Da sa to aj bez UEFI???

Sekcia: Ostatné 10.09.2016 | 17:24
Avatar listrdave Linux  Používateľ

Ahojte, mozem nainstalovat system aby sa bootoval cez grub i ked doska podporuje UEFI? Pozeral som si nastavenie CSM by som mal mat zapnute na doske ja len ci to staci.

Pozeral som si aj to UEFI ako to cez to rozbehat ale pride mi to o dost komplikovanejsie a nechce sa mi s tym hrat moc.

Chcem nainstalovat Arch a vismol som si ze mi ho ponuka ako Arch UEFI.

Ako som pochopil tak to ziadne vyhody pre uzivatela moc nema, aspon pre tych co pouzivaju Linux.

Dakujem za kazdy koment

    • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 18:19
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Bez UEFI nie, ten v tej doske bude vždy. Ale dosku môžeš prepnúť do Legacy módu ktorá vyzerá akoby to bol starý Bios a štartuje z MBR. Ohľadne poznámky že to nemá žiadne výhody a Že je to zložitejšie sa vyjadrovať nebudem. Pravdepodobne si si pomýlil UEFI s TPM a nevieš načo slúži nepovinný TPM. A na druhú stranu by som sa pozrel ako nainštaluješ systém bez UEFI, GPT a iných cudzích slovíčok na disk o veľkosti 2T alebo viac.

      • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 15.09.2016 | 09:10
        Avatar mia231   Návštevník

        Prečo by mal inštalovať systém na disk 2TB alebo viac ?

        • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 15.09.2016 | 11:02
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Kvôli tomu že cena za taký HW klesla na prijateľnú úroveň už pred rokmi. Starý Legacy BIOS bol limitovaný na štart z disku rozdeleného pomocou MBR, a MBR vedelo adresovať 2 TiB (232 × 512 bytes). Ak si mal disk nad túto hranicu a chcel ho využiť, tak si musel prejsť na GPT a z neho vedel napriamo naštartovať len UEFI BIOS.

    • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 19:41
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      BIOS/UEFI tak ako je implementovaný dnes, neprináša pre linuxového užívateľa žiadny rozdiel.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 20:10
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Hmmm, to je zaujímavá odpoveď. Takže vravíš že dokážeš jednoducho nainštalovať Linux na bežný 2 TB disk aby si ho využil? Povedz mi o tom niečo.

        • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 22:08
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          To je tak jediný rozdiel s ktorým sa len tak bežne nestretne.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 22:45
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Linux už dávno nie je doménou počítačov zo zberného dvora, takže sa s tým ľudia stretávajú už roky aj pri desktopoch. Serverové edície HW a SW vynechám.

    • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 19:58
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ano dá sa to, ja mám tak nainštalované manjaro. Iba musíš vypnúť Secure boot a zapnúť CSM Legacy. Disk musí mať GTP tabulku oddielov. Inštalácia je v Archu trocha zložitejšia, pretože tam musíš rátať s odielom pre UEFI boot.

      • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 20:34
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Trošku upresním odpoveď, pretože som si neskoro všimol, že nadpis nekorešponduje s prvou vetpu dotazu. Spúšťanie cez Grub 2 sa dá nainštalovať pre Arch v UEFI móde, mám tak nainštalované Manjaro, podrobnosti viď môj prvý príspevok. Pokiaľ chceš inštalovať v BIOS/Legacy móde, aj to sa dá, len tabuľku oddielov na disku budeš musieť zmeniť na MBR a UEFI prepnúť do legacy módu. Nie vždy sa UEFI do Legacy dá prepnúť.

        • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 10.09.2016 | 20:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Presne tak. A pokiaľ má veľký disk, tak sa UEFI nevyhne. A pokiaľ náhodou nepoužil ostatné cudzie slovíčka, tak sa ich nemusí báť. Ak tam už ovšem nemá OS ktorý ich využil namiesto neho.

    • RE: Da sa to aj bez UEFI??? 16.09.2016 | 03:17
      Avatar ahahah   Návštevník

      Co je na tom zlozite? Grub je kompatibilny aj s UEFI a jedine co na to potrebujes je jedna EFI particia, FAT32 a velkost aspon 200 MB.

      Viac info najdes tu