Linuxová distribúcia, ovládače...

Sekcia: Hardware a Drivery 01.07.2016 | 11:39
Avatar ColosalElektron   Používateľ

Ahojte/Dobrý deň :) Mám 13 rokov a píšem zo staručičkého PC (parametre nižšie). Mám na ňom windows 7. Dá sa s tým žiť ale mám pocit, že by to s linuxom bolo rýchlejšie, aspoň dúfam. Viem, tá RAM je ozaj malá ale teraz s upgrade nepočítam. Budem mať notebook a tento PC budem mať len na internet, dokumenty, filmy. Akú distribúciu by ste mi odporučili. Chcel by som nejakú, ktorá je jednoduchá na ovládanie, nastavenie a inštaláciu :) A ešte: Keď nainštalujem tú distribúciu to budem musieť nájsť aj ovládače pre klávesnicu, monitor, myš, reproduktory, grafiku atď. Ako zistím a nájdem tie ovládače? Lebo napríklad neviem ako sa volajú presne moje reproduktory a klávesnica, ani myš, keďže boli kupované dávno :(

    • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 13:42
      Avatar menom   Používateľ

      Ahoj.Kedže tam máš 1GB RAM, tak by si mohol vyskúšať Linux Mint 17.3 s pracovným prostredím Mate alebo Xfce. Pred inštaláciou dáš najprv vyskúšať systém ako LiveDVD/LiveUSB kedy sa nič neinštaluje ale iba skúša operačný systém. S ovládačmi väčšinou nebýva problém, (možno s ovládačom grafickej karty) sú obsiahnuté v tom inštalačnom LiveDVD co stiahneš s koncovkou .iso

      • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 14:13
        Avatar ColosalElektron   Používateľ

        Ubuntu by veľmi sekalo? Idem trocha poštudovať ten Mint... Zatiaľ Ďakujem a počkám na ďalšie odporúčania

      • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 22:13
        Avatar meheh   Návštevník

        Dnes vysiel Linux Mint 18, odporucil by som rovno ten :)

        • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 23:32
          Avatar menom   Používateľ

          17.3 je stabilné a overené, preto ak to chce k spokojnosti používať, tak je to dobrá voľba. 18 môže vyskúšať ale vo všeobecnosti sa odporúča počkať mesiac kým sa vychytajú blchy ..... :-)

          • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 02.07.2016 | 00:29
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            +1

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 03.07.2016 | 21:03
          Avatar redhawk75   Používateľ

          MInt 17.3, 18 mi robi problemy na testovacich strojoch (skladacka a DELL Optiplex)

          Taktiez sa priklanam k mint 17.3 Mate. na Semprone s 1GB by to malo ist OK (kedze to slape na Atome s 1 GB)

    • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 13:44
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Kukni tu na sajte do blogov a najdes tam toho kopu ako zacat ;)

    • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 14:11
      Avatar samalama   Návštevník

      ovladace k reproduktorom najdes na stranke vyrobcu...

      • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 14:46
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Neuveríš, ale bežne sú dostupné aj reproduktory ktoré vyžadujú ovládače. To sú tie, čo z USB berú nielen napájanie ale aj dáta, a obsahujú v sebe aj USB zvukovku.

        Akurát že som ešte nevidel že by ich výrobca ponúkal na svojej stránke ovládače pre Linux. Obvykle je tá zvukovka v nich už dávno podporovaná bez potreby dodatočných ovládačov.

    • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 16:44
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Mne na 1GB RAM beží Linux Mint 17.3 Xfce/32bit celkom obstojne. Ubuntu (unity) bude mať asi problém, ale Xubuntu 14.04/32bit by chodiť malo. Takisto vhodné distro pre staršie PC je napr. AntiX alebo Crunchbang+ 32bit Urob si Livko ako ti radili a uvidíš.

      • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 23:37
        Avatar menom   Používateľ

        K tomu Antixu - aby nezažil šok z toho správcu súborov.Lepšia sa mi zdá upravená verzia MX.

    • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 18:17
      Avatar norbi   Návštevník

      Konečne niekto, kto si prizná, že má 13 rokov. Ja som dlhú dobu odporúčal ubuntu-mate.org, ale teraz to pokazili tým, že to distro zväčšili asi z 1GB na 1,6 GB iso súbor. Keďže máš talent, zvládol by si aj inštaláciu Ubuntu(.com) cez mini iso -tam si proste vyberieš Mate desktop environment a bude to dobré. Každopádne však odporúčam Ubuntu (a jeho remixy), lebo má najviac návodov. A sú kvalitné. V podstate iba zadáš no vyhľadávača popis problému, nemusíš ani zadať kľúčové slovo "ubuntu" (maximálne tak zadať "linux" ti postačí) a na prvých miestach vo výsledkoch máš návody pre Ubuntu. Čo sa týka 1GB RAM -to nie je malá RAM. Aj ja mám takú. Ak by ti náhodou nestačila, potom ti dám ďalšie rady. Na začiatok: RAM zväčšíš tak, že v termináli napíšeš

      sudo apt-get update
      sudo apt-get install zram-config
    • RE: Linuxová distribúcia, ovládače... 01.07.2016 | 22:31
      Avatar meheh   Návštevník

      K tym ovladacom, jedine na co budes potrebovat ovladac je graficka karta, ten nainstalujes cez "Dodatocne ovladace" (najdes medzi programami distribucie). Vsetko ostatne (klavesnica, mys, zvuk, ...) by malo fungovat bez nutnosti instalovat driver, kedze Linux uz ma v sebe kopu ovladacov na vsetko mozne. Inak mensia poznamka, ovladace nie su na monitor alebo reproduktor ale na graficku alebo zvukovu kartu.