Distro rada

Sekcia: Ostatné 26.04.2016 | 14:08
Avatar Kowenn   Návštevník

Len by som chcel vedieť rady niekoho skúseného. Zaobstaral som si nový notebook (hp probook 450g2). Je tam win8.1 čo mi nejako nevyhovuje. Rád by som skúsil nejaké linux distro. Som len začiatočník, využíval som pár mesiacov ubuntu a bol som celkom spokojný. Rád by som tam nechal aj windows a vytvoril nejaký disk kde by som mohol ukladať súbory tak aby boli prístupné aj z linuxu aj z windowsu. V akom formáte mám nechať ten disk fat32? A ešte niečo. Aké distro mi odporúčate? Hlavne by som sa chcel opýtať aj na prostredie, že aké by sa hodilo na notebook. Nejaké kde by sa dalo rýchlo ovládať s klávesovými skratkami a minimalizovať použivanie touchpadu. Gnome Shell vyzerá celkom na také veci. Ak by som chcel niečo vyskúšať, tak vo virtualboxe si to viem nainštalovať a aj sťahovať, programy, témy atď?

    • RE: Distro rada 26.04.2016 | 15:19
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Servus. Rozdel disk a spusti instalaciu linuxu. Na tu particiu co si vytvoris instalni linux. Zavadzac daj na /dev/sda.

      Tie linuxove particie ti stacia vo formate Ext4.

      Distro ti odporuci kazdy ine. Prostredie ak isto (odskusaj si sam). Ale kedze ho chces ovladat klavesovymi skratkami (da sa kazde VM ci DE) tak asi skor AntiX vyskusaj.

      A ano, pokial ti to procesor umoznuje a mas zapnutu virtualizaciu tak mozes si spravit virtualku a testovat ju.

      • RE: Distro rada 26.04.2016 | 15:36
        Avatar Kowenn   Návštevník

        Ok tak ja si najprv posťahujem a nainštalujem nejaké distra a virtuálne si ich odskúšam. Práve som pozeral na youtube recenziu na xubuntu 16.04 a ten vyzerá nenáročný, a dobre upraviteľný. Rád by som si totiž upravil DE, niečo na štýl OSX. S ním som sa už veľakrát hral a išlo to veľmi dobre.

        • RE: Distro rada 26.04.2016 | 15:42
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Rátaj s tým, že 16.04 je ešte čerstvé, t.j. ešte sa môžu vyskytnúť nejaké beetles. Okrem virtuálky sa dá odskúšať aj ako LiveUSB. Do inštalácie sa pusti až keď budeš vedieť, čo presne robíš. To HP má ešte Legacy Bios alebo už UEFI?

          • RE: Distro rada 26.04.2016 | 15:52
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Nové Ubuntu nevyzerá vôbec zle, včera som s Xubuntu som nahradil Mint (kvôli lepšej odozve),,,

          • RE: Distro rada 26.04.2016 | 16:02
            Avatar Kowenn   Návštevník

            Viem si nastaviť UEFI aj Legacy

            • RE: Distro rada 26.04.2016 | 16:20
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Ak máš Win v UEFI, tak potom inštaluj aj *buntu v UEFI a vice versa. Návod je na tomto portáli (dualboot Win a Mint pod UEFI).

              Výhoda AntiXu je zase v tom, že na tomto portáli sa združujú všetci jeho vývojári. Nevýhoda taká, že keď jeden padne z rebríka, podpora sa oneskorí :)

              • RE: Distro rada 26.04.2016 | 16:27
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                :D

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Distro rada 26.04.2016 | 20:36
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                sam by som to lepšie nenapísal :D

    • RE: Distro rada 26.04.2016 | 16:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pozri sa na môj upravený antiX, všetko ide cez klávesové skratky. Mám tam slušnú dokumentáciu, na tomto portáli som o tom napísal pár článkov a budem rád za ďalšieho užívateľa.

      Samozrejme tu máš neplatenú podporu v podobe mňa. Čo viac si priať :) Naozaj by som uvítal kritiku a nápady.

      Osobne ho používam na PC aj notebooku k plnej spokojnosti. Všetko sa dá nastaviť ako si praješ, to inde nezažiješ.

      Enjoy!

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Distro rada 26.04.2016 | 20:37
        Avatar samalama   Návštevník

        toto hovori za vsetko

        find ~/.icewm -type f -print0 | xargs -0 sed -i "s/mario/$USER/g"

        a o celkovej koncepcii riesenia radsej pomlcim...

        • RE: Distro rada 26.04.2016 | 21:32
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tak dodrž svoje slová, a pomlč.

        • RE: Distro rada 26.04.2016 | 21:50
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Konfigurák sa prerobí počas inštalácie na aktuálneho užívateľa, si trafil vedľa.

          Takže čakám ďalšiu kritiku a som za ňu rád.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Distro rada 26.04.2016 | 21:55
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ono je problém niektoré veci v IceWM proste spraviť cez premenné prostredia a musíš to nejak uháčkovať, takže som zvolil cestu najmenšieho odporu.

            Inak dík za pripomenutie, toto som chcel nahlásiť ako bug.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Distro rada 26.04.2016 | 22:04
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              To zneje ako také It duchovno. Kto do teba pod*ebom, ty do neho pochvalou. Za mňa +1 Bedňovi.

              • RE: Distro rada 26.04.2016 | 22:22
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Dík, ale úprimne som rád za každý podnet. Išlo by to samozrejme riešiť globálnou konfiguráciou a bolo by to asi viac linuxovejšie. Ja som ovšem začal pôvodne úplne oddelenou užívateľskou konfiguráciou a pôvodne sa aj IceWM inštalovalo len u užívateľa lokálne.

