antiX - nastavenie času

Sekcia: Konfigurácia 05.09.2016 | 09:59
Avatar ppppp   Návštevník

Na externom disku mám nainštalovaný antiX 15-V, 32-bit.

Pri inštalácii som zrejme odklikol, že systémový čas v BIOSe je UTC, čo nebola pravda ale pri spustení antiXu z externého disku sa to pravdou stáva - prestaví mi čas v BIOSe podľa UTC - keď nie je vypadnutý internet a potom, ak medzitým internet vypadne a prejdem na spustenie systému z interného disku, mám problém - hodiny v PC sú posunuté o 2 hodiny dozadu.

Kde sa dá zmeniť nastavenie času? Aby sa antiX nesprával akoby som mal systémový čas UTC - proste chcem mať rovnako nastavené ponímanie času na obidvoch systémoch. Na internom disku mám Lubuntu - ale to je vlastne jedno.

Dá sa to zmeniť len pri inštalácii? Alebo len zakaždým ísť do BIOSu ručne nastavovať čas? Dúfam že nie.

Ďakujem za rady pre vyriešenie tohoto "problému".

    • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 10:45
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      dpkg-reconfigure tzdata
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 11:11
        Avatar ppppp   Návštevník

        ... týmto sa nastaví časové pásmo ale ja potrebujem nastaviť tak, aby som nemal UTC v BIOSe, to nastavenie stále ostáva.

        Musí to byť v nejakom konfiguráku, len netuším kde ...

        • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 11:31
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          hwclock –w
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 13:44
            Avatar ppppp   Návštevník

            ... to by síce pomohlo, ale zatiaľ máme letný a zimný čas, neviem ako by to fungovalo...

          • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 16:34
            Avatar ppppp   Návštevník

            ... ešte taká maličkosť - účinnosť je jednorazová a ak je nastavené UTC, do BIOSu sa zapíše UTC ...

            • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 18:40
              Avatar samalama   Návštevník

              ... to by síce pomohlo, ale zatiaľ máme letný a zimný čas, neviem ako by to fungovalo...

              bios ma na salame, ci je leto alebo zima. on ma mat nastaveny utc cas a o ostatne sa postara os...

              ... ešte taká maličkosť - účinnosť je jednorazová a ak je nastavené UTC, do BIOSu sa zapíše UTC ...

              a aku inu ucinnost by to malo mat? urobi to to, co to urobit ma, na nic ine to nesluzi...

              • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 20:09
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                To je síce pravda, ale to vysvetľuj tvorcom toho závadzača na hry ktorý funguje ako mucholapka na vírusy.

              • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 23:45
                Avatar p   Návštevník

                ... ešte taká maličkosť - účinnosť je jednorazová a ak je nastavené UTC, do BIOSu sa zapíše UTC ...

                a aku inu ucinnost by to malo mat? urobi to to, co to urobit ma, na nic ine to nesluzi...

                ... samozrejme si nepochopil ako som to myslel - FUNGUJE TO IBA NA JEDNO NASTAVENIE A PRI ĎALŠOM SPUSTENÍ PC SA MUSÍ ZNOVU NASTAVIŤ - to nie je bohviečo, je to to isté,ako zakaždým chodiť do BIOSu nastavovať presný čas ...

                • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 09:02
                  Avatar samalama   Návštevník

                  tak si kup novu baterku...

                  • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 10:03
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Tá baterka mu teda podľa teba pomôže pri skákaní medzi UTC a lokálnym časom. Skús sa prestať vyjadrovať k veciam ktoré nechápeš, bude to tak pre teba lepšie.

                    • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 12:08
                      Avatar samalama   Návštevník

                      cas sa mu nema co menit po reboote/vypnuti. toto sa deje, ked je slaba baterka na doske...

                      • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 13:38
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Zas si vedľa. Ak je baterka vybitá, tak hodinky zabudnú čas (nastavia sa na prvý jaguár roku sedemdesiat minulého storočia). Ak je baterka slabá, tak udrží hodinky. Ale on mal iný problém. Taký, čo nedokážeš pochopiť.

                        • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 16:21
                          Avatar samalama   Návštevník

                          problem ma taky, ze mu windoze prestavi cas v biose...

                          • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 17:23
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            Ja mám presne opačný problém, vždy keď na mašine s dualbootom zapnem linux, tak pri následnom spustení windowsu ukazuje čas vo windows o 2 hodiny menej. Čas v linuxe ide dobre. Určite to nesúvisí s baterkou ale s nejakým nastavením. Nepátral som po tom, pretože do windowsu chodím iba sporadicky a ten časový posun mi nevadí.

                          • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 19:34
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            To nie je problém, to je desaťročia zdokumentovaná vlastnosť. A nesúvisí s tvojím akože riešením výmeny baterky.

                            • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 23:39
                              Avatar ppppp   Návštevník

                              Len tak náhodou som zašiel na linuxos.sk a všimol som si, že v téme, ktorú som založil za účelom vyriešenia problému, diskusia pokračuje.
                              Páni, nik z vás si nevšimol, že téma bola už včera vyriešená?
                              Načo je dobrý zbytočný flame?

                              ...

                              Pre návštevníka s nickom "samalama":
                              Ten už vyriešený problém nemal čo do činenia so slabou baterkou (láskavo si pozorne prečítaj o čo išlo aj ako sa to vyriešilo).
                              Ten druhý operačný systém v dualboote nebol Windows (láskavo si pozri - jednalo sa o Lubuntu).

