Ubuntu 16 LTS vs Mint 18

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.04.2016 | 13:52
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Ahojte,

mam novy desktop s win 10, do ktoreho idem nainstalovat novy OS

akurat vyslo nove ubuntu LTS ale uvazujem aj na mintom 18.

Otazka je oplati sami pockat na nove vydanie Mintu tem mesiac pripadne dva ?

Je tam v konecnom dosledku taka pridana hodnota oproti ubuntu ? Mint ani prostredie cinnamon som nikdy dlhsie nepouzival ale to je len otazka zvyku. Graficke rozdiely ani prostredie ma netrapia. PC bude na vsestranne pouzitie od bezneho surfovania, prehravania multimedii, zdielania dat az po strih videa a vyvolavanie raw fotiek. 

Roky (takmer 10) som maximalne spokojny s ubuntu. v podstate ma zaujima iba ci mint ma naozaj nieco lepsie, prepracovanejsie, rychlejsie, stabilnejsie ? 

Nad inym distrom neuvazujem, pre ubuntu je najviac navodov a aj v pripade mimorepozitaroveho programu kopec PPA.

Dakujme

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 14:15
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj Braňo,

      ja som práve prechádzal z Ubuntu na Mint preto, že sa mi viac pozdávala vyladenosť grafiky (Xfce, MATE, Cinnamon, KDE) a pripravenosť out-of-box. Takisto niektoré Mint špecialitky (formátovanie USB disku, Tvorca USB disku) ktoré mi fungovali zatiaľ pre všetky Linux Live ISO, čo sa nedá povedať o Ubuntu. 

      Ak mám otvorených viac súborov resp. aplikácií, mám ich dolu na lište a nie ako zobáčiky na dashi.

      Výber aplikácií je prehľadnejší ako ten grupák v Ubuntu. 

      Nie náhodou dáva Mint v posledných rokoch na frak Ubuntu. Veď čo iné by ti napísal spokojný user Mintu (17.3/32b Xfce na Ruženke, 17.3/64b Cinnamon na Dell Latitude).

      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 16:54
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        dakujem za nazor,

        formatovanie tvorbu usb disku si viem zariadit, to ma az tak netrapi

        k otvorenym programom, uz dlhsie pouzivam "fintu" ze ked nabehnem mysou do horneho rohu (laveho/praveho) zobrazia sa mi svetky otvorene programy zmensene. najprv som to pouzival v compize a neskor v gnome-shell a teraz to uz podporuje aj unity a dokonca aj win10 (ten len na klavesovu skratku),

        listu so zoznamom aplikacii ma vzdy skrytu (alebo v gnome-shell ju ani nemam) a pri otvarani aplikacii vzdy pouzivam vyhladavanie podla nazvu (teda stalcim windows/super button a napisem tra pre transmission)

        prave preto ze mint dava na frak ubuntu (teda na forach to tak vyzera) uvazujem ze ho skusim

        ak sa tu nenajde nejaky dalsi lepsi dovod pre mint tak cez vikend nahodim ubuntu a gnome-shell (ano viem je to divne ale mne celkom vyhovuje) a ked vyjde mint tak uvidim

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 18:06
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Presne ako píšu ostatní, každý ti odporučí distro ktoré sadlo jemu a ktoré používa. Prešiel som x verziami Ubuntu, používal som dlhšie Debian a najviac mi sadol práve spomínaný Linux Mint s MATE desktopom kvôli vlastným fičúrkam a stabilite. Optimálne je posťahovať najnovšie verzie distribúcií o ktoré máš záujem, hodiť ich na USBčko a vyskúšať, dosť veľa urobí subjektívny pocit,,,

    • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 14:55
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Ako pise Mario. V tomto sa ani mne klasicke Ubuntu nepaci. No je to len prostredie ktore sa da zmenit velmi lahko. Ako system je ale lepsi. Hlavne z toho dovodu ze mint ma katastrofalne malo vyvojarov. A este jedna vec. Ja by som ti poradil Debian, Mario Mint, Bedna - Mario2 ti zase bude nukat Antix... Vsetko je to subjektivne :)

       

      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 15:44
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        +1

      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 15:56
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Vsetko je to subjektivne :)

        Presne tak. Každému sadne niečo iné. Rozdeliť disk a hodiť to do dual bootu zvládne mierne pokročilý užívateľ bez problémov. Potom si vyberie či uvoľní miesto jedného systému.

        • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 16:59
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          dual boot nechcem, lebo tam mam 64GB SSD disk a este som sa uplne nerozhodol ze vyhodim ten W10 uplne prec, predsa len adobe premiere a afterefects ma par dobrych efektov ktore obcas pouzijem pri uprave videi (ako stabilizaciu a twixtor) a teda by to bolo velmi natesno

          ale mozno vyskusam mint na mojom ntb a potom ho nahodim aj na tento pc, len to je par hodin nastavovania, ktore mozem radsej stravit niekde v prirode alebo na bajku ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 16:47
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        debian som mal asi rok na notebooku ako desktop a nie je to cesta pre mna - steble je zastaraly a testing si sam sposoboval aktualizacimi problemy (ano vyrieisli sa dalsou aktualizaciou ale to nechcem) 

        rovnako preto neskusam ani ARCH

        ja nechcem nieco nove, len som chcel vediet ci je na minte okrem prostredia nieco extra navyse

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 17:08
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          Mal som mint s cinnamon, ktory som nahradil za ubuntu 14.04, kde som unity nahradil tiez cinnamonom. Ubuntu mi pride stabilnejsie a pohodlnejsie pri nastavovani, hlavne kvoli sirsim repozitarom. Do rychlosti to bolo +- to iste

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 19:14
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Rozdiel je ale v tom, že oproti vašim subjektívnym názorom, je antiX objektívne najlepší :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 19:29
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Keď sa k tomu pridá desktop IceWM - LegacyIce, je absolútne bez konkurencie. Poznám všetkých vývojárov :)

          • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 23.04.2016 | 10:38
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            :D

            • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 23.04.2016 | 19:51
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ked budem velky vyskusam aj antix, zatial zostavam pri ubuntu

              dakujem za rady a nazory

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 22.04.2016 | 22:33
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Osobne fungujem na mint 17.3 mate. na vsetkych strojoch. naucil som na to svokru, polovicku a aj par firiem. nikto nemal ani velke problemy, cez wine Lightroom 5 a office 2k7 (ofiko) u polovicky. Unity mi nesadlo, takze z ubuntu po 10.10 mam skusenost len na raspi, kde som skusal Ubuntu mate ale nakoniec som sa vratil na rasbian.

    • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 24.04.2016 | 14:42
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Po tom ako som vyskúšal z flašky najnovšie Xubuntu LTS vážne uvažujem že s ním nahradím Mint,,,

      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 24.04.2016 | 16:17
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ubuntu z flašky?

        • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 24.04.2016 | 16:34
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Dal by som si :)

    • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 25.04.2016 | 09:59
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      cez vikend som nainstaloval to Ubuntu a dosinstaloval gnome-shell a na prvy pohlad je to extra svizne (asi tym SSD diskom)

      jedina vec zatial co sa mi nepaci, je ze ked som si stiahol z netu .deb balicek (lightworks) a rozklikol som ho, zvoli nainstalovat nic sa nestalo, ziadny progressbar ziadna chybova hlaska, nic, len sa dalo znovu kliknut na istalovat s rovnakym vysledkom

      vyriesils som to jednoducho cez dpkg --install, kde vyhodil chybajucu zavislost, ktoru som doplnil. ale to ze bezny uzivatel zvyknuty na klikanie skoncil ma dost sklamalo

      ale to len taky postreh

      celkove sa mi ani jedna aplikacia na instalovanie softwaru v ubuntu nepacila a tato najnovsia je asi najhorsia, zostavam pri synapticu

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Ubuntu 16 LTS vs Mint 18 25.04.2016 | 10:25
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Doinštaluj gdebi,,,