam nemal východziu inštaláciu s rozdelením disku typu MBR, Windows 8 chce totižto GPT.

      @WlaSaTy: S týmto nemožno úplne súhlasiť, nakoľko Windows 8 a aj Windows 10 úplne bez problémov fungujú v Legacy mode s tabuľkou oddielov MBR. Tabuľka GPT pre beh Win 8/10 teda nie je podmienkou.

      • RE: Problém s rozdelením particie 13.02.2016 | 20:16
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Úplný suhlas, na jednom mojom počítači mám nainštalovaný dualboot win10 s Manjarom na MBR disku s uefi prepnutom na legacy mód. Ak by som však inštaloval v UEFI móde na prázdny disk, win10 by si disk sám skonvertoval na GPT.

      • RE: Problém s rozdelením particie 13.02.2016 | 20:32
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Niesom odbornák na windows, len si pamätám ako Windows 8 zamkýňal UEFI uchmatnutím TPM a zapnutím Secure Boot-u a upozornil som na to ako na možný problém pre začiatočníka ktorý môže trošku skomplikovať inštaláciu.

        • RE: Problém s rozdelením particie 14.02.2016 | 11:17
          Avatar menom   Používateľ

          Keď bol win 8 ako novinka, tak som ho skúsil ale pred inštaláciou to chcelo menit tabuľku na GPT, bez toho ma k inštalácii nepustilo. Win som vyhodil a je pokoj. Možno to bola náhoda, že som narazil len na takúto inštalačku, odvtedy asi zmenili prístup.

    • RE: Problém s rozdelením particie 13.02.2016 | 20:32
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Najjednoduchší postup, ako tam dostať win8 je nabootovať livko s linuxom, pomogou gparted zrušiť všetky partície na tom disku a potom na prázdny disk inštalovať win8. Ak potom budeš chcieť doinštalovať do dualbootu linux, zmenšíš pomocou gparted partíciu s windows a na vzniknté prázdne miesto nainštaluješ linux. Čiže treba najskôr inštalovať windows.

    • RE: Problém s rozdelením particie 14.02.2016 | 01:05
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      To je osud, budeš musieť používať Linux do konca sveta.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org