Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka?

Sekcia: Hardware a Drivery 25.07.2016 | 12:16
Avatar Ikarus   Návštevník

Ahoj,
idem si prave stavat desktop PC a jeden znamy mi spominal ze je dobre skombinovat znacku rovnakej zakladnej dosky a rovnakej grafickej karty. Pr. ked kupim dosku MSI tak je lepsie kupit aj grafiku MSI.

Vraj ako tam pchat napr. ASROCK graficku kartu do MSI dosky, pripadne naopak.

Je natom nieco pravdy alebo je to len subjektivny nazor?

Dakujem.

    • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 25.07.2016 | 12:34
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Na spájanie komponentov existujú štandardy, takže odpoveď je nie, nieje to pravda.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 26.07.2016 | 08:20
      Avatar Mike_Stuffel   Návštevník

      ak mas komponenty rovnakej znacky, jedna utilita moze byt pouzita na manazment a upgrade driverov/firmwaru

      • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 26.07.2016 | 12:01
        Avatar mokoo1   Návštevník

        zaujmavy vyber znaciek hee hee ja by som si ich do skryne nedaval radsej este setri

      • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 26.07.2016 | 13:43
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        apt-get ale funguje všade bez rozdielu výrobcu.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 27.07.2016 | 09:40
          Avatar Mike_Stuffel   Návštevník

          suhlas, no zial vela veci zo sveta windows, nefunguje vo svete linuxu. vsetci vieme o com je rec (no flame)... napr. ja som si kupil zamerne mys a klavesnicu rovnakej znacky - ma to super vyhody - klavesove makra mozem spustat z mysi a opacne. co je v linuxe nepredstavitelne. ale to je mimo temy VGA+MOBO

          • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 27.07.2016 | 10:57
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Áno. Napríklad pod Linuxom moc nefunguje update vadného firmware ktorý rieši výrobnú vadu čím sa naň vzťahuje záruka a mal by byť odstránený výrobcom alebo autorizovaným servisom a nie koncovým užívateľom. Teda funguje len pri (UEFI) BIOSe kde máš bootovacie image na update biosu, alebo bios si vie z USBčka ten FW načítať, ale už nefunguje pri firmware pre disk, optickú mechaniku, radič, ...

            Ale to je naozaj úplne mimo tému. Tú kompatibilitu medzi doskou a kartou by som pochopil pri notebooku (UEFI BIOS môže blokovať karty iných výrobcov ako otestované a dodávané výrobcom NB, napr. kvôli chladeniu) alebo pri serverových zostavách kde je okrem chladenia potrebné zabezpečiť aj kompatibilitu ovládačov v dodanom OS (aj keď je dodaný Linux), alebo garantovaný prietok dát (ak by niektoré piny na zbernici neboli rezervované len pre určité sloty).

            Mimochodom, toto posledné obmedzenie sa týka aj desktopových dosiek. Nie všetky dosky umožňujú využívať viac ako jedno vysokorýchlostné zariadenie (napr. dve externé grafiky, alebo grafiku a HW RAID radič). Ale to sa nerieši nákupom od jedného výrobcu. To sa rieši, ako už bolo podotknuté, štandardami a nákupom kompatibilných zariadení. Na druhú stranu je pravda aj to, že napr. rýchlejšia grafika funguje aj v pomalšom slote. Ale nedosiahne deklarovaný výkon keďže grafiky majú spätnú kompatibilitu. Rýchle sieťovky alebo rýchle radiče túto spätnú kompatibilitu nemajú prečo mať.

    • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 27.07.2016 | 20:00
      Avatar Luko   Návštevník

      ahoj ikarus teraz ti poradim som sice pre teba neznamy a nenapisal si o aku platformu sa jedna ci AMD alebo Intel ale poradim aby si vedel

      MSI ja pokladam za nie velmi najlepsiu volbu doslova neodporucam a hned za to dam aj smajlika :D alebo dvoch? :D :D chcel som kupit dosku pre AM3+ socket pre Visheru od MSI nejaka skull edicia a po hodnoteniach ma rychlo presla chut na tuto znacku u Intelu neviem ako je na tom MSI ale urcite no neviem. mal som od MSI dosku AM1 itx a ta bola ok ale tusim sem tam nenabehla potom som stlacil este raz a uz slo. ASRock je moja oblubena ale niektory hovoria ze nemaju napevna napr sata konektory oproti inym ale zatial co som mal ASrock ziadny problem, kupoval som bratovi ASRock najlacnejsiu pre FM2 socket a ok mam ASRock QC5000 ta bola v reklamacii ale koli tomu ze som znizil az moc otacky a asi to nevydrzalo daco. mal som ASRock Intely a tie boli bohovske parada. takze ASRock je OK

      Gigabyte je tiez fajn vraj uz nie su co byvali ale podla mna aspon Intelacke su fajn. niektore maju dual bios a hrubsi pcb. takze Gigabyte OK

      ASUS pekne farebne dosky Intel fajn AMD nemozem posudit ale urcite aMD su tiez OK kedze maju Republic of Gammers ediciu to ma ASUS nie? takze moze byt.

