3D tlačiareň

Sekcia: Ostatné 15.03.2016 | 17:42
Avatar kyborg   Používateľ

Ahojte, ma niekto skúsenosti z 3D tlačiarov ? napríklad reprap alebo niečo podobne, nie tvrdený prach ale iba plast. Chcel by som vedieť ako je to z presnosťou a kvalitou tlače. Našiel som rôzne čísla ktoré sa dosť líšia, pomohlo by mi keby že sa vyjadri niekto kto ma 3D tlačiarov osobnú skúsenosť. Ďalej by ma zaujímalo ako je to z softvérom a podporovanými formanty. Dakujem

    • RE: 3D tlačiareň 20.03.2016 | 22:21
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      S 3D tlačou zatiaľ stále pracuje len malá skupina ľudí, tak možno skúsiť špeciálne fórum na 3D tlač.

      Keď som rozmýšľal nad kúpou, tak som si to trochu prelustroval a nejde to len tak samo, treba k tomu skúsenosti ako s akým materiálom pracovať, prvé výsledky spravidla boli mimo očakávania. Tak som nakoniec kúpil CNC frézku :) Keby som už moc chcel dala by sa k nej dokúpiť tlačová hlava, ale to už ma viac ťahá laser.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: 3D tlačiareň 20.03.2016 | 22:31
        Avatar kyborg   Používateľ

        diki, pamätám si linuxos z čias keď to tu žilo, a premlelo sa tu strašne veľa lúdi, tak som čakal že sa tu niekto taký najde

        • RE: 3D tlačiareň 21.03.2016 | 10:56
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Bývalo

          • RE: 3D tlačiareň 22.03.2016 | 21:35
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            To je pravda tak čiastočne. Koľko ľudí malo vtedy 3D tlačiareň? Ono ich nebude veľa ani teraz, takže na tot by som si nesťažoval :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: 3D tlačiareň 23.03.2016 | 07:18
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Dávno pradávno, keď sa piesok lial a sypal vodopád, boli stretnutia v Hackerspace, progressbar na Cukrovej. Tam taká tlačiareň bola k dispozícii. Ďalšia novšia je kdesi na vysokej škole, ale o nej som počul len že ju tam nainštalovali. Mala byť aj pre širokú verejnosť, a zľahla sa po nej zem. Holt, univerzitné granty. Takže k dispozícii má takú tlačiareň viac ľudí ako je duší v tebe.

              Ale s5 k otázke. Na ohmatanie prototypu dobré. Na hotový výrobok pomalé a nepresné. Napr vytlačiť krabku pre RPi na tom trvalo dlhšie ako zbehnúť autom pre plexisklo, narezať/nalámať, a zalepiť. Mňa by skôr zaujímalo porovnanie s epoxydom vytvrdeným pomocou UV, tam sa dá v pohode dosiahnúť lepšia presnosť. Len nepoznám cenu toho epoxydu. Zubára sa pýtať nebudem.

              • RE: 3D tlačiareň 24.03.2016 | 07:18
                Avatar kyborg   Používateľ

                Ja mam zatial skusenosti len z sadro-kompozitnym prachom, je to dost presne a farebne ale krechke a tlaciaren je velmi draha, takze aj naklady na tlac su velke

                • RE: 3D tlačiareň 28.03.2016 | 18:35
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Tak si zober motorček a sprav niečo podobné: http://www.zive.sk/clanok/113407/olo-premeni-smartfon-na-lacnu-3d-tlaciaren

    • RE: 3D tlačiareň 23.03.2016 | 03:55
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

      3D tlaciaren je super, len to nie je tak rozsirene a skor ide o pokus mat trojrozmerny vysledok v ruke, co sa rozmerov tyka a aspon zletmeho vzhladu, osobne sa podielam na zostrojovani 3D zariadenia, ktore bude vediet pracovat ako tlaciaren, skener a laser, momentalne sa este doladuju posledne veci, aby to bolo lahko pouzitelne aj pre zvedavca, ktory nevie co s tym, tlaciaren si posklada a moze tam dodat data aj na sd karte :)

      ak bude aktualna, vsetko som mozem pustit :)

    • RE: 3D tlačiareň 28.03.2016 | 20:15
      Avatar vmm Ubuntu 18.04  Používateľ

      3D tlač – Tak reprap je asi najlacnejšia voľba, ale nie jednoduchá ! ( výkričník ma opodstatnenie). Priprav si plno nervov , študovania a hlavne dúfať že, máš nejaké základy strojárstva a elektroniky. Čo na rozmer tlače : 190x190x150mm (moja tlačiareň ) vytlačiť sa dá vcelku veľa slušných veci – držiaky, krabice, šrob , atď.... Najhorší je extruder – hlavne z činy sa dosť kazia. Potom mat v zálohe vytlačené umelo-hmotne časti z tlačiarne, ktoré sa namáhajú - opotrebujú sa. Elektronika je na dlhšie.

    • RE: 3D tlačiareň 27.04.2016 | 12:34
      Avatar Jan raspbian  Používateľ

      podla môjho názoru je prusa reprap veľmi vhodné a hlavne lacné 3D zariadenie. Dnes sa dá kúpiť za celkom normálne, no ešte stále nie malé peniaze. Ja sa teraz chystám na túto