Ubuntu vs kubuntu

Sekcia: Konfigurácia 04.03.2016 | 12:41
Avatar Patrik25   Návštevník

Ahojte. Som tu úplne nový, práve som sa registroval. Dúfam, že nezakladám duplicitnú tému, nemám totiž čas momentálne. chystám sa nainštalovať môj prvý linux popri Windows 7 ultimate. Prišiel som na to, že pre začiatok bude asi najlepšia možnosť ubuntu, dočítal som sa že podporuje veľké množstvo hardwaru a pod. No potom som objavil Kubuntu, ktorého grafické prostredie sa mi páči oveľa viac. Čo sa týka podpory hardware, resp. bezproblémovosti je na tom úplne tak isto ako ubuntu, alebo je ubuntu predsa len istejšia voľba? Mám notebook lenovo G500, model 20236 tuším, pôvodne bez OS kúpený. Momentálne mám nainštalovaný Win 8.1, ale už zálohujem dáta, chystám sa rozdeliť disk a inštalovať Win 7 64bit Ultimate, vedľa neho chcem dám Linux... vopred díki za radz

    • RE: Ubuntu vs kubuntu 04.03.2016 | 13:06
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ahoj,

      najčastejšie každému poradím, aby jednoducho vyskúšal Live systém bez inštalácie. Niekomu vyhovuje Ubuntu s Unity, inému Kubuntu/LinuxMint, Xubuntu/Lubuntu…… Koľko ľudí-toľko chutí :) Ja osobne preferujem Kubuntu, nakoľko je oveľa intuitívnejšie ako Ubuntu a obsahuje nástroje na prispôsobenie si pracovnej plochy podľa vlastnej chuti. Niekomu však to množstvo možností na úpravu KDE môže prekážať. V tomto smere je Ubuntu trochu osekanejšie.

      Kubuntu ako aj Ubuntu sú v podstate rovnaké, čo sa softvéru týka, rozdiel je len v grafickom prostredí. Majú spoločné aj zdroje softvéru. Samozrejme, ako začiatočník by si mal inštalovať LTS verzie (OS s dlhodobou podporou – aktuálne 14.04, podpora do r. 2019) alebo ak by si nejaký ten čas ešte vyčkal, tak niekedy v apríli sa objaví ďalšia LTS 16.04.

    • RE: Ubuntu vs kubuntu 04.03.2016 | 14:11
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nejaké rozdiely tam určite sú. Minimálne v požiadavkách na grafickú kartu. Ak máš dostatočne veľký disk, tak si môžeš nainštalovať k ubuntu aj tieto metabalíky a prepínať si pri prihlásení medzi ubuntu, kubuntu, lubuntu, edubuntu, ...

      metabalíky:
      ubuntu-desktop - The Ubuntu desktop system
      edubuntu-desktop - educational desktop for Ubuntu
      kubuntu-desktop - Kubuntu Plasma Desktop/Netbook system
      kubuntu-full - Full Kubuntu Plasma Desktop/Netbook system
      lubuntu-desktop - Lubuntu Desktop environment
      ubuntu-gnome-desktop - The Ubuntu GNOME metapackage
      ubuntu-mate-desktop - Ubuntu MATE - full desktop
      ubuntukylin-desktop - The Ubuntu Kylin desktop system
      ubuntustudio-desktop - Ubuntu Studio Desktop Package
      ubuntustudio-desktop-core - Ubuntu Studio Desktop Core Package
      xubuntu-desktop - Xubuntu desktop system
      
      Ak sa ti niečo nebude páčiť, tak zodpovedajúci metabalík odinštaluješ a následne ti to ponúkne odinštalovať aj vnorené programy z toho metabalíka. Tak si v kľude vyberieš čo chceš a zvyšok zahodíš.

    • RE: Ubuntu vs kubuntu 04.03.2016 | 14:32
      Avatar Patrik25   Návštevník

      Ďakujem pekne za rady. Čo sa týka mojej grafickej karty, nemyslím si, že bude mať problém aj y náročnejším prostredím, s karou beží Fallout New Vegas na plných detailoch bez sekania, pokiaľ sa neprehraje. Problém bz mohol biť v tom, že mám grafické karty 2. Jedna je integrovaná, tj Intel HD Graphics 4000 tuším a tá druhá je na náročnejšie aplikácie, pri čom upravené AMD ovládače určujú, ktorá aplikácia sa s akou kartou zapne, prípadne je možné to nadstaviť manuálne. Aj krby mi AMD nešla, hry už snáď hrať nebudem a grafik tiež nie som, takže by mi moc nechýbala. Integrovaná zvláda všetko, blueray videá a pod...

      Čo sa týka metabalíkov, linuxový disk bude mať pre začiatok 20 GB, miesto na HDD nechávam na Filmy a Hudbu, má iba 500 GB, pri čom C odielu pre windows nechávam vždz aspoň 70 GB. Mám aj externý WD Elements portable jednakej velikosti, ale viyerá to, že pár mesiacov po skončení záruku dosluhuje, ako vlastne všetko v našej konzumnej spoločnosti....

      Čiže predsa len skúsim Kubuntu,, tú verziu 14, nechce sa mi vztvárať Bootovatelný USB viackrát a skúšať jednotlivé verzie live CD, Opticky sa mi viac páči Kubuntu zo screenshotov, aj tak ho budem vytvárať 2x, najprv okná...

      Mimochodom, v minulosti som mal nahodený už niaky linux, ale kedže nefungovala WIFI, tak som to nechal tak, teraz už budem trpezlivejší...