                               ...

                              Pre návštevníka s nickom "WlaSaTy":
                              Naozaj si pomohol vyriešiť problém a divím sa, že kŕmiš trolla...

                              ...

                              Pre užívateľa s nickom "Livan":
                              Pre niektoré distribúcie Linuxu sa dá odstrániť nesúlad času pri dualboote vytvorením súboru "/etc/adjtime" s obsahom ako uvádza WlaSaTy. Pokusmi som stihol zistiť, že to neplatí pre Lubuntu, tam sa musí urobiť niečo iné - upraviť súbory "/etc/init/hwclock.conf" a "/etc/init/hwclock-save.conf", konkrétne zmeniť v obidvoch  "$UTC" = "yes" na "$UTC" = "no" alebo naopak (tak to funguje - vyskúšal som to). Ešte som si všimol ďalšiu vec: v distribúcii, ktorá obsahuje súbor "/etc/adjtime" nie sú súbory "/etc/init/hwclock.conf" a "/etc/init/hwclock-save.conf" a naopak - tam kde tie dva posledne menované nie je "/etc/adjtime" (možno to nie je univerzálne, ale tak som to zistil a úspešne vyskúšal úpravu).

                              ...

                              To by mohlo stačiť.

                              ...

                              Pre adminov tohoto fóra:
                              Odporúčam tému zamknúť!

                              • RE: antiX - nastavenie času 06.09.2016 | 23:54
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Osobne používam UTC a pri tom sa naozaj pre správny posun času má postarať operačný systém. Takže nejde o flamewar, ale o prínosnú diskusiu ktorá danú tému môže len osvetliť.

                                Používanie localtime je zaujímavé len pri systémoch ktoré slúžia len pre hry ako je spomínaný MS Win.

                                Linux proste hravo zvládne oboje, ale použitie UTC je taký nepísaný štandard.

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: antiX - nastavenie času 07.09.2016 | 07:21
                                  Avatar ppppp   Návštevník

                                  Používanie localtime je zaujímavé len pri systémoch ktoré slúžia len pre hry ako je spomínaný MS Win.

                                  Linux proste hravo zvládne oboje, ale použitie UTC je taký nepísaný štandard.

                                  ... áno, ak je PC pripojený na internet, ináč sa pri zapnutí posúva čas o 2 hodiny a ak je PC naďalej bez internetu a reštartuje sa, dôjde ku ďalšiemu posunu o 2 hodiny po každom reštarte. Preto používanie UTC na počítači bez internetu nieje bohviečo. A to sa mi stáva, že idem s laptopom do ďahov, kde nemám internet...

                                  • RE: antiX - nastavenie času 07.09.2016 | 09:05
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Stačí mať naprieč všetkými OS korektne nastavenú informáciu že či je čas v RTC na doske v UTC alebo v lokálnej časovej zóne. A o tom bola táto otázka. Takto to funguje bez problémov aj bez internetu. Takže si to môžeš nastaviť aj ty.

                                    PS: Drobné deviácie typu že Slovensko podpisuje medzinárodnú dohodu o zmene letného na zimný čas raz za desať rokov, a nemusí to byť pokračovanie pôvodného algoritmu vynechám. Ide to obvykle v predstihu vyše desiatky mesiacov. A človeka čo tak dlho neaplikuje záplaty priamo z internetu netrápi pár hodín hore dole.

                                    • RE: antiX - nastavenie času 07.09.2016 | 11:27
                                      Avatar ppppp   Návštevník

                                      Stačí mať naprieč všetkými OS korektne nastavenú informáciu že či je čas v RTC na doske v UTC alebo v lokálnej časovej zóne.

                                      ... to hovoríš o akom nastavení? V BIOSe to zrejme nie je (aspoň na žiadnom z mojich PC som nič také nenašiel). Keď pri inštalácii uvedieš že máš na doske UTC to sa týka len toho jedného operačného systému.

                                      Ale je možné, že si nevyskúšal, ak máš nastavené UTC, resetnúť PC bez internetového pripojenia. Ja som už ten problém s posúvaním času vyriešil všade - mne vyhovuje, že mi počítač ukazuje zhodný čas s tým čo je v BIOSe, čo však neplatí pri nastavení UTC.

                                      • RE: antiX - nastavenie času 07.09.2016 | 13:49
                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                        to hovoríš o akom nastavení?

                                        Hľadaj.

                              • RE: antiX - nastavenie času 07.09.2016 | 00:05
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                On nie je troll. Trolling is art. On sa len vyjadruje k veciam ktoré nechápe, a to je jeden zo znakov slaboduchosti. Má ich viac.

    • RE: antiX - nastavenie času 05.09.2016 | 11:31
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      AntiX nemám, ale vychádzam z Debian like. Ćo máš v tomto súbore?

      $ cat /etc/adjtime 
      0.0 0 0.0
      0
      LOCAL

      • antiX - nastavenie času - vyriešené! 05.09.2016 | 13:50
        Avatar ppppp   Návštevník

        Vďaka WlaSaTy, je to vyriešené - na prvom mieste som mal nenulové číslo a v druhom riadku bolo UTC.

        Keď som UTC zmenil na LOCAL a prvú číselnú hodnotu dal nulu (s počtom desatinných miest ako v pôvodnom čísle) už je to v poriadku. Zmeny som robil samozrejme iba ako s pripojeným externým diskom.

        Téma je vyriešená!