      co sa tyka grafik nedaj sa oklamat ze rovnaka znacka grafiky a dosky. pozeraj na dve veci ak chces lacnejsie zobrazovatko chod do pasivu tam nenarobis vela skody ak mas vetranu skrinku. ak NVIDIU odporucam zotac, Gigabyte moze byt ale aj ASUS aj gainwardy su dobre su lacnejsie aj ked posobia lacinym dojmom u nvidie je to na jedno kopyto ale u drahsich ti odporucam takto ak mas moznost si vybrat v podobnej cene medzi jedno ventilatorovou a dvoj ber dvoj. daj si pozor ci vyzaduju externe napajanie ci 1x 6pin pridavne co ma dnes kazdy zdroj konektor alebo potrebuju az 2x 6pin to uz su zravejsie a moc by som neodporucil, treba dat pozor napr. u GTX750 co stoji cca 110eur maju sice velke vrtule ale vraj hucia. plati pravidlo cim vecsi chladic na grafike menej hluku, cim mensi hluku viac.

      cpu jednoznacne nepouzivat box chladic. ale kupit daco lepsie jednoznacne ale pozriet recenziu ze ci je tichy. a tiez nedat na rady ak mas 95W cpu tak ze kupis chladic na 65W cpu to je zle treba kupit taky aby to zvladol uchladit. niekto si povie ze chladic potrebuje len amd nie aj pre intel su fajn tiche vecicky.. pozor na vodne chladenia tie sety lacne nestoja za vela a su hlucne.

      pre LINUX jedine Intel doska a Intel grafika ak sa nechces hrat ak chces hrat Intel + NVIDIA .. to hovori GURU.

      • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 27.07.2016 | 20:06
        Avatar Luko   Návštevník

        a este jedna vec Skylake procesory mozu mat problem v Linux a v podstate v kazdom inom FreeBSD a pod open source systeme. Haswell, Ivy bridge a starsie su uz podporovane ok. ono BSD maju problem skoro zo vsetkym novym ale skylake je vynimocnost sama o sebe.

        s UEFI bios nema problem skoro nijaky OS. aj OpenBSD ma uz podporu pre GPT a EFI takze linux je tiez ok problem je secure boot co je podpisany UEFI ale ten sa da vypnut skoro vsade. ak mas disk vecsi nez 2TB UEFI je nevyhnutnost koli GPT aj ked da sa to obist cez MBR boot particiu ale preco to robit.

        • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 28.07.2016 | 13:00
          Avatar Ikarus   Návštevník

          Ahoj, dakujem za rady. Ohladom toho CPU chcem skylake a grafiku by som chcel NVIDIU. Konkretne ale este ktoru dosku a grafiku este vybrane nemam aj ked grafiku som rozmyslal nad MSI GTX 970 GAMING 4G.

          Ohladom tych info k doskam budem si pamatat :)

          Dakujem.

          • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 28.07.2016 | 13:16
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Vela zdaru a pevne nervy pri instalacii driverov grafarny ;)

            • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 28.07.2016 | 14:13
              Avatar samalama   Návštevník

              preco by to mal byt problem?

              • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 28.07.2016 | 15:27
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                GTX 970 GAMING 4G

                Pochybujem (neviem to isto) ze sa mu to rozbeha pri prvom spusteni linuxu.

                • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 28.07.2016 | 17:21
                  Avatar samalama   Návštevník

                  stale nevidim problem...

                  • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 31.07.2016 | 06:05
                    Avatar lokomotivaN   Návštevník

                    mama mia stoj co stoj chce ( raz som tiez poradil komponenty na nakup PC - nakupil 3ine ako som chcel lacny zdroj , lacna MB , a tusim aj graficka , po 2rokoch a niekolko dni tj po zaruke vsetko odislo ) ak sa chces hrat tak si kup Playstation 4 / Neo , ak chces Linux tak si kup k nemu aj notebook , a vyde ta to rovnako ako keby si poskladal cele PC ...

    • RE: Graficka karta a zakladna doska, rovnaka znacka? 31.07.2016 | 10:02
      Avatar Luko   Návštevník

      musis si polozit jednu zakladnu otazka ktora je nad ine aj nad otazkou HW bude na tom len Windows, len Linux alebo oboje ak oboje alebo len linux potom Intel a NVIDIA je jasna volba ak aj na hry

      s najnovsou kartou NVIDIA staci pozriet ci je podporovana v beta drivroch pripadne ci ten driver je priamo v ubuntu alebo treba ho dohodit cez PPA. druha vec je skylake vsak procesor ti pojde boze urcite je to procesor to co riesia ludia ci Skylake pre linux abo nie netyka sa procesorovej casti ale tej skylake grafiky pripadne stability ako takej takze ber Skylake nejaku fajnu dosku a k nej NVIDIU moj nazor ak nemas 4K televizor ale budes hrat na 1080p tak ta 970 urcite postaci. znamy kupil najnovsi Radeon a mal problem totalne takze k dedikovanu grafiku a neslobodne ovladace tak nvidia ale treba pozriet nie le nci je pre nu ovladac ale ci je priamo ta verzia v repozitary pre tvoje dristro usetris si tak kopec problemov s rekompilaciou pri upgrade a tak.

      MSI by som nebral :D