                Možno časom prehodnotím prístup a bude tam globálna konfigurácia, ale tomu sa chcel zprvu vyhnúť.

                Z dnešného pohľadu dávam Lame aj za pravdu. Len ako píšem začalo to vlastne ako záloha vlastného konfigu a skriptov a od toho tam ostali veci ktoré riešia len nastavenia toho kto si to spustí.

                Budúcnosť je samozrejme otvorená a všetko záleží, koľko ľudí si to vyskúša a či ich to nejak osloví.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Distro rada 26.04.2016 | 23:07
                Avatar samalama   Návštevník

                mas nejaky problem?

                • RE: Distro rada 26.04.2016 | 23:37
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  mas nejaky problem?

                  Ak to bolo na mňa, ďakujem za opýtanie, s tebou určite nie.

          • RE: Distro rada 26.04.2016 | 23:05
            Avatar samalama   Návštevník

            nejde o to, ze by tam bola chyba, ale ze je to zle navrhnute, amaterske.

            find ~/.icewm -type f -print0 | xargs -0 sed -i "s/_USER_/$USER/g"

            miesto

            echo '
            bla-bla
            bla-bla
            ' > file

            pouzit

            cat << EOF >> file
            bla-bla
            bla-bla
            EOF
            

            miesto

            apt-get install foo bar

            pouzit

            APT_OPTS="-y ..."
            PKGS_GRAPHIC="gimp malovanie..."
            PKGS_OFFICE="libreoffice xpfd ..."
            .
            .
            .
            if [ instalovat grafiku ]'; then
              PKGS="$PKGS $PKGS_GRAPHIC"
            fi
            .
            .
            .
            if [ instalovat offis ]'; then
              PKGS="$PKGS $PKGS_OFFICE"
            fi
            .
            .
            .
            apt-get $APT_OPTS install $PKGS
            

            je to prehladnejsie, lahsie sa robia upravy.

            raz je pouzite ~ potom $HOME a este aj /home/$USER. raz curl a potom wget. raz svn a potom git...

            • RE: Distro rada 27.04.2016 | 11:48
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ono to najskôr vzniklo ako môj backup konfigurácie, aby som si to ľahko hodil na hocijaký stroj, takže som to nejak nečesal.

              OK, dík, keď sa k tomu dostanem, tak to učešem podľa tvojej nápovedy.

              Čo sa týka svn a git, tak svn používam preto že git nevie stiahnuť len jeden priečinok z projektu alebo by to možno nejak zložite šlo, napr.:

              svn checkout https://github.com/KERNELULTRAS/LegacyIce-antiX.git/trunk/.icewm

              Curl vs wget, curl používam na SourceForge, tak neviem či so zvyku, alebo kvôli nejakému problému s wget SF tam ostalo to aj to, ale môžem to upraviť.

              Pokiaľ sa ti zdá ten skript amatérsky, tak to bude potom vysnená meta všetkých geekov, pretože ja stretávam len neprehľadnejšie skripty s nulovou dokumentáciou.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Distro rada 27.04.2016 | 13:37
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              A pozerám že si vlastne našiel bug.

              "s/mario/$USER/g" malo byť "s/ice_user_name/$USER/g"

              V komentári nad tým so to aj napísal, len neupravil v skriptoch

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Distro rada 26.04.2016 | 20:37
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Bacha!! Neprajnici by ta radi videli na rebríku. Tento rok neoberaj plody na palenô :)

    • RE: Distro rada 01.05.2016 | 13:23
      Avatar Kowenn   Návštevník

      No, tak vyskúšal som si na ubuntu pár DE. Asi najviac sa mi pozdáva Gnome Shell. :D. Veľa ľudí dosť nadáva na toto prostredie ale mne sa páči, je iné, nezvyčajné ale keď som stiahol inú tému a ikony tak vyzerá parádne a hlavne sa mi páči, že má vlastný software. Teraz by som sa vás chcel opýtať na vaše odporúčanie. Aké linuxové distro je najlepšie v spojení s GnomeShell? Myslím tým čo najlepšiu stabilitu a integráciu. Bolo by dobré ak by som mohol mať aj najnovšiu 3.20 verziu. Rád by som to chcel využívať ako BFU hlavne klikanie a čo najmenej terminálu keď by sa dalo.

      • RE: Distro rada 01.05.2016 | 17:03
        Avatar BaltazAm   Návštevník

        najlepšia distribúcia , neviem za mna momentálne ArchLinux , podla dalsich zase @Buntu/Mint mania , to je uz skôr z lenivosti ... ale asi je to uz jedno , treba vyskúšať ak sa ti nepáči jedno skús druhé .

        • RE: Distro rada 01.05.2016 | 17:58
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Bude to tým že používatelia chcú funkčné distro po prvej inštalácii a nechce sa im riešiť "zádrhely". Každému vyhovuje niečo iné a nemá zmysel pretláčať to "svoje" distro. Mne napríklad vyhovuje Apt a desktop MATE/Xfce, preto preferujem Debian/*ubuntu/Mint distribúcie.

    • RE: Distro rada 14.05.2016 | 19:09
      Avatar Valsin Debian / Archlinux / Fedora  Používateľ

      Za mna momentalne Fedora - Gnome Shell a to len z dovodu lebo mam Intel procak a tak isto aj Grafiku (intel hd 4600) Fedora pravdepodobne prebera future s ClearLinux a preto mozem povedat ze kto ma Intel skuste Fedoru. Zvysenie vykonu celkovo tak isto aj v hrach. Moj pohlad momentalne.