VirtualBox - teoria

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.06.2016 | 09:58
Avatar Joseph   Návštevník

Mam kupene slovniky, su lepsie ako tie na internete, ale su na OS Windows. Kedysi som mal nainstalovany VirtualBox na ktorom mi nesli nainsatlovat tie slovniky. Pokusim sa to este raz nainstalovat. Je najaka finta ako to ma fungovat, funguje tam vsetko, co je pre OS Windows? Zatial len teoreticky, ci by to vsetko fungovalo.

    • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 10:06
      Avatar RTheren   Návštevník

      Zalezi od akeho Windowsu. Virtualbox ti akurat vytvori virtualny PC, kde si nainstalujes Windows. Takze pripadne chyby hladaj vo Windowse, nie VBoxe

      • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 10:33
        Avatar Joseph   Návštevník

        Mam VindowsXP, ale ide o to, ze aj telefon Xperia potrebuje Windows, Skype tiez. Mam PC s Windows, ale koli stabilite a pokusoch s Linux Debian, chcem si ho preinstalovat a dat aj tam Linux Debian. Ma to aj ine vyhody, mailove schranka je bez reklamy. Fungoval by mi tam aspon Skype a XPeria telefon?

        • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 10:55
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Nechápem, ako s tým súvisí reklama. Ak Ti niekto pošle reklamu na e-mailový účet, tak Ti príde nezávisle od toho, či tam máš linux alebo windows.

          • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 11:05
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Asi už dali násilné zobrazovanie reklám do otlak express-u :-)

            Ale s5 k pôvodnej otázke. Ak sa jedná o prastarý slovník pre Windows 98/95 alebo nebodaj starší 16Bit program pre WfW, tak asi vyžaduje spúšťanie v režime kompatibility s danou verziou kôli rôznym API. To sa dalo nastaviť priamo v XP pre daný program. Ale stálo by za to skúsiť či to nestačí spustiť pod Wine.

            A k tej xPerii? Nevidím dôvod prečo by základná funkcionalita nešla aj v spojení s Linuxom. Stačí vyskúšať, a poprípade sa opýtať na konkrétny problém (prenos súborov, zdieľanie siete, ...).

    • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 11:15
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Daj názov toho programu.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 11:50
        Avatar Joseph   Návštevník

        Odpovedam naraz. Do VirtualBoxu mi nesiel nainstalovat slovnik Lingea.Podla mna ma inu strukturu... Pri pripojeni Mobilu XPeria k OS Linux sa nezobrazuje karta v Mobile, kde su subory, zobrazuje sa iba v OS Windows.

        • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 12:55
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Do VirtualBoxu sa inštaluje systém a nie slovník.

          Hľadal som na WineHQ a má tam hodnotenie Gold a Platinum, takže pod Wine by to malo pekne behať.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 13:00
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          LINGEA by mala fungovat pod WINE:

          https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=9155

          a pamatova karta v telefone

          treba pozriet nastavenie telefonu ako sa pripaja cez USB k PC, zvacsa su tam dva az tri rezimy:

          1. mass storage

          2. multimedia

          3. ...

          to skus zmenit a musi ti zobrazit aj obsah karty + riesenim je aj byvrat kartu z telefonu a strcit ju cez adapter do citacky

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 13:07
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tu to má popísané.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 11:52
      Avatar Joseph   Návštevník

      Aha este k reklame. Ak som na azete vo Windows, vsade okolo je reklama, ledva vidim, co pisem.

      • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 13:02
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Aha, takže reklama je na stránke Azet a nie v e-mailoch. Stačí si tam nainštalovať blokovač reklamy a hotovo. Zrejme v linuxe už blokovač máš nainštalovaný, pokiaľ ti ich nezobrazuje.

    • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 11:56
      Avatar Joseph   Návštevník

      este raz.Ten slovnik je a bol na 32 bit platforme, ale WindowsXP sa tam nainstaloval, tiez na 32 bit platforme.

    • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 20:12
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      1. Na blokovanie reklamy slúži napríklad Adblock Plus

      2. Je kopec slovníkov, neviaž sa len na Windows inštalačku, alebo používaj online Google Translate

      3. Na prenos súborov z/do mobilu vyskúšaj http://gmtp.sourceforge.net/, používam ho so Samsungom A3

      4. Skype ide aj v Linuxe, nemám odskúšané v Debiane lebo ho nepoužívam, linky [1], [2]

    • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 20:44
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Nedalo mi a vyskúšal som nahodiť Skype v 64bit Debiane, v skratke po lopate:

      Stiahneš Skype, nahodíš cez Synaptic gdebi, pridáš i386 architektúru pod rootom príkazom dpkg --add-architecture i386, aktualizuješ zoznam balíkov a pomocou gdebi nainštaluješ stiahnutý Skype, on si doťahá potrebné i386 balíky,,,

    • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 22:21
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Neviem, ako fungujú zdroje v Debiane, ale ak by som sa odrazil od distribúcií založených na Ubuntu (K/X/Lubuntu) + LinuxMint, tak:

      Skype je v oficiálnych zdrojoch softvéru a odkedy používam Linux, vždy bezproblémovo fungoval.

