Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.07.2016 | 10:25
Avatar listrdave Linux  Používateľ

Ahoj, potreboval by som radu ohladom raspberry pi a programov na vzdialeny pristup k suborom.

Mam ex. disk so sukromnymi datami ako videa/hudba. Chcel by som aby boli pristupne z vonka (idealne cez web rozhranie) s nejakym login prihlasovanim ci ine zabezpecenie proti neziaducemu vstupu. Nechcem tam moc davat moc XBMC alebo nejaky podobny NAS moloch. Chcem sa s tym vyhrat a zabavat. OS mam Arch nahodene.

Napr. skusam prave rozbehat si mpd a icecast s predstavou toho ze by som si mohol prehravat vzialene moju hudbu. Ocakavam ze sa to bude chovat ako internetove radio s playlistom.

Nemam velmy prehlad v soft. ktore su k dispozicii. Chcel by som idealne male jednoduche riesenie kludne viacerych programov idealne s konzolovou podporou.

Dakujem za kazde info.

    • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 10:55
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      no ja mam na orangepi nahodeny debian a na pristup k datam pouzivam SSH (teda SFTP) (predpokladam ze ssh mas rozchodene - takže nepotrebuješ nič viac)

      z windowsu sa pripajam cez WinSCP alebo SWISH

      z telefonu cez ES FILE EXPLORER

      z ubuntu cez nautilus (pripojiť k serveru)

      prihlasovacie meno/heslo je identicke ako meno heslo usera nastaveneho na tom serveri samozrejme na routri mam nastavený forwrd portu 22 na ten orangepi

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 10:59
        Avatar listrdave Linux  Používateľ

        Ano, toto riesenie ma hned napadlo ako prve ale moj ucel je dane data zdielat aj medzi clenmi rodiny co nemaju tak tech. vzdelanie. Preto potrebujem prave web rozhranie, dostatocne jednoduche aj pre beznych uzivatelov.

        • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 11:34
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          však ja som každému členovi rodiny namapoval do jeho pc prístup cez spomínaný swish (implementácia sftp do windows prehliadača súborov) a maju to ako lokálny disk

          alebo ak majú linux tak ako sietový disk a je to na jeden klik

          ten owncloud je super (a ponuka siroke moznosti nastaveni obmedzeni/limitov - ja zdielam cely disk pre vsetkych bez obmedzeni) mne ale samotne webrozhranie bezalo strasne spomalene - asi pomaly upload a možno nedostatočný výkon tej hračky čo používam ako server (nepokúsil som sa to riešiť, sftp mi stači)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 11:56
            Avatar listrdave Linux  Používateľ

            Skusim najprv ten ownCloud a ak by to neslo podla predstav tak siahnem po tom sftp :)

            Dakujem.

    • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 10:55
      Avatar listrdave Linux  Používateľ

      Hm, ze by ownCloud bolo moje riesenie? Vyzera, ze najskor asi ano :)

      • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 12:53
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        OwnCloud je trošku moloch. Nestačila by štandardná Samba a nazdieľať v /etc/smb/smb.conf daný prípojný bod (aj s nastavením práva zápisu a užívateľmi)? Žerie to menej prostriedkov, a tvári sa to ako zdieľanie priečinkov pod Windows.

      • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 25.07.2016 | 18:03
        Avatar mato   Používateľ

        ownCloud je naozaj na raspberry Pi pomaly, ak chces len zdielat subory tak skus pozriet seafile, je rychle, multi-platformne, server ma verziu specialne aj pre raspberry

    • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 15:48
      Avatar samalama   Návštevník

      http...

      • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 21.07.2016 | 18:31
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        OwnCloud má v sebe aj webdav ktorý sprístupňuje dáta aj cez web ako internetový disk. Koniec koncov, webdav server mám napríklad aj ja vo firmware prehliadača filmov. Ale asi si splietol prístup cez sieť a web.

    • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 25.07.2016 | 15:11
      Avatar snuff   Návštevník

      owncloud je neskutocne narocny na HW a Raspberry celkom zabije. A vystrkovat web do sveta bez vyladeneho WAF to by som asi nerobil. Ak to chces len pre seba tak by som skor riesil VPN.

    • RE: Raspberry PI vziadelny pristup k datam cez web 31.07.2016 | 12:05
      Avatar Jeden   Návštevník

      Seafile mám na RPi2 už rok a spokojnosť.