Konverzia XviD do x264 bez straty kvality

Sekcia: Aplikácie & Desktop 31.03.2016 | 20:17
Avatar noclovek   Návštevník

Caute. Mal by som jednu otazku. Mam film v MKV kontajneri, s videom vo formate MPEG-4 Visual, kompresovane kodekom XviD. Moja otazka je (ak sa to vobec da :D) ako tuto videostopu skompresovat cez kodek x264 (tym padom aj previest do formatu H.264), ale bez straty kvality, cize aby to x264 skompresoval bezstratovo a nic z tej videostopy neodstranoval. Dakujem :)

    • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 31.03.2016 | 21:13
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Možné to je, ale nemá to význam. Ak to skúsiš, tak sa pochváľ koľko disku si ušetril v absolútnej hodnote.

      PS: Matroška v ktorej je MPEG4 je trochu neštandardný úkaz. To si tie filmy renderoval ty sám?

      • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 31.03.2016 | 23:50
        Avatar noclovek   Návštevník

        No popravde ten kontajner som strelil len tak nahodne, nedoslo mi, ze MPEG-4V sa vlastne do mkv nebali :D Takze je to mozne, poradis mi prosim ta ako?

        • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 09:24
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Matroska nemá poroblém s XviD / DivX. Je to síce trochu neštandardný, ale fungovať by to malo normálne.

      • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 09:23
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Určite to je možné? Nikdy som nepočul o možnosti bez straty previesť MPEG4 Part 2 na MPEG4 AVC.

        • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 10:08
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Video formát x264 má aj bezstrátovú formu. Ale technicky to nemá význam použiť ak má človek k dispozícii len zdroj už znehodnotený stratovou kompresiou. Výsledok v tomto prípade len narastie, a tak je konverzia zbytočnosťou. Už sa to tu rozoberalo, stačí pohľadať.

          Ohľadne balenia DivX/XVID do MKV, tak MKV sa začalo používať keď súčet audia a videa presiahol 2G čo bol limit AVI. To bolo v čase keď nastúpil x264 a začali sa rovno riešiť BD Rip-y. Občas aj s viacerými titulkami a zvukovými stopami. DivX/XVID sa ozaj používal hlavne v AVI v časoch keď výsledný RIP mal plochu cca 640:-1.

          Takže táto znovu otvorená otázka z môjho pohľadu znova nemá zmysel. A aj preto som si robil srandu s absolútnou hodnotou.

    • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 11:03
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      To chceš kvôli HW akcelerácií? Štandartne sa video ukladá do stratových formátov, pretože inak by RGB video 1080p malo pri 30fps za 10sekúnd skoro 2GB, takže filmík by mal 8tisíc GB a taký disk asi nemáš. A keď sa bavíme, že použiješ strátový formát, tak jeho názov vystihuje podstatu.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 13:35
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ani ne. On asi chce asi len ušetriť miesto na disku alebo v mobile. To mu ovšem nevyjde.

        PS: V dnešnej dobe totižto neexistujú zariadenia čo majú akceleráciu h264, ale nemajú akceleráciu XVID/DivX.

        • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 15:07
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Však práve som z neho chcel vytiahnuť dôvod konverzie či to nerobí zbytočne. No napr. nejaké TV, alebo nejaké hračky môžu vyžadovať určitý formát.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 16:34
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Robí, a nie je prvý. Podobnú blbosť som spravil aj ja, ale s obrázkami. Holt, disk v počítači o veľkosti 200M mal limitácie. Aby nenastala mýlka, to číslo bola kapacita a nie rýchlosť.

    • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 21:00
      Avatar noclovek   Návštevník

      Tak chcem to vyskusat, ze kolko sa usetri miesta, a tiez sa pohrat s x264 :D A ked to hodim uz do HEVC/H.265 tak tam uz bude rozdiel vo velkosti? Cekol som Wikipediu a pise ze H.264 ma o polovicu mensiu velkost oproti h264 pri zachovani takej istej kvality.

      • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 21:02
        Avatar noclovek   Návštevník

        oprava, H265 ma o polovicu mensiu velkost oproti H264

        • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 01.04.2016 | 23:21
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Takže nakoniec otázka je úplne iná ako si chcel :)

          H.264 má oproti h264 polovičnú veľkosť, to si robíš prdel, že?

          Aha nižšie píšeš h265, to ovšem nijak nerieši bezstrátový kodek čo si chcel.

          Tie kodeky odstraňujú informácie ktoré považujú za nepodstatné pre ľudské oko, tá strata tam ale je, takže buď chceš bezstrátový kodek, alebo chceš ušetriť miesto.

          Budem sa opakovať strátovým kodekom znížiš kvalitu, to ovšem neznamená že to bude moc poznať, ale vlastne zo strátového videa spravíš horšie, rovnaké, alebo lepšie to proste nemôže byť, už z povahy kodeku.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Konverzia XviD do x264 bez straty kvality 02.04.2016 | 07:20
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Opakovať sa nemá význam. Nech si pozrie oficiálnu dokumentáciu k ffmpeg, a vyskúša konverziu. Zbadá že s tým získa stratený čas a zbytočné miesto. Alebo k iným nástrojom ako mencoder, ...