mazanie USB -mkfs

Sekcia: Hardware a Drivery 20.06.2016 | 11:27
Avatar Joseph   Návštevník

Chcel by som vymazat obsah USB kluca a nahradit ho iso suborom Pri tvoreni spustatelneho USB disku, som chcel zmazat vsetky udaje na USB a nainstalovat spustatelne iso. Pri zadani: sudo mkfs.vfat -n 'USBDISK' -I /dev/sdb1 som dostal odpoved: mkfs vfat:/dev/sdb1 contains a mounted system.

V /etc/fstab je nastaveny iba ext4, preto som napisal: sudo mkfs.ext4 -n 'USBDISK' -I /dev/sdb1 Vypisalo mi to: mkfs.ext4: invalid blocks '/dev/sdb1' on device 'USBDISK' Myslim si, ze USB ma byt mounted, pripojeny, a tak ho mozem vymazat a nahradit iso suborom.

    • RE: mazanie USB -mkfs 20.06.2016 | 11:40
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      1. Parametre príkazov mkfs.vfat a mkfs.ext4 sú rozdielne
      2. Ako nahrať Hybridné ISO priamo na blokovú vrstvu flash disku Ti už radil Pavel. Odpoj ten disk (bez jeho vytiahnutia), a nahraď /dev/sdc za jeho reálne zariadenie

    • RE: mazanie USB -mkfs 20.06.2016 | 11:58
      Avatar menom   Používateľ
    • RE: mazanie USB -mkfs 20.06.2016 | 16:36
      Avatar samalama   Návštevník

      ze ty budes nejaky trol?

      • RE: mazanie USB -mkfs 20.06.2016 | 18:45
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        On? Nie.

    • RE: mazanie USB -mkfs 22.06.2016 | 11:26
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      USBcko musi byt len fyzicky pripojene ale nemoze byt mounted, najprv ho musis odpojit prikazom umount, aby ho system nepouzival alebo v grafickom spravcovi suborov nan klikni pravou mysou a daj vysunut/odpojit

       

      bootovatelne usb by malo byt formatovane na fat, takze ext4 nepouzivaj

       

      formatovat usbcka/disky je mozne a pre bezneho uzivatela jednoduchsie cez graficke nastroje ako GPARTED alebo DISK MANAGER (SPRAVCA DISKOV)

       

      druhy spominany by mal zvladat vykonat aj zapis ISO suboru (ak sa nemylim - nemam si to ako overit teraz) vyhnes sa tak moznym preklepom pri uzivani prikazov a napriklad nechcenmu zmazaniu dat z uplne ineho disku ako to usb-cko (staci preklep sda1 za sdb1 alebo  sda2 a si dosiel)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: mazanie USB -mkfs 22.06.2016 | 14:27
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Najlepsie je aj tak toto:

        sudo rm -rf /
        • RE: mazanie USB -mkfs 22.06.2016 | 14:35
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          si si istý, že to niekto nevyskúša? :)

          • RE: mazanie USB -mkfs 22.06.2016 | 14:53
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Som si tym isty ze vyskusa :)

            A moja rada? Vzdy si vyhladaj co skusas :)

    • RE: mazanie USB -mkfs 22.06.2016 | 16:11
      Avatar Beginner   Návštevník

      Vyskusane na vlastnom systeme. Asi 10x sa to opyta ci chces vymazat root.

      • RE: mazanie USB -mkfs 22.06.2016 | 17:28
        Avatar samalama   Návštevník

        ty kokso, fakt! to bude nejaka blbost alebo co...

        aku mas verziu coreutils?

        • RE: mazanie USB -mkfs 22.06.2016 | 19:12
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Táto vlastnosť je vonku už niekoľko rokov. Spomenul som si na ňu posledne keď niekto v nemenovanom flame tvrdil že tým príkazom vymažeš na 64bit /sys/firmware/efi/efivars a zničíš tak dosku.

          • RE: mazanie USB -mkfs 23.06.2016 | 08:38
            Avatar samalama   Návštevník

            ale hovno. robim si prdel. jedine, co to urobi, je vypisanie hlasky, ze pre zmazanie / treba pridat parameter --no-preserve-root. takze ziadnych desat pokusov...

            • RE: mazanie USB -mkfs 23.06.2016 | 09:22
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ja tiež. Príkaz rm -rf / to nezmaže, zmaže to príkaz rm -rf /sys/firmware/efi/efivars/. Ale to si tí odborníci nevšimli, a tak argumentovali blbosťou. Vlastnou, a brali ju ako fakt.

    • RE: mazanie USB -mkfs 25.06.2016 | 10:53
      Avatar Joseph   Návštevník

      Dakujem za rady, Vytvoril som novu temu, pretoze pri podobnom probleme sa tu zacali odbavovat ludia, ktori IT vobec nerozumeju. Pri rade od Pavela mi to na jednom USB fungovalo pri druhom nie. Skusam ostatne metody, okrem vymazania rootu.Prislusny odbornik, ktory tuto radu dal, by sa mal vysetrit a nepisat sprostosti.

      Berte tuto vec za VYRIESENU.