      Lingea slovník – je v podstate jeden z mojich hlavných prekladových slovníkov, ktorý v práci používam a do verzie Ubuntu 12.04. bezproblémovo fungoval pod wine. Čo som skúšal, tak sa dá ešte rozbehať vo verzii 14.04 (používam teraz) len treba pridať PPA Wine a použiť verziu 1.7 + doinštalovať balíky:

      sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
      sudo apt-get update

      a cez synaptic doinštalovať:

      wine 1:1.7.50-0ubuntu1

      wine 1.7

      wine gecko 2.34

      wine-mono 4.5.4

      wine 1.7-dev

      wine 1.7-dbg

      V najnovšej LTS verzii 16.04 sa mi Lingea slovník nepodarilo rozbehať. Tento slovník by mal obsahovať aj linuxový inštalátor, moja inštalačka ho však nemá.

      Potom však odporúčam zdroj PPA deaktivovať, lebo aktualizácie môžu slovník znefunkčniť.

      PC Translator takisto funguje cez wine úplne bez problémov.

      • RE: VirtualBox - teoria 01.06.2016 | 22:50
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Skype nie je v Debian repozitároch,,,

        • RE: VirtualBox - teoria 02.06.2016 | 11:04
          Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

          To je zvláštne. Ja Skype ja nájdem bez problémov v Synapticu.

          (Skype m v PC nefunguje ale to len z dôvodu slabého HW)

          • RE: VirtualBox - teoria 02.06.2016 | 11:56
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            V Ubuntu repozitároch áno, ale Debian používa logicky vlastné a nekamaráti sa uzavretým softom ako napríklad Ubuntu,,,

            • RE: VirtualBox - teoria 02.06.2016 | 13:18
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              ale ppacka pridas aj do debiana

    • RE: VirtualBox - teoria 17.06.2016 | 17:19
      Avatar Joseph   Návštevník

      AKo dam do vyrtual boxu subor s koncovkov .exe, aby som ho mohol spustit?

      • RE: VirtualBox - teoria 17.06.2016 | 19:45
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ako bolo vyššie písané do VirtualBoxu musíš skôr nainštalovať Windows, až v ňom môžeš spúšťať/inštalovať programy,,,

        • RE: VirtualBox - teoria 17.06.2016 | 22:30
          Avatar Joseph   Návštevník

          Ano Windows je uz nainstlovany,ale neviem dat programy s koncovkou .exe do Windows a potom ich spustit.Aj ten UNetBootin by som tam chcel skusit spustit. Preniest subor s kocovkov EXE sa neda, azda nejak cez USB.

          • RE: VirtualBox - teoria 18.06.2016 | 07:43
            Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

            V tom virtualboxe musíš nainštalovať extension (aby Ti išli pripojiť napr. USB kľúče, ...). Priamo v spustenom windowse, hore z lišty virtualboxu nainštaluj ešte vm tools (tak nejako sa to volá). Potom v nastavení virtuálnej mašiny nastav zdieľané priečinky s Linuxom. Ďalej si už iste poradíš. Nezabudni, že tie exe súbory musíš dať do zdieľaných priečinkov, ináč ich neuvidíš. Pomôcka pre virtualbox: https://www.virtualbox.org/manual/ch01.html#hostossupport

            "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
          • RE: VirtualBox - teoria 18.06.2016 | 09:14
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Musíš si vytvoriť v Linuxe priečinok ktorý nastavíš vo VirtualBoxe ako zdieľaný. Budeš potrebovať iso Guest Additions, cez ktoré vo Windowse pridáš podporu zdieľania aby si videl zdieľaný priečinok. Potom si nalinkuješ do zdieľaného priečinku čo chceš, mrkni prílohy,,,

            • RE: VirtualBox - teoria 20.06.2016 | 07:36
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ale subor das na USBcko a vo virtualboxe pri spustenom windowse z menu-USBzariadenia najdes to USBcko a ono ti ho odpoji od hostitela a pripoji ho k hostovi (windows)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: VirtualBox - teoria 20.06.2016 | 11:12
      Avatar Joseph   Návštevník

      Dakujem najma za tieto posledne 3 rady, urcite to zvladnem.

      VYRIESENE.

    • RE: VirtualBox - teoria 11.12.2016 | 13:35
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Nedávno som čítal relatívne nový článok, kde autor hovoril že Windws 10 vám pôjde na VirtualBoxe aj bez zakúpenej licencie, čo je dosť výhoda.

      • RE: VirtualBox - teoria 11.12.2016 | 14:08
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Odporúčam aby si to múdro konzultoval s technickou podporou firmy MS, a nedával to to pol roka vyriešenej otázky z ktorou to nesúvisí.

      • RE: VirtualBox - teoria 12.12.2016 | 11:22
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        keď už spomínaš článok prečo si sem nehodil aspoň link alebo argumenty uvedené v tom článku ? som čítal že by to malo ísť nikomu nepomôže môže to byť napríklad špecifická situácia, neuplatniteľná všeobecne, kde sa virtuálny W10 dava do iného W10 a stačí 1 licencia (to som si teraz vymyslel)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: VirtualBox - teoria 12.12.2016 | 13:36
        Avatar ppppp   Návštevník

        Windws 10 vám pôjde na VirtualBoxe aj bez zakúpenej licencie

        ... ale zrejme len na strojoch, ktoré úspešne prejdú testom kompatibility s Windows 10 ...